04 Plaka Kodu Nerenin? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

04 Plaka Kodu Nerenin?

04 Plaka Kodu Nerenin?

04 plaka kodu Ağrı ilimize özel olarak belirlenen plaka kodudur. Güneydoğu bölgesinin önemli kenti Ağrı’ya ait ilçeler için çeşitli farklı harf grubu belirlenmiştir. Ağrı’nın ilçelerine ait otomobil plakalarının tam listesi.

  • 04 AC 001 – 04 AZ 999 Merkez
  • 04 D 0001 – 04 D 9999 Doğubeyazıt
  • 04 M 0001 – 04 M 2999 Merkez
  • 04 M 3000 – 04 M 4999 Doğubeyazıt
  • 04 M 5000 – 04 M 9999 Patnos
  • 04 P 0001 – 04 P 9999 Patnos
  • 04 T 0001 – 04 T 2999 Merkez
  • 04 T 3000 – 04 T 4999 Doğubeyazıt
  • 04 T 5000 – 04 T 9999 Patnos

04 plaka koduna sahip olan ilimiz Ağrı hakkında bilgi vermeye çalışalım. Öncelikle Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan ilimiz Ağrı 1927 yılında il haline gelmiştir. İran bağlantımız olan Ağrı ili, Erzurum, Iğdır Muş, Kars, Bitlis, Van gibi şehirlerimizle komşudur. Küçük ve Büyük Ağrı dağına sahiptir ve Nuh efsanesine konu olduğu için bu dağ önem teşkil eder. Birçok ova ve yaylaya sahip olan Ağrı’nın ekonomisi hayvancılık üzerine kurulmuştur. Küçük baş hayvancılığın daha yaygın olmasıyla el sanatları da kilim, keçe, çorap gibi el dokuma ürünleri meşhurdur.
Geçmişe dönecek olursak Ağrı ilimiz araştırmalara göre Paleolitik Çağa kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Bölgede yapılan arkeoloji çalışmalarında Tunç Devrine ait araç gereçler bulunmuştur. Ağrı üzerindeki ilk topluluk Hurriler olarak bilinmektedir. M.Ö 14.yy sonrasında sırasıyla Urartu, Pers, Makedonya egemenliğine daha sonra da Roma ve Bizans İmparatorluklarının egemenliklerine girmiştir. Daha sonra Araplar tarafından yönetilen topraklar Selçuklular tarafından fetih edilmiştir fakat Moğollar bu egemenliğe son vermişlerdir. O dönemde Ağrı, İlhanlılar, Celayirliler, Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler egemenliğinde sıkça el değiştirmiştir. Türklerin  Ağrı’ya gelmesi ve yerleşmesi Malazgirt Meydan Savaşına dayanır. Çaldıran Savaşı sonrasında ise Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı Devleti’nin bir toprağı haline gelmiştir. Osmanlı dönemi boyunca Şorbulak olarak adlandırılan Ağrı, Nuh Tufanının anlatıldığı Tevrat’ta geçen Ararat dağının bu bölgede olduğu düşünüldüğü için bu isimden etkilenmiş günümüze kadar isim Ağrı olarak değişmiştir. Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı’nın önemi Nuh efsanesi ile vurgulanmış ve çoğu yabancı kaynakta dağın adı Ararat olarak geçmektedir. I. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğrayan Ağrı yapılan Kars Antlaşması ile geri alınmıştır. Peki yolu Ağrı’ya düşenler için gezip görülmeye değer yerler nerelerdir? Doğu Anadolu’nun bir çok tarihi güzelliği barındıran Ağrı’ya gittiğinizde birçok gezilecek yer bulabilirsiniz. Eğer tarihe canlı canlı tanık olmak istiyorsanız gidebileceğiniz yerler Osmanlı döneminde inşa edilen İshak Paşa Sarayı, Antik kent niteliğindeki Doğubeyazıt Kalesi, I. Selim tarafından yaptırılan Beyazıt Eski Camii ziyaret edebilirsiniz. Antik kent ve höyüklere sahip olan Ağrı’da gezeceğiniz diğer adresleriniz; Diyadin Meya Köyü, Diyadin Kalesi, Kan Kalesi, Havran Kalesi, Girik Tepe, Toprakkale ve Eski Beyazıt olmalıdır. Ağrı’nın Üzengil ve Telçeker köyleri arasında yer alan ve yıllardır ziyaretçi akınına uğrayan Nuh Gemisinin anıt niteliğindeki kalıntılarını görmek isteyebilir ve döneme ait birçok bilgi edinebilirsiniz. Doğal oluşumlara meraklı kişiler için görülmeye değer  dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru Ağrı’da bulunmaktadır. Ayrıca Doğu Beyazıd yakınlarında Fışkıran Su ve  Balık gölü gezilmeye değer yerlerdendir. Gezerken dinlenmek ve şifa bulmak isteyenler için ise Diyadin Kaplıcaları mutlaka uğranması gereken alanlardan biridir. Bir diğer efsanesi ise Kerem ile Aslı olarak bilinen aşk hikayesinin geçtiği yerlerden biri olmasıdır.Bu büyük aşk hikayesinin Doğu Bayezid ile İshak Paşa Sarayı arasındaki Keşiş Bahçesi’nde yaşandığı düşünülmektedir. Gezerken acıkanlar için birçok yöresel lezzeti de barındıran Ağrı ilimizde en meşhur yemekler haşıl, erişte, kuymak, kete, erdek, ayranaşı en bilindik olanlarıdır.  04 Plakalı Ağrı ilimize yolunuz düşerse yapabileceğiniz şeyleri gezip görebileceğiniz alanları kısaca anlatmaya çalıştık.

 

Etiketler: , , , , , , , , ,

Yorum Yaz