69 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

69 Plaka Kodu Nerenin?

69 Plaka Kodu Nerenin?

69 plaka kodu Bayburt ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Karadeniz bölgesinin önemli kenti Bayburt’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Bayburt’un ilçelerine ait otomobil plakalarının tümü aşağıda yer verilmiş. Kentin küçük olması ve araç sayısının az olması nedeniyle  AC, M, T harfiyle başlayan üç farklı plaka grubu bulunmaktadır.

  • 69 AC 001 – 69 AZ 999 Merkez
  • 69 M 0001 – 69 M 9999 Merkez
  • 69 T 0001 – 69 T 9999 Merkez

Bayburt şehrinin tarihine bakacak olursak Anadolu köklü kavimlerden olan Azzi ve Hayasalar ile başladığını ve daha sonra Hattiler, Hititler ve Urartular tarafından hüküm sürüldüğünü görebiliriz. Günümüzde Karadeniz Bölgesi’nin sahil kesiminin tamamını kaplamasa dahi Laz, dağlık ve iç kesime yerleşmiş olan kişilere Halt adı veirlmektedir. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesimlerinde yer alan Şebinkarahisar ve Yusufeli’nin arasında kalan dağlık hat boyunca uzanan bölgeye Khalkt’ın izinden giden kişilerin yurdu anlamına gelmekte olan Haldiya adı verilmiştir.

Bayburt bir süre sonra Roma İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş olup daha sonra bu imparatorluğun Doğu ve Batı olmak üzere ikiye ayrılmasının ardından Doğu Roma İmparatorluğu’nnun toprakları içerisinde kalmıştır. Bayburt ve etrafı Türkmenlerin Anadolu’da ilk defa yerleştiği bölgelerden biri olarak bilinmektedir. Tuğrul Bey, 1054 yılında Anadolu Seferi’ne çıktığı vakti Bayburt fethedilememiştir. Bu şehre kesin olarak Türklerin hakimiyet kurması Malazgirt Meydan Muharebesi ile birlikte olmuştur. 1072 yılından 1202 yılına kadar Saltuklu ve Danişmentliler arasında gidip gelen şehir Theodore Gabras tarafından işgal edilmiş olsa da Danişmentliler tarafından tekrar alınmıştır. Daha sonrra ise kalıcı olarak Selçuklular’ın eline geçmiştir. İlerleyen yıllarda birçok farklı beylik tarafından ele geçirilen şehir en nihayetinde Osmanlı ve Rus savaşları sırasında Ruslar tarafından işgal altına alınmış ve Erzurum’a bağlı olarak 1927 yılına kadar bir ilçe olarak kalmıştır. Bu tarihte Gümüşhane’ye geçirilen Bayburt 21 Haziran 1989 yılında şehir olmuştur.

Bayburt şehrinin Güneydoğu ve doğusunda Erzurum ili bulunmakta, batısında Gümüşhane yer almaktadır. Kuzeyinde Rize ve Trabzon bulunan şehrin, güneyinde ise Erzincan şehri bulunmaktadır. Denizden 1.550 metre yükseklikte olan bu şehrin yüz ölçümü ise 3.652 kilometre karedir.

Bayburt’un nüfusu 2016 yılında 90.154 olarak hesaplanmıştır. Bir önceki yıla göre 11.604 kişi kadar artan Bayburt şehrinde kilometre kare başına düşen insan sayısı 24 olarak belirlenmiştir. Bayburt şehri oldukça küçük bir şehir olduğu için sadece üç ilçeye sahiptir ve bu iç ilçenin en büyük nüfusa sahip olan ilçesi olan Merkez ilçesi şehrin neredeyse beşte dörtü nüfusa sahiptir. Diğer ilçelerin adları ise Demirözü ve Aydıntepe’dir. Bayburt’un aldığı göç, verdiği göçten fazla olmak ile birlikte şehirde doğan çocuk sayısı ile birlikte şehrin nüfusu giderek artış göstermektedir.

Bayburt şehrinin ekonomisine bakıldığı zaman hayvancılık ve tarım yapıldığını ve şehrin sanayi ve ticaret konusunda geri kaldığını görmekteyiz. Tarım ürünü olarak şehirde şeker pancarı, yem bitkileri, hububat çeşitleri ve az da olsa sebze ve meyve üretimine rastlanılmaktadır. Geçiminin büyük bir bölümü hayvancılık ile olan bu şehrin arazisi hayvancılık için oldukça elverişli olup şehirde mera hayvancılığı ile birlikte son yıllarda besi hayvancılığı yapıldığı görülmektedir. Ayrıca birçok ilçe ve köyde arıcılık da yapılmaktadır. Bayburt şehri eskiden ipek ve baharat yolunun bir durağı olsa da artık o günler geçmişte kalmıştır.

Bayburt şehrinde gezilecek ve görülecek yerler arasında Bayburt Kalesi, Sünür Kutlu Bey Camii, Dede Korkut Türbesi, birçok mağara, Yakutiye Camii, Sırakayalar Şelaleleri, Aydıntepe Yeraltı Şehri ve Bent Hamamı bulunmaktadır.

Bayburt’un yöresel yemekleri arasında ayranlı çorba, lor dolması, herle çorbası, yavan çorbası, lahana çorbası, kavut çorbası, kesme çorbası, döner kebap, lahana sırması, vicil peynirli kumak,  Bayburt tava, lahana sarması, çırtma, borani, yaprak mantı, parara, tatlı çorbası, tel helvası, hasuta, süt böreği, tel helvası, içli çörek, etli bulgur pilavı ve yaprak mantı bulunmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz