2. El Kasko Değeri Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

2. El Kasko Değeri Sorgulama

2. El Kasko Değeri Sorgulama

2.el araçların çok revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Bunun nedeni ise sıfır araç fiyatlarının el yakıyor olması olarak gösterilmektedir. Sıfır araçları yüksek vergi ve ücretlerinden dolayı alamayan vatandaşlar 2. el oto pazarlarına akın etmektedir. 2.el oto pazarlarında her bütçeye uygun araçlar ise bulunmaktadır. Bu oto pazarlarında her fiyata araç bulmak kolay iken temiz araç bulmak biraz zor olmaktadır. Bazı kurnaz oto satıcıları 2. el araçlarını yüksek fiyattan satma amacıyla türlü türlü yöntemler ile hileler yapmaktadırlar. Araçların kilometrelerini düşürmek ya da hasar kayıtlarını saklamak gibi hayati önem taşıyan hususlarda hileler yapılmaktadır. Bu durum da 2.el oto alıcılarının da bizlerinde can güvenliğini tehdit etmektedir.

Araç Kasko Değeri; motorlu kara taşıtları kategorisindeki bütün araçların, modellerine ve yıllarına göre kasko değeri değişkenlik gösterir. Bu değer kasko fiyatının belirlenmesini sağlayan araç bedelidir. Bu fiyat, motorlu taşıtlar vergisinin ödenmesinde esas alınmaktadır.

2.el olarak aldığınız aracınıza kasko poliçesi yaptırdığınızda araç kasko değerini bilmek gerekmektedir. Çünkü sıfır veya 2. el aracınızın sigortalanması, 2. el araç satış fiyatının belirlenmesi,  hasar ödemelerinin yapılması ve de 2. el araç kredisinin alınması ve buna benzer olaylar yaşandığında araç kasko değeri esas kabul edilmektedir.

Bu amaçla 2. el kasko değeri sorgulama işlemleri yapmak için aracınızın kasko değerini hesaplamanız gerekmektedir. Araç kasko değeri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği tarafından yayınlanan araç kasko değer listesi aracılığıyla belirleniyor. Araç kasko değer listesi her ay güncellenmek de olup ve son 15 yıllık araçların dahi yer aldığı bir listedir. Bu yüzden almak istediğini 2. el araçların 15 yıllık dahi olanlarının bile değerine bu listeden ulaşabilirsiniz. Bu listede tüm araçlar cinsi, modeli, üretim yılı, markası gibi özelliklerine göre sıralanır. Araç kasko değer listesinde ki belirlenen miktarlar,  motorlu taşıtlar vergisi için esas teşkil etmektedir. Araç kasko değer listesinde bahsedilen özellikler araç kasko bedeli için temel nitelikte olup, aracın ve ruhsat sahibinin özellikleri göz önünde bulundurularak değer fark edebiliyor.

2.El Kasko Değeri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

2.el kasko değeri sorgulama işlemleri almak istediğiniz 2. el araç ile ilgili fiyatın daha doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olmaktadır. Gerek her ay güncellenen Kasko değer listesinde bakılarak gerek ise 2. el kasko değeri sorgulama işlemleri ile 2. el aracın değerini belirleyebilirsiniz. Güncellenmiş son hali ile Kasko değer listesine sayfamızın sonunda verilen bağlantı linkinden ulaşabilirsiniz. Bu işlemi internet üzerinden pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Bu amaçla 2. el kasko değeri sorgulama işlemi yapmak için aşağıda verilen linke tıklayarak siteye giriş yapınız. Ardından aşağıda verilen ekran karşınıza gelecektir.

2. el kasko değeri sorgulama

2.el kasko değeri sorgulama işlemini yaparken açılan forma aracınıza ait araç marka-model ve model yılı gibi bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Bu yüzden ekranda oklarla gösterilen boşluklu alanlar sırasıyla doldurulur. Ardından ‘kasko değeri’ denen butona basılır. Anında 2. el araca ait kasko değeri ekrana yansıyacaktır.

Araç Kasko Değer Listesine Erişmek İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz