12 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

12 Plaka Kodu Nerenin?

12 Plaka Kodu Nerenin?

12 plaka kodu Bingöl iline özel plaka kodudur. Doğu Anadolu bölgesinin önemli illerinden olan Bingöl ilçeleri için değişik harf plaka kodları bulunmaktadır. Aşağıda sizinle bunları paylaşacağım.

Bingöl Merkez Plaka Harf Grupları:
12 AC 001 – 12 AN 999
12 AD 001 – 12 AP 999
12 D 0001 – 12 D 9999
12 KM 001 – 12 KM 999
12 M 0001 – 12 M 9999
12 S 0001 – 12 S 9999
12 T 0001 – 12 T 9999
12 TK 001 – 12 TK 999
12 SM 001 – 12 SM 999

Solhan İlçesi Plaka Harf Grupları:
12 D 4001 – 12 D 499
12 EA 001 – 12 EA 999
12 M 4001 – 12 M 4999

Genç İlçesi Plaka Harf Grupları:
12 DA 001 – 12 DZ 999
12 KM 3001 – 12 KM 4000
12 TO 501 – 12 TO 550

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Bingöl ilinin Nüfus 2015 toplam 108,267’dir. Rakım 1.153 m (3.783 ft)’dir. Yüzölçümü 8.253 kilometre karedir. Bingöl’ün yüzölçümünün yüzde 22.82’si merkez ilçeye aittir. Bingöl doğuda Muş, kuzeyde Erzincan ve Erzurum, batıda Tunceli ve Elazığ, güneyde ise Diyarbakır ili ile komşudur. Bingöl ilinin adı Erzurum – Muş sınırında Varto ilçesinde yer alan Bingöl Dağı’ndan gelmektedir. Daha önceleri 1944 yılına kadar Çapakçur ismi resmi olarak kullanmıştır. Bingöl ve çevresi yazları sıcak kışları soğuk geçmektedir. Bunun sebebi ise, kuzeyden sokulan nemli ve serin hava kütlelerine açık olması ve yükselti faktörüdür. Bingöl arazisi çok dağlık bir yerdir.Yükseklikleri 3000 metreyi aşan dağlar bulunur. Bu sebepten dolayı çok yüksek yerlerde yaylalar ve ovalar bulunur.

Bingöl Dağı – 3250 metre
Genç Dağı – 2940 metre
Şeytan Dağı – 2906 metre
Şerafettin Dağı – 2544 metre

Bingöl’de dağlar ilin orta kısımlarında birbirinden uzaklaşıp Bingöl ovasını oluşturmuştur. Ovanın yüz ölçümü 80 km² olup yüksekliği deniz seviyesinden yüksekliği 1150 metredir. Bingöl için önemli akarsular bulunmaktadır. Bunların en önemlisi peri suyudur. Sonra Murat nehri ve Göynük suyu gelmektedir. Bu akarsular ilçedeki tarımsal faaliyetlere büyük bir ölçüde katkı sağlamaktadır. Bingöl’de hatırı sayılır büyüklükte göl yoktur ama buzulların yarattığı sirk adı verilen göller vardır. En önemli göller aşağıda yazdığım göllerdir;

Ölbahri
Kerkis Gölü
Zırlır Gölü
Sar Gölü
Kuş Gölü
Harem Gölü
Er Gölü
Kıllı Göl
Manastır Gölü
Belli Göl
Karlı Göl
Çili Göl
İçme Gölü

Bingöl’de yaylalarda geniş yer kaplamaktadır. Bu yayların en önemlisi Bingöl yaylasıdır. Şerafettin Yaylaları,
Çötele (Çotla) Yaylası, Hırhal Yaylası, Çavreş Yaylası, Kiğı Yaylası, Dağın Düzü Yaylaları diğer önemli yaylalardır.
Bingöl iline ulaşım oldukça kolaydır. Hava yolu, demir yolu ve kara yolu ile şehire ulaşım sağlayabilirsiniz. Bingöl havaalanı 2013 yılından beri faaliyet göstermektedir.

Bingöl’de çok fazla gezilecek ve görülecek yer vardır. Gitmeden önce bir liste yapıp gitmeniz geziniz sırasında size büyük kolaylık sağlar.Bingöl’de bulunan Yolaçtı Kayak Merkezi ve Kös Termal Turizm Merkezi şehir turizmine katkı sağlamaktadır. Bu bölgelerden kısaca bahsedecek olur isek.

Yolaçtı Kayak Merkezi

Bingöl ili sınırları içindedir. Şehir merkezine olan uzaklığı 25 km.dir. Bingöl’e her gün çeşitli illerden karşılıklı otobüs seferleri bulunmaktadır. Kayak tesislerine ulaşım özel araçlarla mümkündür.

Kös Termal Turizm Merkezi

Bingöl – Karlıova yolu üzerindedir. Bingöl il merkezine 18 km. uzaklıktadır. Suyun Isısı: 47oC’dir. Romatizma, kalp ve kan dolaşımı, solunum yolları, kadın, sinir ve kas yorgunluğu gibi hastalıklarda olumlu etki yapar. Konaklama: 30 oda, 60 yataklı bir otel mevcuttur

Yukarıda yazdığım yerler dışında ile turizm açısından katkısı olan başka yerlerde vardır. Şehirde bulunan mağaralar ve kaleler turistik açıdan çok önemlidir.

Mağaralar

Kiğı Çiçektepe Köyü Mağarası

Zağ Mağarası

Kalkanlı Köyü Mağaraları

Kübik Mağarası

Kaleler

Sentarius Kalesi

Kral Kızı Kalesi

Kiğı Kalesi

Bingöl’e gidip yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri güneşin doğuşunu izlemektir. Bingöl ilinin Karlıova ilçesinden, 3250 m. yükseklikteki Bingöl Dağlarının Kale Tepesi’nden ” Güneşin Doğuşu”nu normal durumundan çok farklı seyretme olanağı sunar. Her yıl 15 Temmuz – 15 Ağustos tarihleri arasında en güzel şekilde izlenebilir. Güneşin Doğuşu çok değişik şekillerde, normal halinden çok farklı, heyecanlı ve oldukça korkunç sahneler yaratmaktadır ve size unutamayacağınız anılar yaşatır.Dünyada tam anlamıyla; Güneşin Doğuşu iki yerden izlenir. Birincisi İsviçre’nin Alp Dağlarından, ikincisi Bingöl Dağlarının Kale Tepesi’nden seyredilir. Ulaşım biraz zor olsa da Bingöl’e 15 Temmuz-15 ağustos tarihleri arasında gelip bu manzarayı izlemeyip geri dönmek sizin için büyük bir kayıp olacaktır.

Eğer doğal güzelliklere ilgili biri iseniz Çır Şelalesi ve Yüzen Ada’yı mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Çır Şelalesi Uzun dere köyünün ismini aldığı derenin, Çir taşı adi verilen 100 metre yüksekliğindeki kayalığın ortasından geçen güzel görünümlü bir şelaledir. Yüzen Ada ise Solhan ilçesi Hanzarşah Köyü Aksakal Göl Mezrasındaki Ada, o bölgede yaşayan halk tarafından bulunmuştur. Söz konusu ada şimdiye kadar görülmemiş bir doğa olayına sahiptir. Göl içinde bulunan bu adalar gölden bağımsız bir şekildedir. Üzerine binildiği zaman ağır ağır sal gibi hareket eden bu adalar turistik açından önem taşır.

Bingöl’de dokumacılık ve örgücülükte yapılmaktadır. Dokumacılık genellikle halı, kilim, paspas, çorap, eldiven, heybe gibi el sanatları ürünlerden oluşur. Bölgede yaşayan ailelerin ihtiyaçlarını karşılamaya yöneliktir. Örgücülük ise yörede çorap, eldiven, külah vb. örgü işleri çok yaygındır. Genelde bunlar ticaret amacı ile yapılır.

Ülkemizde bulunan yemek çeşitliliği Bingöl ilimizde de kendini göstermiş durumdadır. Genellikle yemekler çorba, bulgur pilavı ve daha ziyade hamura dayalı olarak yapılan yemeklerdir. Doğu kültürünün etkisi ile oluşan çok lezzetli yemekleri vardır. Bingöl’de yiyebileceğiniz en meşhur yemekler şunlardır; GÖMME, AYRAN ÇORBASI, MASTUVA, TUTMAÇ ÇORBASI, SORİNA PEL,KELDOŞ. Bu saydığım yemeklerin dışından Bingöl iline özel, köfte çeşitleri, salata çeşitleri, turşu çeşitleri, tatlı çeşitleri bulunmaktadır. Tatlılar arasında Bingöl burma kadayıfı ve diğer kadayıf çeşitleri meşhur olup ayrı bir tada sahiptir. Bingöl’e gidip Bingöl Burma Kadayıf yemeden dönmeyin derim.

Bingöl’ün kendine ait adetleri bulunmaktadır. Örnek verecek olursak;

Karga (Saksağan) kapıda öterse uğursuzluk getirir

Eve yeni gelen gelinin kayınbaba ve kayınbiraderlerle konuşması ayıplanır.

Aile büyüklerine karşı çocuğu kucağına alma, onunla ilgilenme ve sevme hoş karşılanmaz.

Güneş ve ay tutulmalarında ezan okunur ve iki rekat namaz kılınır.

Kesilen tırnaklar toprağa gömülür.

Köpeklerin uluması uğursuzluk getirir.

Cuma günleri yaş odun kesilmez, ekin biçilmez

Ölü evinde üç gün yemek pişirilmez

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz