Yargıtay Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Yargıtay Sorgulama

Yargıtay Sorgulama

Yargıtay, bütün hukuki mahkemelerde verilmiş durumda olan dava kararlarının, hukuka uygunluğunu muayene eden ve denetlemekle mükellef durumda olan resmi mercidir. Yargıtay denetimine ilişkili durumda olan haklar, hüküm ve ticaret mahkemelerinde, taraflarca temyiz edilen bütün dosyalar incelenerek, kararın kanun maddelerine uygunluğu muayene edilir ve Yargıtay hükümleri oy çokluğu asalına yönelik verilir.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ilişkin durumda olan internet adresinden bütün alakalı birey ve müesseseler, pratik ve çabuk tek biçimde bilgiye erişerek yargıtay sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Yargıtay sorgulama sayesinde alakalı dosyanın arşive girip girmediği, incelemede olup olmadığı ve dosyanın hüküm dairesindeki numarasını ve gittiği hüküm dairesini öğrenebilme imkanları olacaktır.

Yargıtay Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yargıtay sorgulamada yapılacak olan öncelikli işlem kendi resmi internet adresini ziyaret etmek olacaktır. Burada E- hizmetler seçeneğinden, önce sırada yer alan dosya sorgulama menüsünü seçiniz. Açılacak durumda olan menüde, sırasıyla;

  • Mahkeme İli: Mahkemenin hangi ilde meydana geldiği seçilerek, aynı ritimde devam edilir.
  • Mahkeme Türü: Savcılık türünü belirlemeniz amaçlı karşınıza seçenekler çıkacaktır. Mesela mahkemenizin türü, 12. Asliye Hüküm Mahkemesi diye gözüküyor ise, seçmeniz gereken durumda olan savcılık seçeneği tekrardan Asliye Hüküm Mahkemesi olmalıdır.

Bir aşağı menüye geçtiğiniz zaman, savcılık ili ve savcılık türü gerçek seçilmiş ise, asal numara ve hüküm numarası girilmelidir. Bu işlemin bitiminde BUL seçeneği karşımıza çıkacaktır. BUL seçeneğini onaylamanız, dosya bilgilerinize ulaşmanız amaçlı yeteri kadar olacaktır.

Temyiz edilmiş durumda olan dosyanın, sevk edildiği Yargıtay asal numarasını bilmeniz şeklinde, solda yer alan ev verileri kısmından da yargıtay sorgulama yapılabilmektedir.

Yargıtay Sorgulama Birimleri

Siteye giriş işleminden ardından, karşınıza çıkacak 4 ana hizmet olacaktır. Bu hizmet birimleri

  • Emsal hüküm alma
  • Dosya sorgulama
  • Ön kayıt bürosu
  • Talep formu şeklindedir.

Tebliğnameye ulaşabilmek amaçlı, T.C kimlik no, tebliğname no bilgilerinin yer alması lazımdır.

Duruşma ile ilgili bilgi alabilmek amaçlı ise, hüküm no, asal no, T.C kimlik no ve seri no bilgilerinin verilmesi yetecektir.

Emsal hüküm alma, bölümünde ise, Yargıtay hükümleri misal belgelere ulaşabilir, emsal durumda olan davaların hükümleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

İşlem ve yargıtay sorgulama yapabileceğiniz birimler ise şöyledir.

  • Yargıtay ev ilam sorgulama
  • Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ilam sorgulama
  • Vekil Yargıtay ev ilam sorgulama
  • Mahalli savcılık ve Yargıtay dosya sorgulama

TC Kimlik No İle Yargıtay Sorgulama

Davalı veya davacı olmanız şeklinde, yön olduğunuz dosya ile ilgili bilgi almak amaçlı, Adalet Bakanlığı projesi yardımıyla, 118 70 nolu bilgi hattını arayarak bilgi alabilirsiniz. Dava sorgulama amaçlı gereken tek şey TC kimlik numaranız olacaktır.

7/24, ara vermeden verilen bu rehberlik hizmetlerini arayıp, dosya sorgulama inşa ederek, hakkınızda tek icra takibi, veya dava dosyası olup olmadığını, varsa hangi icra dairesinde veya hangi mahkemede meydana geldiğini öğrenebilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama Temyiz İşlemi Nasıl Yapılır ?

Ceza dosyaları temyiz incelemesi amacıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderildiğinde, iştirak eden evrak bürosunda gereken işlemler inşa edilerek, dağıtma bürosuna teslim edilir. Yapılmış durumda olan analiz doğrultusunda, arşive alınır. Dosyanın legal olarak tek aciliyeti laf konusu ise, tebliğname tertip etmesi amaçlı, bu dosyaya öncelik kaşesi vurularak işleme alınır. Bu süreç evresinde, alakalıların çabuk ve huzurlu tek biçimde bilgiye ulaşabilmesi amaçlı, aşağıda vermiş olduğumuz adresten hizmet vermektedir. Bu sayede dosyanın analiz zamanının öğrenilmesi olasıdır.

NOT: Öncelik verilmesi gereken durumda olan tek dosyanın, tek biçimde öncelik işlemine alınmaması şeklinde, web sitesi üzerinden, ihbar ve istekler bölümünde yer alan formu doldurarak, dava dosyası amaçlı öncelik isteğinde bulunabilirsiniz.

Yargıtay Sorgulama İşlemleri İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz