65 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

65 Plaka Kodu Nerenin?

65 Plaka Kodu Nerenin?

65 plaka kodu Van ilimiz için belirlenmiş plaka kodudur. Van ilimizin ilçeleri için harf grupları belirlenmiştir. İşte bu harf grupları.

 • 65 AC 001 – 65 AZ 999 Merkez
 • 65 DA 001 – 65 DZ 999 Erciş
 • 65 E 0001 – 65 E 0030- Merkez
 • 65 EA 001 – 65 EZ 999 Merkez
 • 65 FA 001 – 65 FZ 999 Gevaş
 • 65 HA 001 – 65 HZ 999 Özalp
 • 65 KA 001 – 65 KZ 999 Başkale
 • 65 LA 001 – 65 LZ 999 Muradiye
 • 65 M 0001 – 65 M 999 Merkez
 • 65 M 2000 – 65 M 2500 Erciş
 • 65 T 0001 – 65 T 2999 Merkez
 • 65 T 3000 – 65 T 3999 Muradiye
 • 65 T 4000 – 65 T 4999 Gevaş
 • 65 T 5000 – 65 T 5999 Erciş

Van, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve Türkiye’nin en kalabalık 19. ilidir ve bu bölgedeki en büyük ildir. 2015 itibari ile Van’ın nüfusu 1.096.397’dir. 13 ilçesi bulunan Van’ın kuzeyinde Ağrı, batısında Bitlis, güneybatısında Siirt, güneyinde Hakkari ve doğusunda İran vardır. Kendi adını verdiği Van Gölü’ne kıyısı olan ilin toprakları verimli, akarsuları bol ve iklim koşullarının elverişli olması tarihler boyunca Van’ı vazgeçilmez kılmıştır. Van yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin en büyük 4. ilidir.

Şimdi Van’ın tarihinden bahsedelim. Yapılan araştırmalara göre Van’da ilk yerleşimlerin Kalkolitik ve Tunç Çağında başladığı tahmin ediliyor. Bu durumda Van’ın tarihi MÖ 7000 yıllarına kadar dayandığı anlaşılıyor. Mezopotamya bölgesinde yer alan Van o dönemlerde Urartuların merkezi konumundaydı. Urartular Van’a o zamanlar da Tuşpa adını vermişlerdi ve şehri ilk kuran Asur kraliçesi Semiramis’tir. Urartuların yıkılmasının ardından Van sırasıyla Ahamenişler, Büyük İskender, Selevkoslar, Ermeniler, Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Doğu Romalılar tarafından yönetildi. Daha sonra Müslümanların egemenliği altına giren Van Anadolu’ya Türkler’in girmesi ile Van Gölü etrafına gelen Türkmenlerin yerleşmesiyle Selçukluların hakimiyeti altına girdi. 16. yüzyılda Safevilerin Anadolu’dan uzaklaştırılmasının ardından Van’da Osmanlı Egemenliği başlamıştır. Van’da 20. yüzyıla kadar Ermeni, Kürt, Türk ve Arap nüfusları gibi farklı kültürler, gelenekler bir arada güzel bir şekilde yaşamıştır.

Van şehri I. Dünya Savaşı’na kadar Van Kalesi’nin güney kısmındaki surlarla çevrili alanda kuruluydu fakat Osmanlı’nın Kafkas Cephesi sırasında şehirdeki Ermeniler eski güzel yaşantılarının aksine İttifak Devletlerinin kışkırtmalarından etkilenip ayaklandılar ve Ruslar ile birleşip şehri ele geçirdiler. Ermeniler ve Ruslar şehri harap hale getirir. 2 Nisan 1918’de Ali İhsan komutasındaki Osmanlı ordusu harap haldeki Van’ı Ruslar’dan geri alır. Bundan sonra Van şehri Erek Dağının eteklerinde yeniden kurulur ve eski Van’dan geriye eski bir külliyeden başka bir şey geri kalmaz.

Van ekonomi açısından da bölgede ki önemli illerden biridir. Başlıca ekonomi kaynakları arasında tarım çok az da olsa yer alıyor. Van’da yetiştirilen başlıca tarım ürünleri arasında arpa, buğday, şeker pancarı ve elma yer almaktadır. Hayvancılık Van için oldukça çok tercih edilen bir başka geçim kaynağıdır. Hayvancılığın tercih edilmesinde ki önemli bir faktör olarak her mevsimde yapılabilinir olmasıdır. Genellikle küçükbaş hayvancılığın yetiştirildiği Van’da her kırsal da hayvan görmek mümkündür. Türkiye’de en çok küçükbaş hayvan Van’da bulunmaktadır. Sanayi bakımından Van bölgede 3. sıradadır. Başlıca fabrikalar şeker, çimento, et, et ürünleri ve süt ve süt ürünü türevleridir.

Turizm açısından da Doğu Anadolu Bölgesi açısından önemli bir pozisyonda olan Van sahili ile yazın yerli halk tarafından sıkça ziyarete uğrar. Ayrıca tarihinin de getirmiş olduğu önemli turizm yerleri vardır. Bunlar; Van Kalesi, Hoşap Kalesi, Çavuştepe Kalesi, Van Evi, Van Ulu Camii, Van Hüsrevpaşa Camii, Van Hz. Ömer Camii ve Van Müzesi. Tabii bunlarla da bitmiyor Van deyince bir çoğumuzun aklına Van Kedisi gelmekte. Van Kedisi iki gözü birbirinden farklı olan beyaz renkli asil bir kedi ırkıdır. Van kedisinin gözleri genellikle mavi ve diğeri kehribar renginde olur.

Van demişken yemeklerinden bahsetmemek olmaz. İşte birbirinden güzel Van kültürüne ait yemekler. Kavut, Murtuğa, Erik Kızartması, Kurut, Çökelek, Kürt Köftesi, Ayran Aşı, Otlu Peynir, Etli Köfte, Çılbır, Yumurtalı Erişte, Çınkertme, Bulgur Aşı. Bunların yanında bir de Van’a özgü Van Kahvaltısı vardır. Van Kahvaltısını diğer kahvaltılardan ayıran özelliği çeşitliliğinden kaynaklanmaktadır. Van Kahvaltısında hakiki kara kovan balı ve kaymak, süt, tereyağ, murtuğa, yumurta, özel Van pidesi, açık ekmek, lavaş, cacık, tahin pekmez, sucuklu yumurta, kavurmalı yumurta, otlu peynir, melemen, zeytin, reçel, taze ve eski kaşar peyniri, kavut, domates ve biber, ceviz veya fındık bulunmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz