2017 Yılı Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

2017 Yılı Araç Vergileri

2017 Yılı Araç Vergileri

Yeni yılın son ayında hepimiz merak ettiği konuların başında yeni yıl zamları gelmektedir. Bu zamlar gıdadan giysiye, üreticiden tüketiciye en çok da vergilere yansımaktadır. Bizlerde vatandaşlar olarak zammın hayatımıza yansıyan tarafını merak etmek durumundayız. Yeni yıldaki zamların vergilere yansımasının en fazla olduğu alanlardan biri araç vergileridir. Araç vergileri bildiğiniz üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak adlandırılan ve her motorlu araç için alınan vergi türüdür. Devlet tarafından Motorlu Taşıtlar Vergisi her taşıt sahibinin ödemesi için zorunlu tutulmuştur. Ödenmediği takdirde kişiler hakkında cezai işlem yapılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi her yıl iki taksit şeklinde sürücülerden tahsil edilmektedir. Her yılın Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu vergiler artık diğer vergilerin içerisine tabî tutulmaz. Fakat her yılın bitiminde yeni zamlarla beraber vergiler de artmaktadır. Bunun yanı sıra  Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemeyen sürücüler gecikme cezası ile cezalandırılarak vergi miktarı daha da artmaktadır. Bu yüzden araç sahiplerinin düzenli olarak  Motorlu Taşıtlar Vergisini ödemesi tavsiye edilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi araçların markası, sınıfı, yaşı, model, oturma kapasitesi ve motor hacmine göre değişiklikler göstermektedir. Her araç için de farklı özellikler baz alınarak  Motorlu Taşıtlar Vergisi belirlenmektedir. Örneğin binek otomobiller için aracın motor hacmi ve yaşı baz alınarak  Motorlu Taşıtlar Vergisi belirlenir. Her ay tüm araç modellerinin bulunduğu bir liste yayınlanmaktadır. Bu liste her ay güncellenir. Bu listeye göre hangi araca sahip iseniz o araç için ödeyeceğiniz vergi tutarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca bu liste 2. el araç alımlarında da fayda sağlamaktadır. Bu listeye bakarak almak istediğiniz aracın fiyatı hakkında bir fikir sahibi olabilir, aynı zamanda da almak istediğiniz araç için ne kadar vergi ödeyeceğinizi de öğrenebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisini bazı internet sitelerinden hesaplayabiliyoruz. Devlet tarafından bunun için Gelir İdaresi Başkanlığının sitesinde bulunan özel sorgulama sisteminden faydalanarak yapabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi 2016 yılı içerisinde iken Motorlu Taşıtlar Vergileri listelerde bulunmaktadır. Yeni yıla yaklaştığımız bu son günlerde 2017 yılı araç vergileri de biraz daha netleşmiş oldu. Şimdiki yazımızda sizlere 2017 yılı için  Motorlu Taşıtlar Vergisinin nasıl değiştiğini aktarmaya çalışacağız.

2017 Yılı Araç Vergileri Ne Kadar?

2017 yılı araç vergi tutarları henüz açıklanmamıştır. 2017 yılı araç vergileri, yeniden değerleme oranınca tespit edilecektir. En baştan yapılan değerleme oranıysa Ekim ayını da içerisine alan ve de geriye dönük 12 ayı kapsayan Üretim Fiyat Endeksi oranları dikkat edilerek belirlenecektir. Ocak ve Temmuz aylarında 2 taksit şeklinde alınan ve motor hacmi ve aracın yaşına göre belirlenerek ödenen Motorlu taşıtlar vergisi 2017 tutarı Mali Bakanlığınca açıklanan yeniden değerleme oranına göre hesaplanacaktır.  474 Sıra numaralı VUK genel tebliği ile beraber tekrardan değerleme oranı yüzde üç virgül seksen üç olarak belirlenmiştir.

2016 yılı için MTV tutarları hesaplanırken 2015 yılı yeniden değerleme oranı %5,58 olarak dikkate alınmıştı. Bu değerleme oranı baz alınarak 2016 yılı araç vergileri de aşağıdaki tabloda olduğu gibi belirlenip vatandaşların bilgisine sunulmuştu.

474 Sıra No’lu VUK genel tebliği ile yeniden değerleme oranı %3,83 olarak belirlenmesi ile 2017 yılı araç vergileri bu oranın 2016 yılında ödenen vergi miktarına yansıtılarak yeniden hesaplanacaktır. Bu yüzden yeni yıl ile beraber araçlardaki vergilerde artışlar gözlenecektir. 2017 yılının belirlenen yeni rakamları Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan tebliğ ile beraber Resmi Gazete’de bildirilecektir. Yeni rakamlar bu gazetede yer alacaktır. Bu alanda yapılan verilerin dikkate alınmasıyla beraber Bakanlar Kurulunun hesaplamaya göre yeniden bir oran belirleyeceği bildirilmiştir. Değerleme oranının yüzde elliye kadar artmaya ve yüzde yirmiye kadar azalma yetkisi olduğu için buna yüzde yüz doğru denmektedir.

2017 Yılı Araç Vergileri Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz