0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Sıfır araçlar birçok kişinin hayalidir. Çoğu bu tür araçlara sahip olmak için özellikle çabalar. Haliyle yepyeni bir aracı ilk sizin kullanacak olmanız fikri gerçekten güzeldir. Peki sıfır bir araca nasıl sahip olunur, sıfır bir araç aldığımızda devir ve plaka işlemleri nasıl yapılır ve bu ne kadar sürer. 0 araç plaka işlemleri ne kadar sürer gibi sorularınızın yanıtlarını şimdiki yazımızda cevaplamaya çalışacağız.

Sıfır aracı nereden aldığınız çok önemlidir. Çünkü bazı bayii veya oto galeriler araç sahibinin tüm kağıt işlerini hallederler. Bu yüzden bazı galerilere vekalet vererek tüm araç tescil işlemlerini plaka çıkarma ve ruhsat işlemlerini yaptırabilirsiniz. Tabi bu tür durumlarda bazı sıkıntılar da oluşabilmektedir. Eğer kendiniz garantiye almak maksadıyla bu tür işlerini siz de yapabilirsiniz.

Yeni aldığınız sıfır aracı trafiğe çıkarmak için ilk olarak trafik tescil işlemlerini yaptırmış olmanız gereklidir. Trafik tescilleri , trafik şubeleri yada emniyet genel müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Bu tescil işlemleri için öncelikle randevu almanız çok önemlidir. Randevu alarak işlemleriniz belirtilen gün ve saatte kolayca yapabilirsiniz. Bununla beraber Türkiye’de üretilen veya ithal edilen araçların teknik özelliklerini kapsayan araç uygunluk belgesi bilgileri, üretici veya ithalatçılar tarafından Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde meydana getirilen Araç ve Sürücü Bilgi Sistemi’ne (ASBİS) elektronik ortamda, e-imzalı ve zaman damgalı olarak iletilmektedir. Vatandaşlar artık sıfır araçları almak için oto galerilere gittiklerinde, buradaki sorumlular araç satımıyla alakalı bilgileri ASBİS sistemine girerek ve araç alıcısı adına tescil belgesi talebinde bulunabiliyorlar. Burada yapılan işlemlerin ardından aracın tescil olduğuna ilişkin geçici bir tescil belgesi alan müşteriler, bu belge ile araçlarını trafiğe çıkarabilecek ve asıl tescil belgesi ile trafik belgesi ise araç sahibinin adresine posta yoluyla gönderilebiliyor. Peki biz aracımızın tescil ve plaka işlemlerini yapmak istersek, 0 araç plaka işlemleri ne kadar sürer?

0 Araç Plaka İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Sıfır aracımızı aldık ve kendimiz ait bir plaka çıkarmak istiyoruz; bunun için aşağıda adım adım 0 araç plaka işlemlerinin nasıl yapılacağını anlattık.

1.İlk olarak ilinizin trafik tescil şubesinden ya da online internet sitesinden alınmaya hazır plakalardan birini seçerek adınıza ayırmalısınız. Bu ayırtılan plakayı da 24 saat içinde trafik tescil şubelerine giderek almalısınız . Aksi takdirde ayırtma süreniz uzatılmaz.
2. Ardından plaka işlemleri kısmından ayırdığınız plakayı görevli memurdan almalısınız.
3. Sıfır aracınızı aldığını yerin size verdiği fatura ve vergi kağıdı ile beraber trafik sigortanız ile birlikte şoförler ve esnaflar dairesine giderek arabanın motor ve şasi bilgilerini kayıt altına aldırınız. Yaklaşık yarım saat geçmeden size bir dosya vereceklerdir. Bu dosya ile ruhsat almanızda geçerli olacak dosyadır.
4. Bu dosya ile “yeni kayıt” gişesine giderek sıra almalısınız. Sıra size geldiğinde ise memura dosyaları teslim ediniz. Memur tarafından ruhsatın teslim alımı için 1-2 sonrasına gün verecektir.
5.Size verilen gün içerisinde tekrar şubeye giderek , yeni kayıt gişesinin önünde bulunan A4 kağıt üzerinde yazılı bulunan tescil edilmiş plakalar görülecektir. Plakanız bunların içinde olmalıdır eğer plakanız yok ise ruhsatınız hazırlanmamış demektir. Bu durumu görevlilere belirtirsiniz. Memurlar durum ile anında ilgilenirler. Ruhsat çıktığında da memurdan ruhsatı  teslim alabilirsiniz.

6.Ruhsatın yanında almak istediğiniz plaka kartını da alacaksınız. Bu plaka kartı ile de plakanızı bastırıp mühür vurulması lazımdır.
Bu işlemlerin ardından plakanızı teslim alıp sıfır aracınızda kullanabilirsiniz. 0 araç plaka işlemleri en fazla 2 gün sürmektedir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz