Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası

Kara yolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası (Trafik Sigortası), 2918 sayılı Kara yolları Trafik Kanunu gereğince mecburi olan bir sigorta poliçesidir. Söz konusu trafik sigortası olmayan araçla trafiğe çıkamazlar. Zorunlu trafik sigortasının yönetmelikteki tanımı bu şekildedir. Daha kolay bir şekilde anlatmak gerekirse otomobil, kamyon, motosiklet gibi motorlu bir aracın kara yolunda işletilmesi farklı bir nedenden dolayı bir kimsenin ölümüne, yaralanmasına veya bir malın zarara uğramasına sebep olması durumunda; olaya sebep olan aracı kullanan kişinin, zarara uğrayan üçüncü kişilere karşı olan sorumluluğunu belli sınırlar kapsamında karşılayabilmesini hedefleyen ve yasanın yapılması zorunlu kıldığı sorumluluk sigortasına Zorunlu trafik sigortası denilmektedir.

Zorunlu Trafik Sigortasında sigortalı kişi, Kara yolları Trafik Kanunundaki tanıma göre işleten kişidir. Haliyle trafik sigortası, motorlu araç işleten kişinin adına düzenlenir. Trafik kontrollerinde ehliyet ve ruhsat gibi araçlarda bulunması gereken belgelerden biridir. Zorunlu trafik sigortası, sadece üçüncü şahıslara verilen zararları karşılamakta olup poliçe sahibinin kendi aracının hasarını ödemez, bunun için ise kasko yaptırmak gerekmektedir. Normal  şartlarda trafik sigortası poliçelerinin sigorta süresi bir yıldır ve sigorta primi peşin ödenmelidir. Önceki yıllarda trafik sigortası primleri zorunlu tarifeye bağlıyken, son yenilikler ile sigorta şirketleri prim ve teminatlarda tamamen serbest olmuşlardır. Sigorta primi, aracın türü (otomobil, motosiklet, otobüs vs…), ticari olup olmaması, kayıtlı olduğu il gibi bazı etkenlere bağlı olarak değişir.

Fakat bazı araç sahipleri hala Zorunlu Trafik Sigortasını yaptırmamak konusunda ısrarlı davranıyorlar. Peki zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası ne kadardır? Bu sorunun cevabı için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırmama Cezası Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunu 91/5 maddesinde, gerekli teminat tutarları üzerinden zorunlu mali sorumluluk sigortası bulunmayan araçlar trafikten men edilmektedir. Trafik sigortası bulunmayan araçlar tespit edildikleri zaman yasal olarak bağlanırlar. Her araç sahibi zorunlu trafik sigortasını yaptırmak ve sigorta süresi sona ermeden yenilemekten sorumludur.

Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları trafik şubelerinin otoparklarına alınır. Yani bir ceza ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir. Araç anında trafikten men edilir. Bunun sonrasında aracı geri almak pek kolay değildir. Aracı almak için trafik sigortasının mutlaka yapılması gerekir. Aracın bulunduğu otoparka gidilerek görevli memurlara durum haber verilir. Belgenin tebliğ edilmesi şarttır. Bundan sonra da araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Aracın otoparkta kaldığı her gün için de otoparka ücret ödenmesi gerekmektedir.
Tabi bu cezanın bir de maddi kısmı da bulunmaktadır. 2016 yılı itibarı ile trafik cezaları için devlet tarafından belirlenen % 5.58 artış uygulamasıyla birlikte, zorunlu trafik sigortası yaptırmama cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Şayet ceza kesildikten sonra 15 gün içinde ödeme yaparsanız, o zaman her trafik cezasında olduğu gibi % 25 indirimli olarak ödeyebilirsiniz. Böylece trafik sigortası indirimli cezası 69 TL olacaktır.
Güncel bir trafik sigortasıyla trafik kontrolünden geçemediğiniz için, bu trafik cezasına ek olarak, aracınız bağlanarak trafik parkına çektirilecektir. Bu trafik parkı sizden aracın orada kaldığı gün başına da ücret istenir. Böylece trafik sigortası olmadığı için 62 lira ceza kesilir. Çekici parasını ve Otopark ücretini de ödeyeceksiniz. Fakat bununla bitmemektedir. Aracınızı trafik otoparkından alabilmek için trafik sigortasını yaptırmalısınız. Fakat bu durumda da sigortayı geç yaptırdığınız için cezalı prim ödemeniz söz konusu olacaktır. Bu sigorta gecikme cezası her 30 günlük süre için % 5 olarak uygulanmaktadır. Bu arada daha evvelki dönemlerden kazandığınız hasarsızlık indiriminiz varsa, o hakkınız da maalesef geri alınacaktır.
Ayrıca trafik sigortasını zamanında yaptırmayan araç sahibinin, trafik sigortası basamağı “herhangi bir kaza yapmasa bile” sabit kalmakta ve araç sahibi bu nedenle trafik sigortası poliçesinde indirim şansını kaybetmektedir. Buna ek olarak poliçenin yaptırılmaması veya yenilenmemesi halinde, gecikme yaşanan her ay için %5 oranında gecikme cezası uygulanmaktadır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz