51 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

51 Plaka Kodu Nerenin?

51 Plaka Kodu Nerenin?

51 plaka kodu Niğde ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. İç Anadolu bölgesinin önemli kenti Niğde’ye ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir.

  • 51 AC 001 – 51 AZ 999 Merkez
  • 51 DA 001 – 51 DZ 999 Merkez
  • 51 EA 001 – 51 EZ 999 Merkez
  • 51 KA 001 – 51 KZ 999 Bor
  • 51 M 0001 – 51 M 2000 Merkez
  • 51 M 2001 – 51 M 3000 Bor
  • 51 MA 001 – 51 MA 999 Merkez
  • 51 T 0001 – 51 T 2000 Merkez
  • 51 T 2001 – 51 T 3000 Bor

Niğde, Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Bu bölgenin daha çok güney doğusunda kurulu olan ilimiz Kapadokya bölgesi olarak nitelendirdiğimiz bölgede yer alan illerimizden biridir. Niğde ilinin TUİK verilerine göre 2016 yılındaki nüfusu 346.114 kişi olarak belirlenmiştir. 51 plakalı ilimiz birçok ile de komşudur. Bu iller Aksaray, Nevşehir, Kayseri ve Konya dır.

Niğde ili tipik bir İç Anadolu ili olması ile beraber birçok zenginliği olan bir ildir. İlde bulunan termal yer altı kaynakları ve doğal güzellikleri ile ziyaretçileri tarafından oldukça beğenilmektedir. Ayrıca il yıl boyunca dağ ve kış turizmine elverişli olması ile önemlidir. Niğde de ekonomik geçim tarım ve hayvancılık ile sağlanmaktadır.  Niğde ilimiz elma üretimi açısından Türkiye de ilk sıradadır. Aynı zamanda ülkemizde  patates ihtiyacının en az  % 25’i Niğde de üretilmektedir. Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olmasına rağmen Niğde de sanayi de gün geçtikçe gelişmektedir. Niğde halkı ve yöre halkı için  önemli istihdam kaynağı olan Niğde Merkez Organize Sanayi, Bor Deri Organize Sanayi, halı fabrikaları ve diğer küçük sanayi fabrikaları yer almaktadır.

51 plakalı ilimiz Niğde’nin tarihine baktığımızda yapılan araştırmalar sonucunda Niğde’nin 100 bin yıl önceye dayanan köklü tarihi bulunmaktadır. Niğde de bulunan yerleşim yerlerine ilk olarak Cilalı Taş Devrinde rastlanmıştır. Niğde ili eski zamanlarda Acemhöyük ve Asurluların meydana getirdiği bir ti­caret kolonisi idi. İÖ 17. yüzyılda burası Hititler egemenliğine geçmiştir. Sonraları burası Tabal Krallığı’nın eline geçmiştir. İÖ 8. yüzyılda Asurlular’ın, İÖ 7. yüzyılda Kilikya Krallığı’nın, İÖ 6. yüzyılda Persler’in, İÖ 332’de de Kapadokya Krallığı’ nın egemenliğine geçen Niğde İS 17 yılında Roma İmparatorluğu’nun eline geçmiştir. Roma İmparatorluğunun eline geçmesi ile burada Hristiyanlık yayılmaya başlamıştır. Daha sonra iç karışıklılar sonucunda ikiye parçalanan Roma İmparatorluğundan olan Bizanslar bir süre buranın hakimiyetini ellerinde bulundurduğu sırada Sasaniler ve Arapların işgaline uğramıştır. Bölge 11. yüzyıl sonlarında Anadolu Selçuklular’ın eline geçmesinin ardından Danişmendliler, İlhanlılar, Eretna Beyliği ve Karamanlı­lar tarafından sırasıyla yönetilmiştir. 1466 yılında Osmanlı İmparatorluğunun eline geçen Niğde 20. yüzyıl başlarında Aksaray ve Niğde sancaklarına aitti. Daha sonra da Cumhuriyetin ilanını ile iki ayrı il olarak Niğde ve Aksaray illeri kuruldu.

Ayrıca Niğde’yi toplumsal yapı ve kültürel açıdan da incelemek gerekir ise; birçok uygarlığa ev sahipliği yaptığı ve birçok farklı kültürün etkisinde kaldığı bu dönemden günümüze gelen birçok taşınmaz tarihi yapı bulunmaktadır. Eskiden kalma manastır, kilise ve konut­lar yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda bulunmuştur. Niğde de gezebileceğiniz tarihi yapılar da bulunmaktadır. Bu yerler; Tyana Kemerleri, Gümüşler Manastırı, Hüdavent Hatun Türbesi,  Alaaddin Camii , Sungurbey Camii, Ak Medrese, Ulukışla Sadrazam Mehmet Paşa Kervansarayı, Roma Havuzu gibi tarihi yerlerdir. Eğer tarih ile ilgili iseniz dilerseniz bu yerleri gezebilirsiniz. Niğde de birçok doğal güzellik de bulunmaktadır.  Burada işletmeye açılmış kaplıcalar ve şifalı suları bulunmaktadır. Niğde de bulunan en meşhur kaplıca Çifte han kaplıcasıdır. Bu kaplıcada ki şifalı sular sinirsel rahatsızlıklardan, kadın hastalıklarına romatizma ve birçok hastalığa iyi gelmektedir. Niğde ilimizde kış aylarında yapılan dağcılık ve kayak faaliyetleri ile kış turizmi de gelişmiştir. Niğde de bolca park ve mesire alanı da bulunmaktadır. Bu alanlarda ilkbahar ve yaz aylarında şenlikler ve festivaller düzenlenmektedir.

51 plaka kodlu ilimiz olan Niğde ye yolunuz düşerse sevdiklerinize götürebileceğiniz bazı yöreye özgü şeyler almalısınız. Buraya özgü olan şey el sanatı halı dokumacılığıdır. Elde dokunan halılarda çoğunlukla koyu mavi ve kırmızı renkler kullanılmaktadır. Bu halılar balık, çift başlı kartal ve çiçek motifleriyle süslenmektedir. Bu halılar doğal kök boyası ile boyanmış ipliklerden yapıldığı için oldukça sağlıklı ve değerlidir.

Ayrıca Niğde de meşhur olan birçok ürün vardır. Bunlar elma, patates yer altı suyu vb. Tüm bunları yanında Türkiye’de üretilen en eski gazlı içeceklerden olan ” gazoz ” üretilmektedir. 1962 yılında ilk defa üretilen Niğde gazozu bugün de üretilmektedir. Niğde gazozu diğer gazozlardan farklı olarak az şekerlidir ve ahududu aroması içermektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz