0 Arabada Kasko Zorunlu Mu? | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

0 Arabada Kasko Zorunlu Mu?

0 Arabada Kasko Zorunlu Mu?

Yüksek meblağ ödeyerek aldığımız sıfır araçlar koruma isteği duyduğumuz konuların başında gelmektedir. Bu yüzden sıfır olarak aldığımız araçlar için kasko yaptırma ihtiyacı duyarız. Peki araç kaskosu nedir? ve nede yapılır? Tüm bu soruların cevabını almak için yazımızı okumanız önerilir.

Kasko sigortası; sıfır olarak aldığımız aracı oluşabilecek risklere karşı koruyan ayrıca isteğe bağlı olarak yaptırılan bir çeşit sigortadır. Bu kasko sigortası tüm sıfır ve 2. el araçlar için yapılabiliyor. Özellikle sıfır araç alımlarında kasko yaptırmak önem taşıyor. Çünkü hali hazırda araç kredisini ödediğiniz aracın başına bir şey geldiğinde araç masraflarını karşılamak sizi bayağı bir zorlayabilir. Bu durumda aracın kasko sigortasının bulunması sizin masraflarınızı karşılamak için büyük destek sağlayacaktır.

Örneğin; sürücülüğünüze güveniyorsunuz ve kasko yaptırmaya gerek duymadınız. Bazı kazalar sizden kaynaklı olmasa bile acemi veya aşırı hızlı sürücüler tarafından neden olabilmektedir. Trafikte seyir halinde iken veya araç park durumunda iken her zaman kaza meydana gelme olasılığı vardır. Sonuç olarak aracınızı bu gibi durumlara karşı da korumak amacıyla kasko yapmanız gereklidir. Kasko sigortası yapıldığı takdirde; meydana gelecek tüm hasarlar için endişelenmenize gerek kalmadan sigorta şirketi tarafından hasarınız karşılanacaktır. Peki bu sigorta o arabada zorunlu mu? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazımızı takip ediniz.

0 Arabada Kasko Zorunlu Mu?

Yüksek meblağlara ödeyip alınan sıfır araçlara, kasko sigortası vasıtasıyla azar azar yapılan ödemelerle kazalar sonucu ortaya çıkabilecek büyük masraflara karşı korumaya altına alabilirsiniz. Kasko sigortaları zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak kişilerin araçlarının güvenliğini teminat altın alması için yapılır. Zorunlu Trafik Sigortası ise Trafik Kanununda düzenlenmiş olan ve trafiğe çıkabilmesi için her aracın yaptırmak zorunda olduğu sigortadır. Çünkü trafiğe çıkan araçlar çeşitli kazalara yol açıp, can ve mal kaybına neden olmaktadırlar. Zorunlu Trafik Sigortası ise araçların meydana getirdiği kazalar sırasında karşı tarafta oluşan hasarın aracın kusuru neticesinde belli bir miktara kadar karşılar. Zorunlu trafik sigortası aracın zararını karşılamaz, sadece zarar verdiği diğer aracın zararını karşılar. Kasko sigortaları bütün araçlar için 1 yıl geçerlidir. Her bir kasko yılı bitiminde kasko poliçenizi yeniletmeniz gerekli olmaktadır. Ayrıca kasko poliçesinden 1 yıl boyunca faydalanmamanız durumunda ertesi yıl indirimli bir şekilde poliçenizi yenileyebilirsiniz. Hasar oluşmadan geçen bir kasko yılı sonunda;

İlk 12 ayın sonunda yenileme yapmak için % 30,

İkinci 12 ayın sonunda yenileme yapmak için   % 40,

Üçüncü 12 ayın sonunda yenileme yapmak için  % 50,

Dördüncü 12 ayın sonunda yenileme yapmak için % 60 indirimle poliçenizi yenilersiniz.

Ayrıca daha önce var olan kasko sigortanız yeni bir sıfır araç için kasko sigortası yaptırırken daha önceden kazandığınız hasarsızlık indirimi hakkınızı yeni aracınıza yapacağınız kasko poliçesinde kullanabilirsiniz. Fakat bu durumu sigorta poliçesini başka şirketlerden yaptırmanız halinde geçerli olacaktır.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz