Trafik Cezası Madde 48/9 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 48/9

Trafik Cezası Madde 48/9

Motorlu taşıtlar bir yerden bir yere gidilmek için kullanılan aynı zamanda ticari kuruluşların kendi bünyelerindeki lojistik hizmetleri için önem arz etmektedir. Ülkemizde araçların ilk piyasaya çıkmasıyla beraber toplumun düzen ve refahını sağlamak amacıyla motorlu taşıtların denetimi kolluk kuvvetleri tarafından denetlenmektedir. Hâlihazırda düzenlemeler bir sürü yeniliği ve toplumun zarar görmemesi için bazı düzenlemeler ortaya koymuştur. Bunlardan biri de 48/9 trafik cezası hükmüdür.
insan hayatında araçların büyük önemi vardır . Buharlı araçlardan bu yana insan hayatının bütününü etkilemekte ve kolaylaştırmaktadır.
Bu sebeplerle şehirlerarası veya şehir içinde araç kullanımı çok yaygın olmaktadır. Şehirlerde hız sınırının ayarlanması kamu düzenini sağlamaya yardımcı olmaktadır. Öte yandan kolluk kuvvetlerinin bu görevi yaparken onlara yardımcı ve kolaylaştırıcı olmamız aynı zamanda bir insani değer bununla beraber bazı konularda bir yasal olarak zorunlu hale gelmiş bulunmaktadır. Özellikle 48/9 trafik cezası böyle bir ihlal olması durumunda kişiye verilen idari para cezasının uygulanmasıdır.

Şehir içinde toplu taşımalar trafik düzenlemelerini daha sıkı olmasının gerektiğini ve bu kuralların şehir içinde daha sık uygulanmasına devlet yetkililerince daha sık denetlenmektedir.
Trafik ihlalleri olması durumunda hem toplum hem de devlet düzeyinde etkilenmeler ve bu sebeplerle kamunun düzeni zedelenmesi olası bir durumdur.
Bu sebeple ülkemizde ulaşımdan sorumlu bakanlıklar, jandarma yetkileri bu kuralların oluşması konusunda her zaman geri bildirimde bulunmaktadırlar.
Tepkilere yol açan herhangi bir düzenleme durumunda toplumun bundan etkileneceği de aynı zamanda önemsenen bir husustur.
Geri bildirimle özellikle ağırlaşan cezalardan biri de 48/9 trafik cezası hükmüdür.
Çünkü 48/9 trafik cezası alan kişiler kolluk kuvvetlerine yardımcı olmayıp aynı zamanda toplumun kamu düzenini tehdit etmektedirler .

48/9 Trafik Cezası Nedir ?

Sürücünün herhangi bir uyuşturucu veya uyarıcı madde tesiri altında olması şüphesi sebebiyle  bunu kullanıp kullanmadığı veya sürücünün kanındaki içtiği alkolün etkisiyle kandaki alkol seviyesinin tespit edilmesi amacı ile  kolluk kuvvetlerinin görevini yerine getirirken kullandığı cihazlarla test edilmeyi reddetmek sebebiyle uygulanan ceza hükmüdür.

Uygulanan Cezalar nelerdir ?

Bu hükümde sürücülere birden fazla ceza uygulanabilmektedir. Kişiler bu sebeplerden dolayı 2016 yılı itibariyle 2.415,00 TL para cezası, peşin ödenmesi durumunda bu miktar 1.811,25 TL ödemesi gerekmektedir.

Aynı şekilde sürücülerin sürücü belgelerine 2 yıllığına el konulmakta ve uygun görülmesi halinde sürücüler trafikten men dahi edilebilmektedirler.
Sürücüler 48/9 trafik cezasına çarptırılmaması için kolluk kuvvetlerinin görevlerini yerine getirirken onlara yardımcı olmaları ve şüphe durumlarında yardımcı olmaları gerekmektedirler.
48/9 trafik cezası herkesin başına gelmemesi ile birlikte olması halinde sürücüleri  hem maddi hem de manevi sıkıntılara sokabilmektedir.

Arama motorlarında 48/9 trafik cezası alkolmetreye üflememe cezası olarak geçmektedir. Fakat sadece alkolmetre ile uygulanan bir ceza olmamakla beraber diğer uyarıcı ve uyuşturucu maddeler kullanılma şüphesinde de geçerli bir durumdur .
48/9 trafik cezası mahkemelerce ve anayasa hükümlerince açılan davalar sonucunda yasalaşmış bir kuraldır.

Diğer hususlarda 48/9 trafik cezası aşağıdaki açıklamaya göre değerlendirmeye tabi tutulmaktadır.

Trafik görevlilerince uyuşturucu madde veya uyarıcı madde ölçümü yapılmasına izin buyurmayan, lakin uyuşturucu madde veya uyarıcı madde kullanılmış olduğu konusunda mantıklı kuşku duyulan şoförler, 5271 maddesi Ceza Muhakemesi Kanunu’nun hukuki kolluğa karşı  kararları uyarınca yerel zabıtaya teslim edilmesi zorunludur. Yerel polis aracılığıyla sürdürülen araştırma izleyecek ve akıbete göre Karayolları Trafik Kanunu’nun 48/8 maddesi uyarınca işlem yapılacaktır. Bununla beraber aynı şekilde Karayolları Trafik Kuralları gereğince (48 inci madde ve öbür tüm maddeler) verilmiş meydana gelen yönetimsel ücret cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması şeklinde ehliye yani sürücü belgesi geri alma müddeti nihayetinde geri iade edilir.

48/9 trafik cezası para cezası ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü internet sitesinden aşağıdaki vermiş olduğumuz internet sitesi bağlantısından ulaşabilirsiniz.

48/9 Trafik Cezası  Güncel Para Cezası Tablosuna Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz