0 Araç Vergileri | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

0 Araç Vergileri

0 Araç Vergileri

Sıfır araç sahibi olmak her bireyin istediği bir durumdur. Daha önce hiç kullanılmamış sıfır kilometre araçlar haliyle alıcılar tarafından beğeni ile istenmektedir. Fakat bu sıfır araçların fiyatlarının hem yüksek oluşu hemde yüksek motorlu taşıtlar vergilerinden dolayı insanlar tercih ederken biraz çekimser yaklaşmaktadırlar.

Sıfır araç alan vatandaşlar bazı araç firmalarının kampanyalarından yararlanırlarsa vergi olayı kendi lehine çevirebilirler. Örneğin bazı marka sıfır araçlar satın alındığında sözleşme gereği Motorlu taşıtlar vergisinin ilk taksiti ödenmiş şekilde alıcıya verilebiliyor. Bazı sıfır araçlarda ise aracın 1 yıllık Motorlu taşıtlar vergisi ödenerek alıcıyı vergi ödeme derdinde kurtarabiliyor. ‘Anahtar teslim’ sıfır araçlarda ise alıcı aracın araç vergisi, pul ve plaka ücretlerini ödemek zorunda kalmaz. Oto galeri tarafından tüm ücretler ödenir ve araç alıcısı sadece aracın ücretini ödeyerek araca sahip olur.

Tabi ekonominin değişkenlik gösterişi döviz fiyatlarını etkilemektedir. Bu durum haliyle sıfır araçların da fiyatlarına olumlu olumsuz etki etmektedir. Bir dönem daha düşük fiyattan satılan sıfır aracı diğer dönem daha yüksek fiyatlarda görebiliyoruz. Bu durum haliyle 0 araç vergilerini de değiştiriyor.

Bildiğiniz gibi Motorlu taşıtlar vergisi yani MTV tüm motorlu araçlardan alınan bir vergi türüdür. Motorlu araca sahip olan herkesin ödemek zorunda olduğu bir vergidir. Bu vergi ödenmediği takdirde cezai işlem başlatılmaktadır. Motorlu taşıtlar vergisi yıllık olarak ödeniyor. Araç sahiplerinin de zorlanmaması amacıyla da yılda Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit olarak alınıyor. Motorlu taşıtlar vergisi sıfır araçlar içinde her yıl olduğu gibi 2016 itibarıyla da artış gösterdi. Bu yazımızda sizler 2016 yılı 0 araç vergileri güncel listesine ulaşabilirsiniz.

0 Araç Vergileri Ne Kadardır?

Sıfır araçlar yaş aralığı 1-3 arasında bulunan araçlardır. Bu araçlar motor hacimleri ve yaşları göz önünde bulundurularak Motorlu taşıtlar vergisi ücreti hesaplanır. Her yıl da bu ücretler gelen zamlarla beraberinde değişkenlik gösterir.

Örneğin geçmiş yıllarda 0 araç vergileri ”1301-1600” motor hacmine sahip 1-3 yaş aralığındaki bir otomobilin vergisi 2014’de 859 TL iken 2015’de 946 TL olarak belirlenmişti.

2016 yılında araç vergileri yüzde 5.58 oranında zamlanarak yeni 0 araç vergilerinin ücretinde de yansıdı. 2016 yılı itibariyle; 1-3 yaş aralığındaki arabalarda;
-Motor Hacmi 1,300 cm3 ile 1,600 cm3 (santimetre küp) arasında olan binek otomobiller için vergi 997 lira,
-Motor Hacmi 1,600 cm3 ile 1,800 cm3 arasında olan  binek otomobillerin Motorlu taşıt vergileri ise 1,760 lira,
-1,800–2,000 cm3 arası motor hacmine sahip binek otomobiller ise 2,772 lira Motorlu Taşıt vergisi ödeyeceklerdir.
-4,001 cm3  ve daha fazla motor hacmi olan binek otomobiller ise 22,716 lira ile en yüksek bedelli MTV ( Motorlu Taşıt Vergisi) öderken;
-Motor Hacmi 1,300 cm3 ve daha küçük olan 16 yaş ve üzeri binek araç sahipleri ise 66 lira ile en az MTV ödeyecekler.

0 araç vergilerinin daha geniş ve kapsamlı halini aşağıdaki linkte sizler için paylaştık. Bu listeden tüm yaş aralıklarındaki, ve tüm motor hacminde bulunan otomobil, motor, kamyonet ve benzeri tüm motorlu araçların 2016 yılı belirlenmiş vergilerine ulaşabilirsiniz.

2016 Yılı 0 Araç Vergilerinin Bulunduğu Listeye Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

 

 

Etiketler: , , , , , , , ,

Yorum Yaz