62 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

62 Plaka Kodu Nerenin?

62 Plaka Kodu Nerenin?

62 Plaka kodu Tunceli ilimize ait plaka kodu uygulamasıdır. Tunceli şehrimize ait farklı harf grubu plakaları da vardır. Bunlar;

  • 62 A 0001 – 62 A 9999 Merkez
  • 62 AC 001 – 62 AF 999 Merkez
  • 62 AH 001 – 62 AK 999 Pertek
  • 62 M 0001 – 62 M 9999 Merkez
  • 62 T 0001 – 62 T 9999 Merkez

Tunceli ili Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Doğu ve batı yönlerinde Munzur ve Bingöl Dağları bulunur. Güney kısmında ise Keban Barajı yer almaktadır. Yüz ölçümü 7.774 km² olan Tunceli ili tamamıyla Fırat Havzası içerisinde yer almaktadır. Tunceli ilinin yaklaşık %70’lik kısmı dağlık alanlardan, %25’lik kısmı platolardan ve %5’lik kısmı ovalardan oluşmaktadır. Tunceli ilinin çevresindeki illere bakacak olursak; kuzeyinde Erzincan, batısında Malatya, güneyinde Elazığ ve doğusunda Bingöl ile sınırı bulunmaktadır. Tunceli’nin 8 ilçesi bulunmaktadır. Bunlar; Merkez, Çemişgezek, Hozat, Mazgirt, Nazımiye, Ovacık, Pertek ve Pülümür. 2015 TÜİK verilerine göre Tunceli’nin nüfusu 86.527 kişidir.

Tunceli Erzincan-Elazığ kara yolu ile Erzurum-Erzincan kara yolu üzerinde yer almaktadır ve bu bakımdan ulaşım olarak oldukça kolaylık sağlanmaktadır. Tunceli’ye en yakın havaalanı, kent merkezine 120 km uzaklıkta bulunan Elazığ havalimanıdır.

Tunceli şehrinin ekonomisi tarıma ve hayvancılığa dayalı olmakla beraber bu şehirde sanayileşme düzeyi çok düşüktür. Arıcılık ve balıkçılık bu şehrin diğer geçim kaynaklarıdır. İlde hayvancılıkla uğraşanların çoğunluğu küçükbaş hayvancılıkla uğraşmaktadır.

Tunceli’nin tarihine şöyle bir baktığımızda ilk yerleşmelerin Kalkolitik Çağda başladığı anlaşılıyor. Tunceli’nin bir ilçesi olan ve geçmişten beri sürekli bir yerleşim yeri olan Höyükteki kazı çalışmalarında bu yörede bazı kale biçimindeki evlere, eski tip ocaklara, dibeklere, çeşitli öğütme araçlarına, farklı hayvan resimlerine ve tunç dönemimden kalma tunçtan yapılma iğne ve kazma gibi aletlere rastlanılmıştır. Yapılan araştırmalara göre Tunceli’nin tarihi MÖ 2200’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Tunceli ve civarı bölgeler tarihi boyunca sırasıyla Hititler, Urartular, Medler ve Persler gibi bir çok tarihi medeniyetlerin egemenliği altına girmiştir. Daha sonraları Büyük İskender Anadolu seferleri sırasında Tunceli ve bölgesini fethedilerek Makedonyalıların da bir süre egemenliği altına girmiştir. Büyük İskender’den sonra Bizans da Tunceli’yi yeniden fethederek bu bölgeye Roma Mezopotamya’sı demiştir. Anadolu’ya akın yapan Türkler bölgeyi ele geçirmiş ve Kösedağ Savaşından sonra kesin olarak Türkler’in elinde kalmıştır. Osmanlı dönemine kadarda sık sık başka devletlerin de eline geçmiştir. Osmanlı Devletin’den önce ve sonra sırasıyla Akkoyunların ve Safevilerin hakimiyeti altına girmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında da Tunceli’nin önemi büyüktür. Dersim ve civarında toplanan bir grup milis kuvvetler Erzurum ve Erzincan bölgelerini Ruslar’ın elinden kurtarmıştır.

Tunceli’de turizm çok gelişmiş olmasa da yörede gezip görülecek tarihi yerler mevcuttur. Bunlar; Malazgirt Kalesi, Çemişgezek Kalesi, Bağın Kalesi, Pertek Kalesi, Sağman Kalesi, Sivdin Köprüsü, Dereova Şelalesi, Zenginpınar Şelalesi, Eski Hamam, Yusuf Ziya Paşa Köprüsü, Baş Çeşme, Besime Hatun Türbesi, Ferruh Şad Bey Türbesi, Elti Hatun Türbesi, Çoban Baba Türbesi, Uzun Hasan Türbesi ve Hamidiye Medresesi Tunceli’ye gidildiğinde gezilebilecek yerlerdir.

Tunceli ili Osmanlı döneminde sancak iken Cumhuriyetin ilanı ile Dersim ili adını almıştır. Tunceli’de de diğer Doğu Anadolu illerinde olduğu gibi karasal iklim görülmektedir. Bna bağlı olarak yazları çok sıcak ve kurak kışın ise soğuk ve yağışlıdır. Ortalama yağış Tunceli için 940 mm’dir.

Şimdi gelelim Tunceli’ye has yemeklere. Tunceli içinde barındırdığı çeşitli medeniyetler sebebiyle yemek kültürü de bu oranda çeşitlilik gösteriyor. İşte Tunceli şehrimizin yemekleri; döğme pilavı, keşkek, malhuta çorbası, tarhana, erişte, un pilavı, çökelek, hazırlop köftesi, tepsi kumbiği, su böreği, hırınç, gulik, guriz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz