14 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

14 Plaka Kodu Nerenin?

14 Plaka Kodu Nerenin?

14 plaka kodu Bolu ilimize özel plaka kodudur. Batı Karadeniz’de bulunan Bolu ilinin ilçelerine ait özel plaka harfleri bulunmaktadır. Bu harfler aşağıda yazdığım gibidir.

14 AC 001 – 14 AZ 999 Merkez
14 BA 001 – 14 BD 999 Merkez
14 BE 001 – 14 BE 999 Merkez
14 DA 001 – 14 DZ 999 Merkez
14 EA 001 – 14 EZ 999 Merkez
14 KA 001 – 14 KZ 999 Gerede
14 M 0001 – 14 M 3999 Merkez
14 M 5000 – 14 M 5499 Gerede
14 T 0001 – 14 T 2499 Merkez
14 T 3500 – 14 T 3999 Gerede

Bolu, karadeniz bölgesinin en önemli illerinden biridir. Bolu deyince akla gelen ilk şey, aşçıları ve yemekleridir. Ünleri dünya çapında olan aşçıları vardır. Bolu’da yemek kültürü çok önemlidir. Batı Karadeniz’de bulunan Bolu ilinin yüz ölçümü 8.276 km²’dir. 2o15 yılında yapılan sayıma göre nüfus 186,275’dir. Bolu’nun, batısında Düzce ve Sakarya, güneybatısında Bilecik ve Eskişehir, güneyinde Ankara, doğusunda Çankırı, kuzeyinde Zonguldak ve kuzey doğusunda Karabük İlleri yer alır. Bolu’nun bilinen en eski tarihi milattan önce 1200’lü yıllara dayanır. Bolu’da bir çok devlet yaşamıştır. Hititleri, Büyük İskenderi, Persleri, Osmanlı Devletini ağırlamıştır. Bu kadar kültürün gelip geçmesine rağmen Bolu, yıllar içinde kendine özgü gelenek ve göreneklerle farklı bir kimliğe bürünmüştür.

Bolu ormanları Türkiye için büyük bir öneme sahiptir. Bolu ilinin %59’unu ormanlar kaplamaktadır. Bolu ilindeki diğer doğal özeliklerden bahsedelim. Bolu dağları ilin %56sını kaplar. En yüksek yeri 1980 metre ile Çele Doruğudur. Abant Dağları (1748 m.) Arkot (1877 m.), Göl Dağları (1112 m.). En güneyde ilk iki sıradan daha uzun olan ve genel olarak Köroğlu Dağları (en yüksek yeri 2499 m.) adı verilen volkanik dağlar vardır. Bolu ovaları ise ilin %8’ini kapsar. Bolu ovası ve Gerede ovası en geniş ve en bilinen  ovalardır. Bolu’nun coğrafi özellikleri dolayısı ile küçük ama çok fazla göl vardır. Abant Gölü, Yeniçağa, Çubuk, Sünnet, Yedigöller, Karagöl, Sülüklügöl, Karamurat en önemli göllerdir. Ama içlerinde en bilineni Abant gölüdür. Abant gölü, şehire 30 kilometre uzaklıktadır. En derin yeri 17 metreyi bulan gölün uzunluğu 900 metre civarındadır. Abant gölünde konaklama imkanı olarak, çadır kurup kamp yapabilirsiniz yada göl yakınlarında var olan otellerde kalabilirsiniz. Bolu’ya gelip Abant gölünü görmeden dönmeyin derim.

Bolu’da önemli kalelerde bulunmaktadır. Bunlar Gerede Asar Kalesi, Gerede Keçi Kalesi’dir. Osmanlı tarihinin etkili olduğu Bolu’da çok fazla hamam vardır. Yerli halk hala daha hamam kültürünü sürdürmektedir. Bolu’da bulunan önemli hamamları söyleyecek olursak; Orta Hamam, Süleyman Paşa Hamamı, Yıldırım Bayezid Hamamı, Yıldırım Hamamı diyebiliriz.

Yukarı Taşhan, Aşağı Taşhan, Kiliseli Tüccar Hanı Bolu’da bulunan görülme değeri olan hanlardandır. Şehirin eşsiz tarihi dokusunu tamamlayan Türk evleri de bulunmaktadır. Bolu’da bulunan eski türk evlerine Mudurnu Evleri, Göynük Evleri adı verilir. Bu evler mimari değeri yüksek turistik açıdan önemli evlerdir. Şehirin en önemli simgelerinden biri olan Akşemsettin Türbesi’dir. Fatih Sultan Mehmet’in hocası olan ve 1459 yılında vefat eden Akşemsettin, her yıl Bolu’yu ziyaret eden ziyaretçilerin uğrak noktası olmaktadır. Osmanlı devletinin etkisinin görüldüğü bir başka yer ise camiilerdir. Şehirde tarihi değeri olan bir çok camii bulunmaktadır. Bu camiilerden en önemlileri; Büyük Cami (Yıldım Bayezit Camii), Kadı Camii, Saraçhane Camii, İmaret Camii, IIıca Camii, Karaköy Camii, Süleyman Paşa Camii, Mudurnu Yıldırım Camii, Kanuni Camii, Yukarı Tekke Camii’ dir. Burada yazdığım her camiinin kendine has mimari yapısı ve görülmeye değer güzellikleri vardır.

Bolu’da yaşayanların günlük konuşmada konuşurken kullandığı Bolu’ya özgü kelimeler vardır. Örnek verecek olur isek; niçun gelmeyan, napıyen, oluncası, gelincesi, nem ben, bilmeyonku gibi örneklendirilebilir. Günlük hayatta kullanılan kelimeler olmakla beraber Bolu iline özgü kalıplaşmış sözlerde bulunmaktadır.Örnek verecek olur isek;

Burası Bolu, öyne de olu, böyne de olu
Çok endeleyen ya kele, ya köre
Dilmi güzel, dilber mi güzel
Ekmek elin, su gölün, odun abant’ın
Engelsiz döngel yenmiyor
Evin geniş olacağına elin geniş olsun
Fukaranın döngeli köhnümez

Şehirin kendine özgü edebi eserleri vardır. Eğer edebiyata merakınız var ise Bolu’ya ait özellikle Bolu anlatmaları ve  Bolu manilerini araştırıp okuyun derim. Edebi açıdan yüksek değere sahip yazılarla karşılaşacaksınız.

Biraz garip gelecek olsa da Bolu’da çok değişik inançlar bulunmaktadır. Cuma günü öküz koşulmaz, ev işi yapılmaz. Salı günü yeni bir elişine başlanılmaz. Baykuşun bir evin bacasına konması ve ötmesi o evden ölü çıkacağına delalettir. Kazak başlarken lastik örgü yarım bırakılırsa iş üremez. Üzerine kuş pislemesi talihin açılacağına işarettir. Gece dışarıya çöp atılmaz, cin çarpar.Gece sakız çiğnenmez, ölü eti çiğnenir gibi değişik inançlar bulunmaktadır.

Mudurnu ilçesinde iğne oymacılığı ve Kıbrısçık yöresinde kaval yapımı, Gerede’de bakırcılık ve dericilik, Göynük’te ağaç işlemeciliği gibi el sanatları hala daha özenle yapılmaktadır.

Yazının başında belirttiğim gibi Bolu’ deyince akla gelen ilk şey yemektir. Çünkü aşçılarıyla meşhur olan Bolu’nun yemeklerinin tadının mükemmellik seviyesine ulaşmış durumda olduğunu herkes bilmektedir.Bolu ilinin Mengen ilçesinde yetişen aşçıların tarihi, padişah mutfağına kadar uzanır. Atatürk’ün aşçısı da Mengenliydi. Mengenli ustalar günümüzde bizim memleketimizde olduğu kadar diğer ülkelerde de tanınmaktadır. Her yıl yapılan Mengen Aşçılar Festivali kültür ve turizme katkısı açısından büyük önem taşımaktadır. Geçmişi Osmanlı mutfağına kadar dayanan aşçıların elinden çıkmış yöresel yemeklere örnek verecek olursak; kabaklı gözleme, acı su bazlamacı, çantıklı pide, etli mantı, ekmek aşı, yayla çorbası, patates çorbası, ovmaç çorbası, kızılcık tarhana çorbası, tarhana çorbası, nohutlu çorbası, yoğurtlu bakla çorbası, imaret çorbası, çiğ börek, patatesli köy ekmeği, kedi batmaz, mantar sote, orman kebabı, kaldırık dolması, kaşık sapı, Mengen pilavı, Kıbrısçık pilavı, keşli cevizli erişte, höşmerim, Mengen kuzu güveç, katık, kaşık atmaç, bakla çullaması, paşa pilavı, kabak hoşafı, kara kabak tatlısı, palize, coş hoşafı, karavul şerbeti, kızılcık şurubu, saray helvası bunlardan sadece bazılarıdır. Bolu’ya gelip dünyaca ünlü aşçıların elinden çıkmış yemekleri yemeden dönmek olmaz. Mutlaka bir yöresel lokantaya oturup yemeklerin tadına bakmanız gerekir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz