23 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

23 Plaka Kodu Nerenin?

23 Plaka Kodu Nerenin?

23 plaka kodu Elazığ ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Türkiye’nin doğusunda yer alan Elazığ’ya ait ilçeler için özel plaka numaraları vardır. Elazığ’ın ilçelerine ait otomobillerin numaralandırılmış şekli aşağıdaki gibidir.

  • 23 AC 001 – 23 AZ 999 Merkez
  • 23 DA 001 – 23 DZ 999 Merkez
  • 23 EA 001 – 23 EZ 999 Merkez
  • 23 FA 001 – 23 FZ 999 Merkez
  • 23 K 0001 – 23 K 9999 Kovancılar
  • 23 KA 001 – 23 KC 999 Karakoçan
  • 23 M 0001 – 23 M 9999 Merkez
  • 23 P 0001 – 23 P 9999 Palu
  • 23 T 0001 – 23 T 9999 Merkez
  • 23 TC 001 – 23 TC 999 Maden

23 plaka sahibi olan Elazığ ili ile ilgili kısa bilgilendirme yapmak gerekir ise; Elazığ Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Doğu Anadolu bölgesinin de yukarı fırat diye tabir ettiğimiz kısmında bulunuyor. Elazığ bulunduğu konum nedeni ile de 4 bir yanından Doğu Anadoludaki illere komşuluğu vardır. Elazığ batı kısmından Malatya, güneyden ise Diyarbakır illerine komşu iken; doğudan Bingöl, kuzeyden ise Tunceliye komşudur. Türkiye de bulunan en büyük yapay baraj gölü ise buradadır. Bu gö Keban Barajı olarak da biliniyor.Keban barajının yarattığı ortamdan dolayı iklim de diğer Doğu illerine göre daha yumuşaktır. Ayrıca barajın pozitif etkisinden dolayı il içinde ve çevresinde geniş tarım alanları bulunmaktadır. Bol sulama imkanına sahip olan Elazığ da tarım başlıca geçim kaynağıdır. Bunun yanında hayvancılık ve madencilik de gelişmiştir. Elazığ ilimiz sahip olduğu yer altı kaynakları ile de zengindir.

Doğu Anadolu Bölgesinin güney batısında bulunan Elazığ , hem coğrafi konumu hem de morfolojik özellikleri burada bulunan diğer illerden farklıdır. 2014 yılı TUİK verilerine göre Elazığ’ın nüfusu 568,753 kişi olarak belirlenmiştir. Tipik bir Doğu Anadolu ili olmasının etkisi ile burada karasal iklimin etkisi hissedilir. Karasal iklimin sonucunda da kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçmektedir. Buna rağmen diğer iller ile karşılaştırıldığında mevsim daha yumuşak geçmektedir. Bunun nedeni ise Elazığ da bulunan baraj gölünün havayı ve iklimi yumuşatmasıdır.

23 plakalı ilimiz Elazığ’ın tarihi yapısını incelemek gerekir ise, eski bir yapı olan olan Elazığ, tarihi Harput şehrinin devamı niteliği taşımaktadır. Bu kanıya da eski zamanlardan bu yana şehrin Harput Kalesi’nin bulunduğu tepenin eteğinde konuşlanmış olmasından varıyoruz. Eskiden günümüze gelen tarihi kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; Harput/Elazığ da yaşamış ilk toplulukların M.Ö. 2000 yıllarından itibaren  Hurriler olduğunu görürüz. Hurriler Doğu Anadoluda ki bu toplaraklar gelip yerleşmişler ve bu kültürü devam ettirmişlerdir. Hurrilerden sonra Harput/ Elazığ birçok kavme ve millete de ev sahipliği yapmıştır. Ancak 26 Ağustos 1071 Malazgirt muharebesinden sonra 1085 yılında Elazığ artık tamamen Türklerin hakimiyetinde olmuştur. 1085 yılından sonra da Harput ve çevresi sırasıyla Çubuk oğulları, Artuk oğulları, Ak koyunlular ve Osmanlılar bölgeye ve şehre hakim olup yaşamı devam ettirmişlerdir.

23 plakaya sahip olan ilimiz Elazığ bir çok tarihi ve doğal güzellikleri ile de göz doldurmaktadır. Elazığ ilimizde yer alan ve en eski ve en önemli yapılardan biri olan Harput Kalesi; döneminde burada yaşayan Urartular tarafından yapılmıştır. Harput Kalesi halk arasında Süt Kalesi olarak da ifade edilir.             Gezilmesi gereken bir diğer alan ise Çırçır Şelalesidir. Çırçır Şelalesi için dünyanın en genç doğal şelalesi denir. Ayrıca bu şelale Keban Baraj Gölü’nden meydana gelmiştir.                                                       Elazığ’da yer alan Keban Baraj Gölü de mutlaka gezilmesi gereken yerlerdendir. Bu gölün çevresinde bulunan çokça alabalık restoranları ile alabalık keyfi sürebilirsiniz.                                                                       Elazığ’ın bir diğer doğal güzelliği ise Hazar Gölüdür. Hazar gölü ; Elazığ’a 22 km. uzaklıkta olup Elazığ – Diyarbakır kara yolu güzergahındadır.  Bu göl dağların arasında kalmış tektonik bir göldür. Hazar gölünde bulunan plajlar ve yapılan su sporları bunun yanında balık avcılığı ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en önemli gölüdür olma özelliği taşımaktadır. Hazar ın suyu berrak, sodasız ve tuzsuzdur.                           Eğer Hazar gölünün ziyaret etmek isterseniz burada konaklamak konusunda sıkıntı yaşamazsınız. Göl çevresinde birçok dinlenme tesisi bulunmaktadır. Ayrıca turizm Bakanlığından onaylı otel, motel , lokanta ve piknik alanı ve balık evleri bulunmaktadır.                                                                                                         Bir diğer gezilecek doğal güzelliklerinden olan Golan Kaplıcaları, doğal sıcak yer altı suyu kaynağıdır.      Golan Kaplıcaları, Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde bulunmaktadır.  1991 yılından bu yana resmi olarak hizmet vermektedir.                                                                                                                                           Hazar Baba Kayak Merkezi ise Elazığ da kış turizmin yapıldığı yerlerden biridir.  Elazığ Sivrice’de yer almaktadır. Hazar baba Kayak Merkezi, Hazar baba Dağı’nda bulunmaktadır.

Kültür ve sanat açısından önemli bir yere sahip olan Elazığ bu mirası Harput’tan elde ettiği kültür birikimine borçludur. Elazığ da 2008 yılında Devlet Tiyatrosu kurulmuştur. Bunun yanında ilde birçok mahalli tiyatro grupları faaliyet göstermektedir. Şehirde ”Çayda Çıra Film Festivali” yıllardır düzenlenmektedir. Bu festival ile şehirde birçok kısa film yarışmaları da yapılmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz