2. El Araç | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

2. El Araç

2. El Araç

İnsan olarak birçok temel ihtiyacımız vardır. Bu temel ihtiyaçların yanı sıra birde ulaşım ve seyahat etme de temel ihtiyaçların da başında gelmektedir. Her vatandaş rahat ulaşım hakkı ve güvenli seyahat etme özgürlüğünü sahip olmalıdırlar. Ulaşım için en çok tercih edilen ulaşım biçimi kara yollarıdır. Kara yollarında ise otomobiller ile en fazla ulaşım sağlanmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte otomobiller daha konforlu ve güvenlikli üretilmektedir. Fakat piyasa şartları da göz önüne alınınca sıfır km araç satın almak biraz maliyetli olabilmektedir. Bu amaçla hem bütçemize uygun hem de güvenlik ve konfor açısından iyi olan araçlara yöneliyoruz. Bu araçlar için ise 2. el araç tabiri kullanılıyor. 2 . el olarak tabir edilen bu araçlar daha önce kullanılmış yani sıfır kilometre olmayan ve başka bir  sahibinden satın alınan araçlardır. 2. el araçlar  her bütçeden her keseye hitap eder şekillerde bulunmaktadır.

Son yıllarda da 2. el araçlara rağbet artmaktadır. Bu rağbeti fırsata dönüştürmek isteyen kötü niyetli kişiler ise bu durumu suistimal etmektedirler. Bu yüzden 2. el araç almazdan önce bazı şeylere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bazı 2. el araç satıcıları; araçlarını daha fazla fiyat üzerinden satma hırsı ile bazı hileli yöntemlere başvurmaktadırlar. Aracın kilometresini düşürmek, araca ait ödenmemiş vergi ve trafik cezası borçlarını ruhsata eklememek, veyahut aracın daha önceki kazalarını ve hasar bilgilerini saklayarak alıcıyı kandırmaya çalışmaktadırlar. Bu tür durumlardan vatandaşları mağdur etmemek adına bazı sistemler geliştirildi.

Araç sorgulamaları veya plaka sorgulamaları ile birçok platform üzerinden yapılan bu işlemlerle vatandaşların almak istedikleri 2.el araçlar hakkında daha doğru bilgiye ulaşmaları sağlamaktadır. Bu sorgulamalar ile araca ait borç bilgisi veya  aracın kazası durumlarını sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz.

2. El Araç Sorgulama Nasıl Yapılır?

2.el araç sorgulamaları için en çok kullanılan platformların başında Tramer gelmektedir. Tramer üzerinden 2. el araçlar ile ilgili tüm sorgulamalar yapılabiliyor. Aracın hasar bilgisi sorgulamadan, poliçe bilgisi ,mağdur bilgisi hatta var olan hayat sigortası bilgilerine kadar sorgulama yapılabiliyor.  Tramer üzerinde sorgulamalar hem online internet sitesinden hem de telefon aracılığıyla SMS yoluyla da yapılıyor.

2. el araç sorgulamaları yapabileceğiniz bir diğer alan ise E-Devlet online internet sitesidir. E devletin sitesine giriş yaparak ‘ araç sorgulama’ ları bölümünden sorgulama işlemlerinizi yürütebilirsiniz. Buradan yapacağınız sorgulamalarda almak istediğiniz 2. el aracın sadece plakasını bilmeniz yeterli olmaktadır. 2.el aracın plakasını girerek sorgulamaları yapabilirsiniz. Şimdi bir örnek aracılığıyla 2. el araç sorgulamasının nasıl yapılacağını anlatmaya çalışacağız.

İlk olarak aşağıda verilen linke tıklayın ve siteye giriş yapın. Ardından PTT den alabileceğiniz E- devlet şifresi ve kullanıcı adı ile sisteme girişinizi yapın.

2.el araç

Daha sonra ekrana gelen görüntüden görüldüğü gibi aracın plakası girilir ve sorgulama butonuna basılır. Daha sonra ekrana araca ait tüm bilgiler gelecektir. Bu bilgilerden yola çıkarak almak istediğiniz 2. el araçtan daha emin olarak işlem yapabilirsiniz.

E-Devlet Online İnternet Sitesinden 2.El Araç Sorgulama İşlemi Yapmak İçin TIKLAYINIZ!

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz