0 Araç Kasko Hesaplama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

0 Araç Kasko Hesaplama

0 Araç Kasko Hesaplama

Kasko sigortası ; motorlu araçların herhangi bir hasara uğraması, yanması, çalınması ve benzeri durumlarda sigortalı kişiye hasarın ödenmesi için sigorta acenteleri tarafından verilen tazminat şeklidir. Araç kasko sigortası ise araçta meydana gelmiş hasarı değil de, sigortalı kişiye ait araçta oluşmuş hasarı teminat altına almaktadır. Kasko isteğe bağlı olarak oluşturulan bir sigorta şeklidir. Aracın çalınması, yanması gibi durumların haricinde sigortalı kişinin isteğine göre ekstra teminatlar ile sigorta zenginleştirilebiliyor. Tüm araç kasko sigortaları da Türkiye sınırları içerisinde geçerli olmaktadır.

Sıfır araç alındığında aracı her türlü kötü duruma karşı koruma ve savunma isteği daha çok artmaktadır. Bu amaçla sıfır araçlara araç kaskosu daha fazla yapılmaktadır. Bu amaçla sıfır bir araç aldığımızda  0 araç kasko hesaplamasını yapmak önemlidir. Çünkü oluşabilecek risklere karşı araç kaskosu yapılan araçlarda bir hasar oluştuğunda hasarın ederi kadar bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödeme ise araç sahibinin sigorta acentesine kaskosu kapsamında ödemekle yükümlü olduğu primler ile yapılmaktadır. O halde 0 araç kasko hesaplama nasıl yapılmaktadır?

0 Araç Kasko Hesaplaması Nasıl Yapılır?

0 araç kaskosu yaptırmak isteyen araç sahipleri her şirketin farklı fiyatlardan kasko sigortası avantajı sunduğunun farkına varmıştır. Bu şirketler arasında fiyat farklılıkları yüksek olmasa da bu farklılıklar araçlardan kaynaklanmaktadır.0 araç kasko hesaplamaları sıfır araçların marka ve modeli baz alınarak oluşturulan kasko çeşitlerine göre kasko hesaplanmaktadır. Araç sahibinin bilgileri, aracın bilgileri ve araç değeri göz önünde bulundurularak belirlenen rakamlar ile araç kaskosu yapılmaktadır. Araç kaskosu yaptıran araç sahibi ise kasko primlerini bir yıl boyunca ödemektedir. Sıfır araçta ise bir risk meydana geldiğinde araç kaskosu sigortası kapsamında araç sahibine gereken tazminat ödenmektedir. Ek olarak kasko sigortası kapsamındaki  maddeler önem arz etmektedir.  0 araç kasko hesaplaması yaparken; full veya standart kasko paketlerinin fiyat farklılıklarına sahip olduğunu göz önünde bulundurmak gereklidir. Çünkü ek teminatlar ve isteğe bağlı eklenmiş teminatlar 0 araç kasko hesaplamasında etkili rol oynamaktadır.

Örneğin 2015 model sıfır bir araç kasko sigortası için seçilen sigorta acentesine araç sahiplerinin giderek araç kasko poliçesini imzalatması gerekmektedir. Araç kasko poliçesi için ise ücreti ödenmektedir. Kasko poliçesi hem kasko şirketi hem de araç sahibi tarafından imzalanarak araç poliçede yazılan riskler söz konusu olduğunda teminat altına alınmış olur. O marka bu araçlar yapılan kasko ile 1 yıl boyunca teminat altına alınır. 1 yılın bitimde ise araç sahiplerinin kasko poliçesini yenilemesi gerekmektedir.

Ayrıca önemli bir bilgi olarak verilmek gerekirse, araç kaskosu bir yıl boyunca geçerli olduğunu belirtmiştik.  Fakat kasko poliçesini yıl boyunca kullanmamanız durumunda ertesi yıl poliçe yenileme sırasında yeni poliçeyi indirimli hali ile alabiliyorsunuz. Hatta hasarsız yaşamadan geçen bir kasko yılı sonunda;

İlk 1 yıllık sigorta süresi bitiminde yenileme yaptığınızda  % 30,

İkinci 1 yıllık sigorta süresi bitiminde yenileme yaptığınızda  % 40,

Üçüncü 1 yıllık sigorta süresi bitiminde yenileme yaptığınızda  % 50,
Dördüncü 1 yıllık sigorta süresi bitiminde yenileme yaptığınızda % 60 oranlarında indirim alabiliyorsunuz.
Online olarak internet sitesinden 0 araç kasko hesaplama işlemi yapmak şuanda net olarak mümkün değildir. 0 araç kasko hesaplama işlemlerini sigorta acentelerine giderek ayrıntılı şekilde bilgi almanız gerekmektedir.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz