18 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

18 Plaka Kodu Nerenin?

18 Plaka Kodu Nerenin?

Sizler için bu yazımızda bahsedecek olduğumuz konu 18 plaka kodunun hangi ilimize ait olduğu konusudur. Yazımızın devamında 18 plaka kodunun hangi ilimize ait olduğunu ve bu ile ait ilçelerinde plaka kodlarının da bulunduğu bir liste vermiş bulunmaktayız. Yazımızın devamını okuyarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

18 Plaka Kodu Nereye Ait?

Türkiye içerisie, 81 tane il bulundurmaktadır. Bu 81 ile ait birçok küçük yerleşim bölgeleri de bulunmaktadır. 81 ilimizden 18 plaka numarasına sahip olan ilimiz Çankırı ilidir. Yazımızın devamında Çankırı iline ait özel bilgileri sizinle paylaşmış bulunmaktayız. Öncelikler bu ile ait ve bu ile bağlı olan ilçelere ait plaka kodlarını aşağıda bulabilirsiniz.

  • 18 AC 001 – 18 AZ 999 Merkez
  • 18 DA 001 – 18 DF 999 Merkez
  • 18 KU 001 – 18 KZ 999 Kurşunlu
  • 18 T 0001 – 18 T 9999 Merkez

Çankırı ilinin kültürünü, özel yemeklerini, turizm ile bağlantısını sizler için yazımızda detaylı olarak anlatmış bulunmaktayız. Bu yazımızın devamında Çankırı ile ilgili bilinmesi gereken temel bilgileri bulabilirsiniz.

Coğrafi konum olarak bahsedecek olursak; Orta Anadolu’nun kuzeyinde, Batı Karadeniz ve Kızılırmak havzaları arasında yer alan Çankırı, İç Anadolu bölgesinde bulunmaktadır. Şehrin adı farklı olarak bazı gezginler tarafından Çangırı veya Çengiri şekliyle de yazılmıştır. Çankırı ilimiz iklim olarak da İç Anadolu’ya ait iklim özelliklerini taşımaktadır. Önemli olarak konu ile ilgili Çankırı ilimiz şiddetli erozyon tehlikesi altındadır. Bunun nedeni Çankırı’da ve etrafında bulunan dağların çıplak yani ağaçsız olmalarıdır.

Çankırı’nın en çok yağış alan ilçesi, Yapraklı’dır. Yapraklı’da neredeyse her mevsimde yağış olmaktadır. Merkezden, güneye doğru iklim ve bitki örtüsünde zayıflama ve değişiklik görünür. Araştırmaların sonucu, il topraklarının 2 – 3 yüzyıl öncesine kadar bazı tuzlu bölgeleri hariç, ormanlarla dolu olduğu görülmüştür. Fakat günümüze kadar gelemeyen bu ormanların, tarla açmak için yapılan bilinçsizce kesimler, hayvanları otlatmak için ormanlık alanlardan yararlanılma durumu, müdahale imkânı bulunmayan orman yangınları ve iklim değişikliklerinden dolayı, bu orman bölgelerinin büyük bir kısmı meydana gelmiştir. Yazımızda da bahsetmiş olduğumuz gibi bu durum da erozyon tehlikesinin giderek artmasında büyük rol oynamıştır.

Turizm hareketlerinden bahsedecek olursak; Çankırı ilimize ait çok fazla turizm kaynağı ve turizm yatırımı bulunmamaktadır. Çankırı ilimizde avcılık gelişmiş bir durumdadır. Şehirde bulunan bazı av hayvanlarını sizler için araştırıp yazımıza eklemiş bulunmaktayız. Çankırı ilinde yaşayan başlıca av hayvanları, kurt, tilki, tavşan, keklik ve sincaptır. Uzun senelerden düzenli mücadele edilmediğinden dolayı, yaban domuzu sayısından görülebilen bir artış olmuştur. Ancak son zamanlarda yapılmakta olan etkin ve düzenli mücadelelerden dolayı, yaban domuzlarının sayısında belli bir azalma sağlanmıştır. Çankırı’da bulunan tuz fabrikası da büyük bir önem taşımaktadır. Günümüzde tuz eldesinin bir miktarı bu fabrikadan yapılmaktadır.

Çankırı ilimizin de her yörede olduğu gibi kendine has özel yöresel yemekleri bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak buğday ve buğday ürünlerinin yer aldığı Çankırı yöresel yemekleri Orta Anadolu yani diğer bir deyiş ile İç Anadolu yemeklerinin özelliklerini taşımaktadır. Çankırı’da birçok kişi tarhana, keşkek, bulgur, yarma gibi yiyecekleri kendisi üretir. Bunların yanı sıra sucuk, kıyma, kavurma, fasulye, biber, patlıcan, konserve, reçel gibi ürünlerde halk arasında üretilen doğal yollarla yapılmakta olan ürünlerdir. Çankırı halık, hamurdan bükme, cızlama, gözleme, mantı, tatar böreği, çullama, pıhtı denilen yemekleri yaparlar. Bunları sac, tava, fırın, tencere gibi farklı farklı ortamlarda pişirirler. Her ortama göre lezzeti farklı olan bu yemeklerin Çankırı da oldukça özel ve farklı bir yeri bulunmaktadır. Umarız yolunuz bir gün Çankırı’ya düşer ve bu güzel yemeklerden yiyebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz