5664 Araç Sorgulama Ücreti | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

5664 Araç Sorgulama Ücreti

5664 Araç Sorgulama Ücreti

İnternetin yaygınlaşması ile artık yapabileceklerimiz çok kolay hale geldi. Bir bilgiyi çok kolay erişip, çok kolay kullanabiliyoruz. Yada kontrol etmek istediğimiz şeylere çok rahat erişebiliyoruz. Bununla beraber birçok sorgulama işlemini de rahatlıkla yapabiliyoruz. Özellikle sorgulamalar konusunda aşırı kullandığımız araç sorgulamaları alanında rutin olarak kullanmaktayız. Bu konuda hizmet veren birçok yer bulunmaktadır. İnternette araç sorgulamaları ile ilgili birçok uygulama bulunmaktadır. Ayrıca birçok sorgulama yapacağınız sayfalar ve siteler de bulunmaktadır. Araç sorgulamaları yapılacak sitelerin en önemlileri sırasıyla; Emniyet Genel Müdürlüğünün online internet sitesi, E devlet resmi sitesi ve Gelir İdaresi Başkanlığının sitesi gelmektedir. Bu sitelerden araç sorgulamaları başta olmak üzere farklı sorgulamalar da yapabilirsiniz. Tüm bunların yanında bir de araç sorgulamaları için özelleştirilmiş bir oluşum olan TRAMER bulunmaktadır. Tramer, halk arasında Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi olarak bilinmektedir.  Bu sistem insanların tüm sigorta bilgilerinin güncel olarak toplandığı ve de değerlendirildiği bir platformdur. Tramer sorgulama ile araçla ilgili olan bilgi görüşmelerinizi takip edebileceğiniz internet üzerinden bir yürütülen bir sistemdir.

Tramer araç sorgulamaları kapsamında

  • Araç hasar kaydının sorgulanması,
  • Trafik poliçesi sorgulama,
  • Mağdur bilgileri sorgulama,
  • Aracın kasko poliçe sorgulaması
  • Eğer araç kaza yaparsa kaza tespitinin tutulmasından sonra kusur oranı sorgulanır.

Tramer araç sorgulama işlemleri ile araç sahibi olmak isteyenlerin kafalarında yer alan tüm soru işaretlerinin giderilmesi için hazırlanan bir sistemdir. Örneğin; belli bir miktar bütçe ayırdığınız takdirde alınması gereken 2.el aracın üzerine kayıtlı herhangi bir hasarı olup, olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

Tramer sorgulama hizmetleri hem internet yolu ile hem de telefonlar üzerinden hizmet vermektedir. Tramer kapsamında yapılabilen tüm sorgulamalar Tramer in internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak yapılmaktadır. Fakat internet üzerinden bu sorgulamaları yapmak istemeyen kişiler için düzenlenmiş olan telefon uygulaması ise ücretli bir uygulama olmaktadır. İşte şimdiki yazımızda sizlere Tramerin telefondan sorgulama hizmeti olan 5664 araç sorgulama hizmeti hakkında bilgi vereceğiz. Bu yazıda 5664 araç sorgulama ücreti ne kadar olduğunu da belirteceğiz.

5664 Araç Sorgulama Ücreti Ne Kadardır?

‘5664’ kodu Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezinin Tramer uygulaması tarafından kullanıma açılmıştır. Araçlar hakkında detaylı şekilde sorgulama yapmanıza imkan tanıyan 5664 SMS servisi ücretli bir servistir. Yapılacak olan her sorgulama için 6 Türk Lirası hizmet ücretini ödemeniz gerekmektedir. Hemde bu işlemin ücreti bir sorgulama ile yapılabilir. Tüm telefon operatörleri tarafından  5664 numaralı servisi kullanabilirler. Böylece araç kaza sorgulama, araç hasar kaydı sorgulama, araç trafik sorgulama, araç kasko sorgulama gibi hizmetlerden yararlanabilirler. bunun yanında araç değişen parça bilgisini de sms sorgulama sistemi üzerinden öğrenebilirsiniz. İlgili sorgulama ekranından tüm bilgilere kısa sürede ulaşabilirsiniz. 5664 güncel işlem ücret 6 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Araçlar için sorgulama yapacak herkesin bu işlem ücretini ödemesi gerekmektedir. Üstelik konuyla ilgili önemli bir detay da her bir sorgulama için bu ücretin ödenmesidir. Sorgulamalarda araçlar ile ilgili bir konuda bilgi alınabildiği gibi tek bir sorgulamada birden fazla araç plakasının gönderilmesi de mümkün değildir.

Örneğin araç hasar kaydı sorgulama işlemi yapmak için öncelikle hattınıza yeterli tl bulundurmanız gerekmektedir. Ardından telefonunuzun mesaj  bölümüne ‘araç plakasını’ büyük harflerle girmeniz gerekmektedir. Daha sonra da mesaj alıcısı bölümüne ‘5664’ kodunu girerek mesajı gönderebilirsiniz. Size bu mesajın karşılığında aşağıda gibi bir mesaj örneği gelecektir. Bu işlemi tüm operatörlerden yapabilirsiniz. Tüm operatörler için ise işlem ücreti 6 tl olarak belirlenmiştir.

sms

Eğer aynı mesajla başka sorgulamalar yapmak isterseniz bu bazen mümkün olmamaktadır.  Dolayısıyla insanların bu sorgulamayı tek tek yapmaları gerekir.  Ücretin ödenmesi ise hat üzerinden yapılabilir. Faturalı hatlarda ücret faturaya yansıtılırken, faturasız hatlarda bakiyeden düşülür. Bu nedenle sorgulama işlemlerinde gerekli olan yeterli bakiye sahip olmanız gerekir. Bu husus çok önemlidir. Sorgulama işlemlerini yaptıkları esnada insanların üstteki  resimde olduğu gibi şablon mesajlar göndermesi gerekmektedir. SBM sitesine giriş yaparak  en güncel sorgulama ekranlarını görebilir, buna göre araçlar hakkındaki en güncel bilgilere kısa yoldan ulaşabilirsiniz.

Tramer Araç Sorgulamaları İle İlgili Bilgilere Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz