30 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

30 Plaka Kodu Nerenin?

30 Plaka Kodu Nerenin?

30 plaka kodlu Hakkari ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesi içerisinde bulunan Hakkari’ye ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Hakkari’nin ilçelerine ait vasıtaların plakalarının bilgisi aşağıdaki gibidir.

 • 30 AC 001 – 30 AZ 999 Merkez
 • 30 HA 001 – 30 HZ 999 Yüksekova
 • 30 D 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 D 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 D 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 M 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 M 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 M 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 T 0001 – 30 M 1000 Merkez
 • 30 T 1001 – 30 M 3000 Yüksekova
 • 30 T 3001 – 30 M 4000 Merkez
 • 30 VA 001 – 30 VZ 999 Merkez
 • 30 YA 001 – 30 YA 999 Yüksekova

30 plaka kodu olan ilimiz Hakkari hakkında bilgiler vereceğiz. Hakkari ili ülkemizin en doğusunda yer almaktadır. Ayrıca 30 plakalı ilimiz Doğu Anadolu Bölgesi’nin de Hakkari Bölümü’nde yer almaktadır. Hakkari ili hem ülkemiz içinde hem de dışarıdan komşuluğu bulunan bir şehirdir. Hakkari doğu kısmında İran’a güney kısmında ise Irak’ devlet sınırı ile komşudur. İki tane yabancı devletle sınırı olmakla beraber kuzeyinde Van, batısında ise Şırnak ilinin Beytüşşebap ve Uludere ilçeleri yer almaktadır. 2014 yılı TUİK verilerine göre Hakkari’nin nüfusu 276,287 kişi olarak belirlenmiştir. Türkiye’de nüfusu en az olan ildir. Kilometre kareye 19 kişi düşmektedir. Hakkari ilinin ilçeleri; Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’dır.

Hakkari ili dağlık alanlara sahip olan ve içinde yüksek dağlara sahip olan ilimizdir. Bu dağlar denizden 2000 metre yüksekliktedir. Hatta ilin çok büyük bölümünü dağlar oluşturmaktadır. Bu dağlar Hakkari’nin %87,6’nı oluşturmaktadır. Hakkari kış aylarını oldukça sert geçirmektedir. Yılın büyük bölümünde karla ve buzla kaplı olan dağların yanı sıra kar örtüsü aylarca yerde kalmaktadır. Bu durumun nedeni de dağların yükseltisi ve Doğu Anadolu’nun şiddetli karasal ikliminin etkisidir.  Kısacası kış ayları boyunca vatandaşlar ilde kar altında hayatlarına devam etmektedirler.

Hakkari ekonomisinde iklim ve coğrafi koşullar nedeni ile tarım ve hayvancılık yapıldığı görülmektedir. Hakkari tarım yapılan yerlerden en önemlisi Yüksekova ilçesinin Gevar Ovasıdır. Tarım yapılan arazilerden tahıllar, sebze, fasulye, patates, elma, ceviz  üretilmektedir. 30 plaka kodlu ilimiz Hakkari de tarım sektöründe çalışan vatandaşlar fazla olmasına rağmen aslında tarımsal faaliyetler pek gelişmemiştir. Bunun nedeni her ne kadar ova ve vadiler verimli olsa da çok sert geçen kışlar ve arazinin engebeli oluşudur. Ayrıca zengin akarsu kaynaklarına sahip olmasına rağmen derin vadilerden akıyor olması bu yüzden sulama yapılmaya elverişli olmamasıdır. Bir diğer başlıca gelir kaynağı da hayvancılıktır. Nüfusun %90 hayvancılık ve ormancılık ile ilgilenmektedir. Hakkari de en fazla koyun ve kıl keçisi büyütülmektedir. İlde kurulan mandıralarda otlu peynir ve teleme peyniri üretimi yapılmaktadır. Ayrıca Hakkari de madencilik faaliyetleri de bulunmaktadır. Bu yer altı kaynakları Titanyum ve krom dur.

Hakkari’nin tarihine bakılırsa; Anadolu, Mezopotamya, ve İran arasında yer alması ile il bu konumu itibarı  ve coğrafi yapısıyla eskilerden bu yana bir çok topluluğun ilgisini çekmiştir. Bu yönü ile bir çok milletin hakimiyetine girmiştir. Hakkari ili Med, Pers, Selevkos, Abbasi, Selçuklu, Moğol, Karakoyunlu, Ak koyunlu ve Osmanlı gibi birçok milletin hakimiyetine girmiştir. Osmanlı Devletinin Hakkari’yi işgal ettiği zamanlarda bölgeye “Hakkariye Beyleri” hakimdi. O zamanın Osmanlı İmparatoru , Yavuz Sultan Selim Han Hakkari beylerine Osmanlı Devleti adına bölgeyi idare alma izni verdi. Osmanlı hakimiyetinde kaldığı 127 sene boyunca Hakkari bu beyler tarafından 77 yıl boyunca Osmanlı Sultanının temsilcisi şehri yönetmişlerdir. Osmanlı zamanında Hakkari Beylere atfen bu bölgeye “Hakkariye” deniyordu. Daha sonra halk dilinde bu ismin zamanla değişmesi ile şehir “Hakkari” ismine dönüşmüştür.

Tarihi ve turistik açıdan değerli olan ilimiz asıl doğal güzellikleri ile önem arz etmektedir. Hakkari deki tarihi yerlerden ilk olanı Ören Yerleri Meydan Medresesidir. M.S.1700-1701 tarihinde yapıldığı bilinmektedir. Meydan Medresesi, anıtsal yapısı düzgün kesme taş işçiliği içteki revaklı avlusu kapısındaki süslemeleriyle Hakkari’nin en önemli anıtsal yapısıdır. Bir diğer tarihi yapı ise Kırmızı Kümbet Mezarlığıdır. Halk tarafından sıkça ziyaret edilen ve kutsal kabul edilen yerlerden birisidir.

30 plakalı ilimiz Hakkariye ait doğal güzellikler bulunmaktadır. Dilediğiniz takdirde buraları da gezebilirsiniz. Bu yerlere en güzel örnek olarak Zap Suyu örnek verilebilir. Birçok kaynak ve harita buranın adı Çığlı Suyu olarak değiştirilmiştir. Diğer bir doğal güzellik ise Buzul Dağı olarak nitelendirilen Cilo Dağıdır. Dünyanın ise en eski oluşum dağlarından biridir. Edinilen kaynaklara göre III. dönem yani 65-2,5 milyon yıl önce meydana gelmiştir. Bercelan Yaylası ise üzerinde buzullar bulunan bir yayladır. Sahip olduğu yüksek dağlar ve buzul gölleri ile oldukça heybetli görünür. Ayrıca alt kısımları yeşil vadilerle kaplıdır. Son doğal güzellik ise Taşköprü dür. Taşköprü; Şemdinli Deresi üzerinde bulunmaktadır.

30 plakalı ilimiz Hakkari ye yolunuz düşerse ne yerim ne alırım gibi sorular muhakkak aklınızda vardır. Bu sorulara cevap olması amaçlı; yöreye özgü yemek çeşidi olarak pirinç, darı veya bulgur karışımı bir nevi katı ayran çorbası olan gulul, bir çeşit işkembe ve bağırsak dolması olan kepaye yenilmelidir.
Hakkari yöresinde çok meşhur olan kök boya ve yünden imal edilen Hakkari kilimleri, yünden örülen çorap satın alınabilir.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz