0 Araç Vergisi | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

0 Araç Vergisi

0 Araç Vergisi

Motorlu taşıt sahipleri her yıl yılda iki defa olması şeklinde Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemekle zorunlu kılınmıştır. Otomobil veya diğer kara taşıtları olduğu gibi uçak, motorlu deniz taşıtları ve helikopter de bu vergiye tabi tutulmaktadır.0 araç vergisinin detaylarını öğrenmeniz için  yazımızın detaylarını öğrenmeniz sizin aracınız hakkındaki vergi yükümlülüklerinizi öğrenmenizi sağlayacaktır.

Bu sınıflarda üretilen araçların hepsinde MTV bulunmaktadır. 0 araç vergisi de araç alırken 1. yılı içerisinde ödenen MTV vergisidir.

MTV, karayolları kanunlarına güvenerek trafik şubelerine kayıtlı olarak yer alan motorlu taşıtlar bu vergiye tabirdir. Motorlu otomobillerin trafik sicil kaydı başladıktan sonra ödenmeye başlanan bu vergi, bu sicil kaydı silinene kadar ödenmeye zorunlu kılınmıştır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi iki taksit olması sebebiyle ilk taksiti Ocakta, 2. taksiti ise temmuz içinde ödenmesi sağlanır. İlk altı ay süresi içinde kaydı silinenler, 2. 6 ayın vergisini, 2. ayda kaydı silinmiş bulunan motorlu taşıtlar ise önümüzdeki seneden bu zamana dek bu vergiyi ödemekle yükümlü değiller.

0 araç vergisi ve diğer yaşlardaki otomobiller her yıl güncellenmekte ve internet vergi dairesinde yayınlanmaktadır.

Bu verginin nasıl olduğuyla ilgili hesaplanmasında sahip olunan motorlu taşıtın, araba, motosiklet, minibüs, otobüs, kamyon, tır vb benzeri farklı nitelikleri göz önüne alınır. Araba ve motosikletlerde Otomobilin yaşı ve silindir hacmine yönelik bir vergi hesaplama yapılırken, otobüslerde Otomobilin yaşı ve oturma kapasitesi, kamyonlarda da Otomobilin yaşı ve maximum olarak olan kilosu dikkate alınarak bir hesaplama gerçekleştirilir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme sistemi ise arabanın kayıtlı olduğu ilişkili bulunduğu il ya da kazadaki vergi dairelerine ödeme yapılır. Vergi dairelerinin yanında anlaşmalı meydana gelen bankalar üzerinden de ödemeler gerçekleştirilebilir.

Kişiler araç sahiplendikten ve kayıt aldıktan sonra kendi hesaplarına vergi işleme süreci başlamaktadır. Eğer ki sıfırdan araç alırsanız ve tüm kayıtlarını gerçekleştirmeniz durumunda aracın vergi ödeme süresi başlamaktadır. Her altı ayda bir ödenen vergiler aracın ömrü dolayısıyla değişmektedir.

İnternet bankacılığı kullananların dikkat etmesi gerekli olan bir konu var. Bankalar, web şubesi ile teyide onay veriyor ancak; elektronik dekontlar vergi makbuzu mahaline geçmediğinden ötürü bireylerin kendi banka şubelerinden tahsilat makbuzu almaları gerekmektedir.
0 araç vergisi aynı zamanda aracın cinsine bağlı olarak da değişen vergi miktarıdır. Araç hakkında  belirlenen kriterler arasında vergi büyüklük ve küçüklüğü değişebilmektedir.

Vergi borçları ödenmediği hallerde buna 0 araç vergisi dâhil olmak üzere kişiler hakkında zorunlu yaptırımlar oluşabilir.  Bu sebeple vergi borçlarınızı kontrol etmeniz sizin normal düzeninizi bozulmamasında katkıda bulunacaktır.

0 Araç Vergisi Nedir?

0 araç vergisi kişilerin 0 araç almaları durumunda birinci yaşında ödediği vergi miktarıdır. Vergiler kişilerin almış oldukları araçların cinsine markasına ve özelliklerine göre  verilen mevzuatta değişebilmektedir.
Kişiler normal MTV ödemelerinde olduğu gibi 6 ayda bir ödeme işlemini gerçekleştirebilirler.
Araç sahipleri araçlarının 0 veya herhangi bir yaştaki araçlarının vergilerini ödeyebilirler.

Bunun dışında araç sıfır alınırken devlet ÖTV yani Özel Tüketim Vergisi adını verilen vergiyi ödemektedirler. Bu miktar kişilerin satın alması durumunda araç fiyatı üzerine eklenip yetkili satıcıya ödenmektedir.

Kişiler 0 araç vergilerini internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesinden öğrenebilirler.  Bunu yapmak için aşağıda verilmiş olan internet sitesi bağlantısına tıklayıp araç özelliklerinizi girmeniz ve hesapla dediğinizde karşınıza ödemeniz gereken para miktarı beklemektedir. Bu sayede aracınızın yaşı itibariyle ödeyeceğiniz vergi miktarını öğrenebilirsiniz.

0 Araç Vergisini Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz