29 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

29 Plaka Kodu Nerenin?

29 Plaka Kodu Nerenin?

29 plaka kodu Gümüşhane ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. İç Anadolu ve Karadeniz bölgesinin önemli kenti Gümüşhane’ye ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Gümüşhane’nin ilçelerine ait otomobil plakalarının tam listesi aşağıdaki gibidir.

 • 29 AC 001 – 29 AP 999 Merkez
 • 29 AS 001 – 29 AT 999 Kelkit
 • 29 AU 001 – 29 AV 999 Şiran
 • 29 AY 001 – 29 AY 999 Kelkit
 • 29 D 0001 – 29 D 45 Merkez
 • 29 DA 001 – 29 DA 999 Torul
 • 29 DK 001 – 29 DK 999 Köse
 • 29 M 0001 – 29 M 250 Merkez
 • 29 M 0251 – 29 M 700 Kelkit
 • 29 M 0701 – 29 M 749 Köse
 • 29 M 0901 – 29 M 999 Şiran
 • 29 M 1201 – 29 M 1399 Torul
 • 29 T 0001 – 29 T 250 Merkez
 • 29 T 0251 – 29 T 400 Kelkit
 • 29 T 0401 – 29 T 500 Şiran

29 kod plakaya sahip şehirlerimizden Gümüşhane; Doğu Karadeniz de yer alan illerimizden biridir. Şimdi sizlere Gümüşhane hakkında kısa ve önemli bilgiler aktaracağız. Gümüşhane ili Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer almaktadır. İlimiz denize oldukça yakındır. Aradaki mesafe 100 km dir. Ayrıca ilin birçok şehre de komşuluğu bulunmaktadır. Bayburt,  Giresun, Trabzon, Erzincan illerine komşu olan Gümüşhane, Çin-Trabzon ipek yolu üzerinde bulunan bir şehirdir. Ülkemizde İpek yolunda bulun an güzergahlardan biri de burasıdır. 2014 yılı TUİK verilerine göre Gümüşhane’nin nüfusu 146,353 kişi olarak belirlenmiştir. Gümüşhane merkez ilçesi ile birlikte toplamda altı ilçeye sahiptir.

29 plakalı Gümüşhane ili Harşit Çayı’nın iki yakasındaki vadi içinde boylu boyunca genişleyen bir şehirdir. Hem Doğu Anadolu  hem de Karadeniz Bölgesine yakın oluşu şehrin iklimini geçiş iklimi olasına itmiştir. Bu geçiş iklimini gerek coğrafi yapısında gerek de iklim özelliklerine baktığımızda görebiliriz. Buna en güzel örnek olarak; Yüksek Zigana dağları sayesinde Karadeniz’in insanı bunaltan nemli havasına engel olmakla beraber, Kop engeliyle de Doğu Anadolu’nun şiddetli soğuklarının şehre etki etmesini engellemektedir. Gümüşhane Doğu Karadeniz Bölgesinden gelen yelin etkisi ile klima iklimi etkisi göstermektedir. Bu iklimin sonucu olarak Gümüşhane topraklarının % 40’ı çayır ve meralarla, % 26’sı ekili dikili yerler ve % 22’si orman ve fundalıklarla kaplıdır.

29 plakalı ilimiz Gümüşhane tarihi de önem taşımaktadır. Bu yörede yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen arkeolojik kalıntılar sonucunda yerleşik yaşamın M.Ö. 3000 yıllarına değin gittiği anlaşılmaktadır. Bu bölgede bulunduğu tahmin edilen ilk halk M.Ö. 2000 in ortalarına doğru ortaya çıkan Azzi ve Hayaşalardır. Bu yüzden Gümüşhane’’yi de kapsayan alana Azzi-Hayaşa ülkesi denilmekteydi. Yine M.Ö. 2000 de Mezopotamya’dan gelen Assurlu tüccarların, Gümüşhane ve yöresinde bulunan maden yatakları sebebi ile bu bölgeye hakim olmak istedikleri anlaşılmaktadır. Hitit İmparatorluk döneminde de Gümüşhane çevresindeki gümüş yataklarının işletilmesiyle, bölge diğer bölgelere göre zenginlik satmaya devam etmiştir. Hitit İmparatorluğu’’nun yıkılmasının ardından bölgeye Urartular hakim olmuş ve M.Ö. 8. yüzyıl sonlarına doğru Kimmer-İskit akınları başlamıştır. Bu dönemde akınlardan kaçmaya çalışan halkın büyük çoğunluğu bu bölgeyi terk ederek güneye ve batıya doğru göçe başlamıştır. Daha sonra yöreye sırasıyla Medler, Persler ve Pontos Krallığı egemen olmuştur. M.Ö. 1. yüzyılda bölgede Romalıların hakimiyetinin yayıldığı görülmektedir. M.S. 395’te Bizans İmparatorluğu toprakları içerisinde kalan Gümüşhane, M.S. 7. yüzyılda Bizans-Hazar askeri işbirliğine konu olan topraklar arasındaydı. M.S. 7. ve 8. yüzyıllarda Arap egemenliğine giren bölge toprakları, sonradan yeniden Bizans egemenliğine girmiş, 11. yüzyılda Saltuklular tarafından fethedilmiştir. 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet Trabzon Rum İmparatorluğu’nu yıkarak yöreyi Osmanlı egemenliği altına almıştır. 7 Temmuz 1916’da Ruslar tarafından işgal edilen Gümüşhane, 15 Şubat 1918’de işgalden kurtarılmıştır. Gümüşhane ilinin adı da burada bolca bulunan gümüş madenlerinin keşfi sonucu ile bu isim verilmiştir.

Gümüşhane ‘ye yolunuz düşerse gezip görmeniz; alış veriş edip , yemeden dönmemeniz şeyler vardır ki onları sizler için araştırdık. Hagios Georgios Manastır Kilisesi, Ayvalos Kilisesi, Çakırkaya (Kalur) Kaya Kilisesi, Panaghia (Meryem Ana) Manastır Kilisesi eksi uygarlıklardan kalma kiliseler olup meraklısının gezip görmesi yerlerdendir. Ayrıca Pavrezi Şapeli, Karaca, Arılı, Kartalkaya, K. Ardıçlı, Ambela, Köprübaşı, Taşbaşı, Altıntaş, Yaylım, Üstüaçık, Cingora, İnönü, Kabanbaşı, Mamatlar, Arsa, İkisu, mağaraları gezilmesi gereken önemli doğal oluşumlardan. Eğer vaktiniz var ise Gümüşhane de bu yerlerin çoğunu gezmeye çalışın. Tomara Şelalesini, Çakırkaya Taş Kilisesini, Kelkit Sadak (Satala) Antik Kenti, Çakırgöl, İmera Manastırını, Kazıkbeli Anıt Ağaçları ve Milli Parkı (faunasını) görmeden… dönmemeniz önerilir.

Dilerseniz sevdiklerinize hediye etmek için Kelkit’ten zilli kilimi, Torul, El örgüsü kışlık yün çoraplarını almadan, Kürtün ilçelerinden hereke tipi ipek ve yün halıları, ağaç işleri ürünlerini, Gümüşhane hatırası gümüş işleme çeşitlerini alabilirsiniz. Eğer yiyecek türü hediyelikler götürmek isterseniz de; güzellik iksiri kuşburnu ürünlerini, pestil-köme, ceviz içli çerezlerinden oluşan paketli çerezliklerden götürebilirsiniz.

Ayrıca Gümüşhane de tadabileceğiniz birçok tat da bulunmaktadır. Bunlar Gümüşhane Mantısı, Kuşburnu çorbası, Zuluflu Çorbası,Un Herlesi Çorbası, Gavut Çorbası, Pağla Denlisi, Borani, Fıtfıt Haşılı,Patates Kavurması, Muhla, Yergök Dolması,Sütlü Haşıl,Lor Dolması,, Ekmek Aşı, Çıtma Fasulye, Kaygana, Siron, Erişte, Lemis,Erişti Tatlısı, Hasude Kuymağı, Kara Helva, Burma,(sini), Tel Helvası, Lalanga yemekleridir.

Gümüşhaneyi ziyaretinizi sırasında mutlaka yapmanız gereken şeyleri sizin için kısaca özetlemek istersek; Gümüşhaneye gideceğiniz zaman yılın Haziran, Temmuz, Ağustos aylarını tercih edebilirsiniz. Bu aylarda yapılan yayla şenliklerini de oldukça güzeldir. Ayrıca Karadeniz tarafından gelecekler için dipnot olarak verilmek istenir ise ; Trabzon-Gümüşhane Kara yolu üzerinden bulunan alabalık restoran ve dinlenme tesislerinde nefis balık  ziyafeti çekebilirsiniz. Ya da Taşköprü Yaylası’nda güzel bir öğle yemeği yiyip, binlerce yıllık Santa Harabelerinde  veya Zigana Dağı Kayak Evinde kalabilirsiniz.
Ayrıca şehre özgü üretilen Düdoğal dut pekmezini, Şiran Süt fabrikasında üretilen Gümüşhane kaşarını denemelisiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz