56 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

56 Plaka Kodu Nerenin?

56 Plaka Kodu Nerenin?

56 plaka kodu Siirt ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinin önemli kenti Siirt’e ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Siirt’in ilçelerine ait otomobil plakalarının tümünü aşağıdaki bulabilirsiniz.

  • 56 AC 001 – 56 AZ 999 Merkez
  • 56 D 0001 – 56 D 999 Merkez
  • 56 DA 001 – 56 DA 999 Merkez
  • 56 KA 001 – 56 KZ 999 Kurtalan
  • 56 M 0001 – 56 M 1000 Merkez
  • 56 M 1001 – 56 M 1500 Kurtalan
  • 56 T 0001 – 56 T 1000 Merkez
  • 56 T 1001 – 56 T 1500 Kurtalan

56 plakalı ilimiz olan Siirt ile ilgili yazımızı paylaşacağız. Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin kuzey doğusunun en uç kısmında bulunmaktadır. Siirt ilimiz doğu kısmında Şırnak ve Van, kuzeyde ise Batman ve Bitlis, batıda Batman, güneyden ise Mardin ve Şırnak illerine komşudur. Siirt ilinin nüfusu 310.468 kişidir.

Siirt Doğuda yer alan illerden biri olduğu için Doğuda baskın olan karasal iklimin etkisindedir. Karsal iklimin etkisi ile de ilde dört mevsim yaşanmaktadır. İlde genel olarak kışlar daha sert ve yağışlı, yazları ise sıcak geçmektedir. Siirt dört mevsimin yaşandığı bir il olarak birçok doğa güzelliğine de sahiptir. Ayrıca iklim koşulları çok çeşitli sebze ve meyvenin yetişmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca ilde bulunan sıcak su kaynakları ”Kaplıcalar” ile hem yöre halkının hem de civar illerden oldukça talep görmektedir.

Siirt ‘ in tarihine bakacak olursak; Mezopotamya yani şimdiki yeri ile Güney Doğu Anadolu da yer alan ilimiz Siirt birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Var olduğu o günden bu güne  yaklaşık on iki bin yılı geçmiştir. Siirt bulunduğu konum itibarı ile çeşitli medeniyetler arasında bir köprü görevi üstlenmiştir. Siirt’in bulunduğu yerde yapılan kazılarda elde edilen bilgiler ışığında burada bulunan ilk medeniyetlerin Tel Halef ve El-Ubeyd olduğu anlaşılmaktadır. Daha sonra Samiler burada küçük şehirler kurmuşlardır. Bu şehirler sayesinden bölgede birçok faaliyet başlamıştır. Daha sonra art arda Sümerler, Akadlar, Gutiler, Asur, Babil, Mitanni ve Hurriler egemenliği altına giren Siirt, en parlak dönemini Medler egemenliği altında geçirmiştir.  Daha sonra Büyük İskender’in en güçlü zamanlarına sahne olan Anadolu da Siirt de onun işgaline uğrayan yerlerdendir. Ve o zamanın tüm yörede etkileri olan Hellenistik akımı ve devamında kültürünün de etkisinde kalmıştır. Bu akımın etkisi ile birçok önemli tarihi eser bırakılmıştır. Daha sonraları İslam ordularının art arda Anadoluya işgalleri başlayınca Siirt Patriği şehri Müslümanlara teslim etmiştir. Siirt, sırasıyla Emeviler, Abbasiler, Hamdaniler, Mervaniler, Hasankeyf Artukluları, Zengiler ve Eyyübilerin eline geçmiştir. Daha sonra buraya Türkler tarafından yapılan yoğun göç sonucunda Anadolu Selçukluları hakimiyeti altına giren bölge iyice türkleşmiştir. Siirt ilimiz İslam coğrafyasında bir ilim merkezi olmuş ve birçok medreseler kurulmuştur. Bu medreselerde birçok alim, edebiyatçı, coğrafyacı, gök bilimci, hekim ve yönetici yetişmiştir. Çaldıran Savaşı ile Osmanlıların eline geçen Siirt ; 1524’te Eyyübilerin yıkılması ile il olarak Diyarbekir adını almıştır. Daha sonra Van eyaletine bağlı bir sancak haline gelmiştir. Cumhuriyetin ilanı ile birlikte il olan Siirt, 1990 yılında Batman ve Şırnak’ın il olması üzerine yeniden yapılandırılmıştır.

56 plaka kodlu Siirt e yolunuz düşerse gezmeniz gereken bazı yerler bulunmaktadır. İlin sıcak su yer altı kaynakları oldukça zengindir. Burada yer alan Billoris ve Hista Kaplıcalarının şifalı sularında tedavi olabilirsiniz. Derzin Kalesi yine gezebileceğiniz önemli tarihi yerlerdendir.  Siirt Ulu camisi ve Cumhuriyet Camileri ildeki tarihi camilerdir. Nasreddin ve Çarpiran (Dört Ulular) Köprüleri de gezebileceğiniz tarihi yapılardandır. İbrahim Hakkı, Sultan Memduh ve Veysel Karani Türbeleri ise ildeki en önemli türbelerdendir. Buralara birçok insan tarafından adaklar adanarak dua etmek için gelinir.

Ayrıca mutfak kültürü açısından da çok zengin bir kültüre sahip olan Siirt ilimize gidip de tatmanız gereken çok şey bulunmaktadır. Pırtike, kitel, perde pilavı, bumbar dolması, büryan, keşkek, gulike, girar, gıloruk, tirit, keldoş, non potene, haşıl, zerfet, ayranlı yarma, imçerket, siirt köftesi, sıkma köfte, sarımsaklı köfte gibi yemekleri vardır.  Bu yemekler Siirt’e has tarzı ile yapılır ve yiyenlerin mutlaka bir daha tatmak isteyeceği tatlar haline gelecektir. Pervari Balı, iri taneli fıstığı, Siirt’in kendine has lezzeti olan Zivzik narını da denemelisiniz.

Ayrıca Siirt e gittiğinizde sevdiklerinize alabileceğiniz birçok hediyelik şeyler de bulunmaktadır. Bunlar; Bıttım sabunu, Siirt battaniyesi, Jirkan kilimi, meyan kökü ve fıstık Siirt’e has ürünlerdendir. Dilediğiniz takdirde Siirt ilimizin çarşısında tüm bu ürünleri temin edebilirsiniz.

Siirt ‘e gittiğinizde mutlaka yapmanız gereken şeyler vardır. Ki bunlar şöyle tavsiye edilir. Mutlaka Veysel Karani Hazretleri ile İbrahim Hakkı Hazretleri Türbelerini ziyaret etmelisiniz.  Ayrıca ilin merkezinde bulunan Ulu Cami de gezmelisiniz.
Siirt merkezde özel olarak yapılan Siirt Büryanı mutlaka tadarak meşhur ev yemeği olan ”Perde Pilavı” yemelisiniz.
Ayrıca Siirt den Tiftik dokuma battaniyesi ve Bıttım sabunu alabilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz