64 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

64 Plaka Kodu Nerenin?

64 Plaka Kodu Nerenin?

64 numaralı plaka kodu Uşak ilimiz için belirlenmiş plaka kodudur. Uşak ilimizin ilçeleri için çeşitli harf grubu bekirlenmiştir işte bu harf grupları.

  • 64 AC 001 – 64 AZ 999 Merkez
  • 64 DA 001 – 64 DZ 999 Merkez
  • 64 EA 001 – 64 EZ 999 Eşme
  • 64 FA 001 – 64 FZ 999 Banaz
  • 64 HA 001 – 64 HZ 999 Ulubey
  • 64 K 0001 – 64 K 9999 Merkez
  • 64 KA 001 – 64 KZ 999 Merkez
  • 64 M 0001 – 64 M 9999 Merkez
  • 64 S 0001 – 64 S 9999 Merkez
  • 64 T 0001 – 64 T 9999 Merkez

Uşak ili İç Anadolu ile Ege Bölgesi arasında bir geçit olmasına rağmen Ege Bölgesi’nde sayılmaktadır. Uşak’ın kuzey kısımları  ve doğu kısımları Murat Dağı, Bulkaz Dağı ve Ahır Dağları ile çevrilidir, güney kesimlerini ise geniş ovalar oluşturur. Kuzeyin de Kütahya, doğusunda Afyon, batısında Manisa ve güneyinde Denizli illeri bulunmaktadır. Uşak’ın yüz ölçümü 5341km²’dir ve tıpkı plaka numarası gibi yüz ölçümü sıralamasında da Türkiye’nin 64. en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir. Murat Dağı’nın zirvesini 2309 metre yükseklikte bulunan Kartal Tepesi oluşturmaktadır ve zengin bitki örtüsü, sıcak-soğuk su kaynakları ve doğal güzelliği ile Uşak ilinin en güzel yerlerinden biridir. Coğrafi konumundan dolayı hem Akdeniz İklimi hem de Karasal İklim görülür ve bitki örtüsü de buna bağlı olarak değişiklik gösterir. Toplamda 5 ilçesi bulunan Uşak’ın nüfusu 2014 sayımlarına göre yaklaşık 350 bin kişidir.

Biraz da Uşak’ın tarihine şöyle bir göz atalım. Uşak ve çevresi yapılan kazı çalışmaları ve araştırmalara göre yaklaşık MÖ 4000 yıl önce yerleşime açılmıştır. Uşak daha önce Anadolu’da egemenlik kurmuş Hitit ve Frizlerin kültüründen çok İyonyalıların kültüründen daha fazla etkilenmiştir. Daha sonra parayı ilk kez kullanmış olan Lidyalıların hakimiyeti altına girmiştir ve Lidyalıların yıkılmasından sonra İran’dan gelen Persler tarafından ele geçirilmiştir. Yaklaşık 200 yıl süren Pers egemenliğinden sonra Büyük İskender’in Anadolu seferinde diğer Anadolu gibi Makedonyalıların hakimiyeti altına girmiştir. Daha sonraları Selçuklu Sultanı II.Kılıçaraslan ve Bizans arasındaki Miryakefalon Savaşından sonra bölge tamamen Türk hakimiyetine girmiştir. Büyük Selçuklu Devleti’nin yıkılmasının ardından beylikler döneminde bölge Germiyanoğulları Beyliğine bırakılmıştır. 1391 yılında Yıldırım Bayezid’in Germiyanoğulları Beyliğine son vermesinin ardından bölge Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Uşak Osmanlı zamanında Kütahya ilinin Osmanlı zamanında ilçe anlamına gelen kazası niteliğindedir. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde Uşakla ilgili şehrin girişinde beş köşeden oluşan bir kale bulunduğu belirtilmektedir. Araştırmalar sonucunda bu kalenin Osmanlı Döneminde olan Celali İsyanları için inşa edildiği düşünülmektedir. Uşak şehri Osmanlı dönemi altında uzun süreler boyunca huzur ve barış içinde yaşamış ve canlı bir ticaret şehri haline gelmiştir. Özellikle halı ve kilimleri İngiltere ve Fransa’ya kadar ulaşmıştır.

İzmir’in işgalinden sonra ilerleyen Yunan kuvvetlerine karşı Uşakta gizli bir cemiyet kuruldu bu cemiyetin adı daha sonraları Müdafaa-i Hukuk Heyeti Milliyesi şeklinde değiştirildi ve karakol birliklerine bağlandı. Anadolu’da Milli Mücadele kapsamında toplanan Alaşehir Kongresine de Uşak ilinden milletvekilleri katıldı. Uşak ilinin görevi sadece cepheye asker göndermek değil, cephe gerisindeki ihtiyaçların da karşılanıyordu.

Uşak ilinin gidilirse görülmesi gereken yerlerine gelin bir göz atalım.

Blaundus Antik Kenti; bu kent Büyük İskender sefere geldiği zaman Makedonyalılar tarafından kurulmuştur ve şuan 1. derece sit alanı olarak tescil edilmiştir.

Cılandıras Köprüsü; Frigyalılar’dan kalma tarihi bir köprüdür. Köprü Binnaz Çayı üzerine yapılmış yaklaşık 2500 yıl önce yapılmıştır.

Ulubey Kanyonu; ABD’de ki Büyük Kanyonlar’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur.

Uşak iline ait diğer bahsedilmesi gereken şeylerden biri de Eşme Kilimleri’dir.

Biraz da Uşak’ın yöresel yemeklerinden bahsedelim. Alacatane, Ulubey Döndürmesi, Çömlek Eti, Tahin Katmeri, Döndürme, Ispanaklı Börek, Et Basması, Ciğer Sarma, Pirinçli Köfte, Gül Peksimeti.

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz