Trafik Cezası Madde 47/c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 47/c

Trafik Cezası Madde 47/c

47/c trafik cezası mevzuatta 47/1-c trafik cezası olarak geçmektedir. 47/c trafik cezasını anlamak için yazımızı detaylı olarak incelemeniz halinde sizin açınızda bilgilendirici olacaktır.

Toplumumuzda her geçen gün araçlar ile ilgili problemler oluşmakta bu problemlerinin önüne geçmek için mevzuatlar güncellenmektedir. Kamu düzeninin sağlıklı ve refahının devamlılığını sağlanması için yapılması gereken şeyler Milli Eğitim Bakanlığı’nca denetim altına alınan eğitim kurumlarınca sürücü kursları verilmekte ve kamu düzenini sağlayan kural ve kaidelerin eğitimi verilmektedir. Vatandaşlar 47/c trafik cezası gibi cezaları almamak için bu kurallara ve kaidelere uymaları kendi güvenliği ve toplumun kamu güvenliği açısından önem teşkil etmektedir.
Motorlu taşıtların sürücüleri bunun için üstün bir dikkat sergilemeli ve etrafındaki yön ve işaretlere dikkat etmeleri gerekir. 47/c trafik cezası gibi cezaların oluşmasını engellemek için buna karşı duyarlı olmak  ve kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak kazaların önüne geçebilmek insan sağlığı ve maddi zararların önüne geçebilen bir önlemdir.
Araçları günlük hayatımızda hemen hemen her ulaşımda işimize yaran taşıtlardır.
Devlet kurum ve güçleri trafik kural ve kaidelerini denetlemek zorunda olan birimlere sahiptir. Mevzuat ve kurallarını yapmakla yükümlü oldukları gibi onların denetimini de sağlamak durumundadırlar. Buna örnek olarak kişilere ait araçların trafiğe çıkmasına kadar bir sürü esas ve düzen tertibi mevcuttur. Emniyet Genel Müdürlüğü bu düzen ve tertibinin sağlanması için görevlendirilen kuruluştur. Emniyet genel müdürlüğüne bağlı memurlar cezai işlem ve el koyma gibi birçok işlemelerin yasanın gerektirdiği biçimde uygulama ve kesme yetkisine sahiptirler.  47/c trafik cezası gibi cezalar emniyet genel müdürlüğü bünyesinden yazılan cezalardan biridir. 47/c trafik cezası gibi cezaların yazılmasının asıl amacı hazineye para girmesi olmayıp caydırıcılığının sağlanmasıdır. Genel itibariyle trafikte bulunan tüm cezai işlemler caydırıcı olması amaçlanmıştır. Diğer bir şekilde de hazineye giriş yapılan para kamu yararına kullanılan hazineye girmektedir.
47/c trafik cezası  diğer sürücülerin de can ve mal güvenliğini sağlanması düşünülerek düşünülmüş cezalardan biridir.
İnsan hayatının toplum nezdinde ve devlet nezdinde hukuk ilkelerince korunup kollanması gerekir, bununla beraber kişinin seyahat özgürlüğünün sağlanması ve güvence altına alınması devletin oluşum amaçlarından birini taşımaktadır. Hayati önem taşıyan kuralların oluşturulmasında toplumdan gelen geri bildirimler ve emniyet yetkililerinin yaşadığı zorluklar neticesinde güncellenmektedir.

47/c Trafik Cezası Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Sürücü kurslarında bu konularla alakalı etkili eğitim vermesi esas alınmıştır. Sürü kurslarında iyi bir eğitim alan kişiler araç ehliyetini edindikten sonra trafik kural ve zorunlu esaslarına uymak zorundadır. Uymadığı durumlarda yukarıda belirttiğimiz gibi kamu güvenliğine tehlike arz etmektedir. Kişiler sürücü ehliyetini edindikten sonra trafik kontrol veya radarlarında tespit edilen ihlaller kendi kimlik bilgileri ile ilişkili hesaplarına işlenmektedir.
47/c trafik cezası, yer işaretlemeleri cihazları  ve trafik işaret levhaları ile belirtilen veya gösterilmiş olan esas ve hususlara kendi isteği dâhilinde veya isteği dışında uymaması halinde uygulanan cezai işlemdir.

Hangi Cezai İşlem Uygulanır?

2016 yılı itibariyle 47/1-c kuralı ihlali çerçevesinde sürücülere 92 TL para cezası kesilmektedir. Fakat peşin ödenmesi halinde bu miktar belli bir oranda indirime gidilmektedir. Peşin ödenmesi halinde 69 TL para cezası alınmaktadır.

Tabi kural ihlalleri çoğu durumda caydırıcılığı para ile sağlanamamaktadır. Bunu  yanında aracı kullanan kişi kural ihlali yapması durumunda kişinin trafikten men edilmesine kadar  oluşabilen bir prosedür izlenmektedir. 47/c trafik cezası sadece para ile olmamakla birlikte aracı kullanan sürücünün  sürücü belgesine 20 ceza puanı eklenmektedir.
Ayrıca yazımızın alt kısmında bulunan 47/c trafik cezası ile ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü güncel listesine ulaşabilmeniz mümkün.

47/c Trafik Cezası Güncel Listesine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz