15 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

15 Plaka Kodu Nerenin?

15 Plaka Kodu Nerenin?

15 plaka kodu Burdur ilimize özel olarak verilen plaka kodudur. Akdeniz bölgesinin önemli şehir konumunda bulunan Burdur’a ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu vardır. Burdur’un ilçelerine ait otomobil araçların plakalarını aşağıda sizinle paylaşacağım.

15 AA 001 – 15 AZ 999 Merkez
15 A 0001 – 15 A 9999 Merkez
15 C 0001 – 15 C 3999 Merkez
15 DA 001 – 15 DZ 999 Merkez
15 EA 001 – 15 EZ 999 Bucak
15 FA 001 – 15 FZ 999 Tefenni
15 HA 001 – 15 HZ 999 Gölhisar
15 KA 001 – 15 KZ 999 Karamanlı
15 LA 001 – 15 LZ 999 Yeşilova
15 M 0001 – 15 M 4000 Merkez
15 M 4001 – 15 M 5000 Bucak
15 MA 001 – 15 MZ 999 Merkez
15 T 0001 – 15 T 4000 Merkez
15 T 4001 – 15 T 5000 Bucak

Akdeniz bölgesinde bulunan ve göller bölgesinde yer alan Burdur ilinin yüzölçümü 6.887 km2‘dir. Nüfusu ise 2015 verilerine göre 256.898’dir. Burdur güneyde Antalya, batıda Denizli, güneybatıda Muğla, kuzeyde Afyonkarahisar ve kuzeydoğuda Isparta iline komşudur.

Burdur’a Türklerin gelişi 1071 Malazgirt Meydan Muharebesine dayanır. Burdur ilk olarak,  Anadolu Selçuklu Devleti idaresinden sonra Hamitoğulları Beyliği eline geçmiş. 1391 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Daha sonraları Cumhuriyet ile beraber il olmuştur. Burdur’da 25’den fazla antik kent ve ören yeri, 50’ye yakın höyük ve tümülüs bulunmaktadır.Burdur’un köklü tarihi sebebi ile her karışı tarih kokmaktadır.

Burdur’da çok sayıda göl ve  akarsu bulunmaktadır. Burdur Türkiye’nin en önemli göllerinden biri olan Burdur gölüne ev sahipliği yapar. Burdur Gölü her türlü su sporları için elverişlidir. ilin diğer önemli gölleri ise Salda, Yarışlı, Karataş ve Gölhisar Gölüdür. Birçok sulama göletlerinin yani sıra, Karacaören, Yapraklı, Onaç 1 ve Onaç 2 ve Karamanlı Barajları vardır. Burdur gölünü biraz detaylı anlatacak olur isek; Güneybatı-Kuzeydoğu yönünde var olan gölün uzunluğu 34 km. en derin yeri 110 m. ve yüzölçümü ise 186 km’dir. Dünyada sadece Burdur Gölü’nde yaşayan endemik türlerden Aphanius Burduricus haricinde başka balık türü bulunmamaktadır. Dikkuyruk ördekleri ve flamingo kuşları olmak üzere çok sayıda kuş türü kış mevsimini gölde konaklamaktadır.

Burdur’da genellikle karasal iklim görülür. İlde bulunan yüksek dağlar bölgeyi Akdeniz ikliminden ayırır. Yazlar sıcak, kışları çok soğuk geçer.

Daha önce söylediğim gibi Burdur’da çok sayıda antik kent bulunmaktadır. Bunun sebebi coğrafyada yaşayan kültür çeşitliliğidir. Bölgede bulunan antik kentleri sayacak olursak; Burdur Düğer (Tymbrianassus) Antik Kenti, Burdur Kibyra Antik Kenti, Burdur Kremna Antik Kenti, Burdur Kodrula Antik Kenti, Burdur Sia (Taştandam) Antik Kenti, Burdur Sagalassos Antik Kenti, Burdur Bubon Antik Kenti, Burdur Balbura Antik Kenti, Moatra, Kormasa, Mallos, Hadriani, Sysianai, Malgasa, Olbasa, Macropedium, Keraitae, Komama, Nekropol, Polyetta, Takina, Tümülüs, Üçtepeler Tümülüsleri, Mabet Kalıntıs, Kaya Kabartması, Malyastara, Panemöteikhas örnek verilebilir. Burdur’a gelip bu saydığım yerlerin hepsine görmek çok uzun zamanızı alabilir. O yüzden gelmeden önce iyi bir araştırma yapıp gezeceğiniz yerleri planlarsanız daha iyi bir Burdur gezisi yapmış olursunuz. Yukarıda saydığım yerlerin hepsi görülmeye değer ve tarihi geçmişi olan yerler. Eğer tarih meraklısı bir insan iseniz bu şehir için uzun bir süre ayırmanız gerekmektedir. Bu yerlerin dışında Burdur’da görmeniz gereken camii, kervansaray, türbe, kilise, medrese gibi tarihi öneme sahip yerler vardır. Önemli yerlere örnek verecek olursak; Burdur Ulu Camii, Burdur Dengere Camii, Burdur İncir Kervansarayı, Burdur Susuz Kervansarayı, Burdur Dörtayak Türbesi, Burdur Pirkulzade Medresesi ve Kütüphanesi, Burdur Rum Kilisesi gibi yerleri sayabiliriz. Birde bunlara ek olarak Burdur Saat Kulesi’ni söyleyebiliriz. İmkanınız olursa bu kuleye çıkabilir, şehirin manzarasına birde oradan bakabilirsiniz.

Burdur’dan bahsederken buraya has tarihi evleri anlatmamak olmaz.

Burdur Taş Oda:  17.yy.dan kalma Osmanlı sivil mimari örneklerinden biridir. Kınalı Aşiretinden Emin Bey tarafından yaptırılmıştır. Bina iki katlıdır. Birinci kat taş, ikinci kat kerpiç ve ahşap yapı malzemesi ile inşa edilmiştir.

Burdur Bakibey Konağı (Koca Oda): 17.yy. Osmanlı sivil mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Konak, zemin katı pencere bitimine kadar devam eden taş temelin üzerinde ahşap ve kalın masif kerpiç duvarlardan oluşmuş iki katlı bir yapıdan oluşur. Alt katta ahır, ambar gibi odalar bulunmaktadır. Üst kata taş merdivenle çıkılmaktadır.

Burdur Mısırlılar Evi: 19.yy. yapısıdır. İki katlı, taş temel üzerine bağdadi olarak yapılmış olup, çatısı alaturka kiremit ile kaplanmıştır. Alt katta kışlık odalar ve kiler bulunur. Üst katta ise ortadaki ince uzun sofaya açılan dört oda yer alır. Tavanlar ahşap işlemelidir. Bol sayıda pencereler ışıklandırmayı sağlarlar ve ahşap kepenklidirler. Odalarda bulunan alçı şerbetlikler, ahşap yüklükler, ahşap tavan ve tabanlar ortak özelliklerdir. 

Burdur Çelikbaşlar Evi: Erken Cumhuriyet dönemine aittir. İki katlı olup, alt katı taş, üst katı ahşap-kagir yapıdır. İkinci kat cumbalıdır. Birinci katta 5, ikinci katta 6 oda bulunur. Odalardaki taban, tavan ve yüklükler ahşaptır. Yapı çok sayıda pencerelerle ışıklandırılmıştır.

 

Burdur Piribaşlar Evi: 19.yy.sonu itibariyle yapıldığı tahmin edilmektedir. Osmanlı mimari geleneğini yansıtmaktadır. Piribaşlar evi iki katlı olup, taş temel üzeri kerpiç ve bağdadi, kırma çatılı ve alaturka kiremit ile kaplıdır. Binaya kemerli büyük iki kanatlı kapıdan girilir. Girişte ilk olarak antreye varılır.

Burdur Çetinerler Evi: 19.yy. ait bir yapıdır.  Ev iki katlı olup alt katın batı ve kuzey duvarları taş, diğer kısımlar ahşap kargir, üst kat bağdadi, çatı yer yer alaturka kiremitli, büyük kısmı ise çinko ile kaplı bulunmaktadır. Eve girişten sonra orta kısmında salon yer almaktadır. Alt katta ise ahır, kiler, odunluk,mutfak ve bir oda yer almaktadır.

Burdur’da bulunan Burdur Arkeoloji Müzesi 1969 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 60 binden fazla koleksiyonuyla Türkiye’nin sayılı müzelerinden biridir. Sagalassos Antik Kenti ve Hacılar Höyük’ten gelen kalıntıların yanı sıra heykeltıraşlık eserleriyle sadece Türkiye’nin değil dünyanında ilgisini çekmeyi başarmış durumdadır. Tarihe ilgisi olan kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında gelir.

Burdur’da antik şehirler, tarihi yerler dışında yemeklerinde çok büyük değeri, önemi ve tarihi vardır. Bazı yemeklerin geçmişinin saray mutfağına kadar uzandığı söylenir. Burdur’da ünlü yemeklere örnek verecek olursak; Burdur Testi Kebabı, Burdur Şişi, Burdur Peynirli Pide, Burdur Kömbe (Çanak Ekmeği), Burdur Guymak, Burdur Ceviz Ezmesi, Burdur Kabak Helvası, Burdur Muhallebisi gibi yemekler en meşhurlarıdır. Burdur’a gelip buraya has yemekleri mutlaka yemeniz gerekmektedir. Kendilerine has pişirme yöntemleri ve kendilerine has sunumları ile hem damağınızda hemde aklınızda mükemmel anılar bırakacaktır. Burdur mutfağı Türkiye’nin sayılı mutfakları arasında yer almaktadır.

Eğer Burdur’a yolunuz düşerse emin olun ki bu şehir sizi tarihe ve doğaya doymuş bir şekilde geri gönderecektir. Gelişen teknoloji ve kültürle Burdur’da yapılacak popüler kültüre ait bir sürü şey bulunmaktadır gençlere yönelik olarak ama bölge için önemli olan şey geçmişi olduğu için tarihine sahip çıkıp bunu tüm dünyaya tanıtmaya çalışmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz