4×4 Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

4×4 Araç Vergileri

4×4 Araç Vergileri

Otomobil, arazi taşıtları ,motosikletler, bu araçların haricindeki uçak ve helikopterler için yılda defa ödenmekle yükümlü olunan vergilere motorlu taşıtlar vergisi kısaca MTV denilmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) aracın türüne göre (kamyon, otomobil, otobüs, minibüs, motosiklet vb) hesaplanmaktadır. Otomobil ve motosikletlerde aracın yaşı ve silindir hacmi baz alınarak MTV hesaplanırken, otobüslerde ise aracın yaşına ve oturma kapasitesine göre ; kamyonetlerde ise hacim ağırlığı baz alınarak MTV hesaplanır. Bu vergiler yılda iki defa 6 aylık periyotlar halinde ödenmektedir. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ; her yıl Ocak ve Temmuz aylarında aracın bağlı bulunduğu ilin vergi dairesi veya anlaşmalı bankalara ödenmektedir.

Her yıl bu vergilerin miktarı değişmektedir. Motorlu taşıtlar vergileri; sıfır araçlar, pick-up dediğimiz halk arasında 4×4  araç tabiri ile bilinen bu araçların vergilendirilme miktarları da değişkenlik göstermektedir. 4×4 araç vergileri , yıl içinde ekonomiye bağlı değişkenlik gösterir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi , 197 sayılı Taşıtla Kanunun 5 ve 6 . maddelerinde belirtilen (I), (II) ve (IV) sayılı tarifelere göre hesaplanmaktadır. Araç motorlarının silindir hacmi, araçların cinsi, azami toplam ağırlık, motor silindir hacmi ve araçlardaki oturma yerleri gibi özellikler baz alınarak araçların MTV leri hesaplanmaktadır.

Bu durum söz konusu olunca alacağınız araçtaki bir farklılık aracınızın daha yüksek fiyattan vergilendirme sistemine tabii tutulacağını gösteriyor. Peki 4×4 araç vergileri nasıl hesaplanmaktadır.

4×4 Araç Vergileri Nasıl Hesaplanır?

Türkiye’de bu yıllarda rağbet edilen ‘pick-up’ araçlarda özel bir vergilendirme sistemi uygulanıyor. Özel Tüketim Vergisi uygulaması ile ticari araç kapsamında değerlendirilen 4X4 pick-up’lar, bandrol vergisi dahil edilince binek otomobil  statüsünde işlem yapılıyor. Genelde ticari amaçlı araç olarak görülen 4X4 pick-up’lara % 4 miktarında ÖTV  uygulanıyor iken aynı araç için Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) de ise ‘arazi taşıtı’ olarak kabul ediliyor. Yani kısaca ;Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununa göre de kamyonet ve arazi taşıt olarak kabul edilir. Bu durumda , 4X4 pick-up’ların  4X2’lar vergilerine göre 3 katına çıkmaktadır.

4×4 araç vergileri ise daha farklı hesaplanır. 4X2 pick-up’lar yani halk tabiri ile kamyonetlerin azami yük ağırlıkları baz alınarak bandrol vergisi alınmaktadır. 3.5 tonu geçmeyecek yük kapasiteli 4X2 pick-up’lar için uygun görülen bandrol vergisi yıllık olarak 600 TL  olarak belirlenir iken, aynı motor hacmine sahip olan 4X4 araç vergileri ise 1834 YTL’ye yükselmektedir.

Araçların yaşları yükseldikçe de bandrol vergisi tutarı düşmektedir. Bu vergiler de Temmuz ve Ocak aylarında tekrardan şeklinde ödenmektedir. Araçlar yeni satın alındığında zaten vergi taksidinin ilki ödenmektedir. Haliyle 4×4 araç vergilerinin farklılığından haberdar olmayan vatandaşlarımız  bu durumdan ama ikinci bandrol vergisini kişiler öderken haberdar olmaktadır.

4×4 araç vergilerinin nasıl hesaplandığını öğrenmek için aşağıda paylaşacağımız linkten hesaplamalar yapabilirsiniz.

2016 Yılı 4×4 Araç Vergilerini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

4×4 Araç Vergisini Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz