5664 Araç Muayene Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

5664 Araç Muayene Sorgulama

5664 Araç Muayene Sorgulama

Çevreye baktığınızda neredeyse her yerde araçlarla karşılaşır hale geldik.  Ne vakitte dışarı çıkarsanız, hava iyi veya kötü olsun herkesin sahip olduğu bir araba ya da bir motor vardır. Hem iş açısından hem de seyahat amacıyla  bu araçların sahipleri her geçen gün artmaktadır. 18 yaşını doldurmuş her birey ehliyet kursuna yazılıp araç kullanmak için izin alabiliyorlar. Bunca aracın oluşu haliyle kalabalık trafiğin de kaçınılmaz oluşu anlamına gelmektedir. Bunca kalabalık trafikte araçların kaza yapma ihtimali de artmaktadır. İkinci el araçlardaki en önemli sorun kazalı olup olmamasıdır. Bu yüzden 2. el araç almadan hemen önce aracı her yönüyle kontrol etmemiz gerekir. Sizden önceki araç sahibinin araca herhangi bir zarar verip vermediğini, aracın sigortalarını tam yaptırıp yaptırmadığını öğrenmek için bu sistemi kullanmanız gerekir. Böylelikle aklınızda kalan tüm soru işaretlerinin silinmesini isterseniz. Teknoloji harikası sistemden yararlanarak artık sizler bu ve bunun gibi tüm sorularınızın cevabını öğrenebilirsiniz.  Bu nedenle istediğiniz zaman araç ve plaka sorgulama hasar, Tramer kaydı sorulama işlemini kullanabilirsiniz.  Bu sistem ile beraber aracın tüm detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz. İnternete bağlandığınız anda aracın motor hacmini, plakasını ve aracın modelini yazarak bu sorgulama sisteminden yararlanabilirsiniz.

Araç muayenesi, trafiğe çıkmak zorunda olan araçların teknik açıdan yol ve yolcu için güvenilir olup olmamasının tespit edilmesidir. Araçların muayenesi 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince yapılır. Sadece sizin ve ailenizin değil başkalarının hayatı ve güvenliği için de belirlenen periyotlarda muayenesinin yapılması bir vatandaşlık görevidir. Eğer araç muayenesini yaptırmaz iseniz bu durumda ceza alırsınız. Aracın muayene ettirilmesi gereken tarihte muayene ettirilmemesi durumunda her ay için muayene ücretinin %5’i kadar gecikme cezası uygulanır. Gecikme cezası hesaplanırken, bir gün bile geçse bir aylık ceza ödemek gerekir. Aynı şekilde eğer süreyi bir ay bir gün geçirirseniz iki aylık ceza ödersiniz.                                           5664 bir araç sorgulama sistemi kodudur. Bu kod Tramer sistemine aittir. Tramer sistemi Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adı altında bir kurum olup; vatandaşların bu konulardaki ihtiyaçlarına talep verilmeye çalışılmaktadır. Sigorta acenteleri ve emniyetteki kaza tutanakları başta olmak üzere geniş bir veri tabanına sahip olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, bu bakımdan tüm sorgulamalara imkan sağlamaktadır. İnternet üzerinden sunulan ücretsiz hizmetlerin yanında SMS servisi gibi ücretli hizmetleri de bulunan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi üzerinden tüm vatandaşlar kolayca bilgi edinebilmektedir.

5664 Araç Muayene Sorgulama Nasıl Yapılır?

5664 araç muayene sorgulama yapmak için öncelikle ‘hasar geçmişi sorgulama’ işlemi yapmak gereklidir. 5664 araç muayene sorgulama için telefonlarınızdan SMS atarak kısa sürede bilgi edinebilirsiniz. İlk olarak telefonunuzun mesaj kısmına ‘Plaka’ veya ‘Şasi Numarası’ yazılır ve herhangi bir operatör seçeneği ile mesaj 5664’e gönderilir. İlk gelen mesaj araç ile ilgili hasar bilgilendirme mesajıdır. Bu mesajdan sonra, T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bilgi bankasında anlık olarak toplanmakta olan muayene bilgilerinden, son iki kilometre bilgisi, muayene tarihleri ile birlikte size ücretsiz ikinci bir mesaj ile gönderilmektedir. Fakat bu bilgilendirmelere ulaşabilmek için plaka kayıtlarının T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sistemlerinde kayıtlı olması gerekir. Sonrasında aracın plakası değişmiş olsa bile, 5664 araç muayene sorgulama yaptığınızda muayene bilgisi edinebilirsiniz. Unutulmaması gereken husus da 5664 araç muayene sorgulama işlemleri operatör fark etmeksizin bu hızlı ve kolay hizmeti sağlamak karşılığında işlemler için 5 TL ücret almaktadır.

 

5664 Araç Muayene Sorgulama İşlemini Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz