Trafik Cezası Sorgulama | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik Cezası Sorgulama

Yaşanılan teknolojik gelişmeler doğrultusunda onunla orantılı olarak internet teknolojisi de gelişme göstermiştir ve bunun sonucunda birçok yenilik meydana gelmiştir. İnternet üzerinden işlem yapmak çok daha kolay bir hal almasının yanında özellikle önceleri kurumlara bizzat gidilerek halledilen süreçler artık internet üzerinden tek tık ile dakikalar içinde halledilebilir bir hal almıştır. Kurumlar tarafından da yaygın olarak kullanılan sorgulama işlemleri bunlardan en popüler olanıdır, çünkü günlük hayatımızda karşımıza çıkabilecek her durumda bu basit işlemleri internetten yapabilmemiz bize zaman açısından çok büyük yarar sağlamaktadır. Trafik cezası sorgulama işlemi de bu sorgulama işlemlerinden sadece birisidir.

Trafikte belirli durumlarda kural ihlali yapılması nedeni ile kişiler belirli cezaya tabi tutulmaktadır. Ehiliyetsiz araç kullanma, kırmızı ışıkta geçme, araba kullanırken telefonla konuşma, alkollü araç kullanma gibi durumlar kural ihlaline birkaç örnektir. Yapılan ihlale göre belirlenmiş olan cezalar ceza yazılmış olan kimselerden tahsil edilmektedir. Trafikte size yazılmış olan bir cezanın olup olmadığını sizler için düzenlemiş olduğumuz yazıyı takip ederek kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. İki farklı siteden trafik ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

ONLİNE TRAFİK CEZASI

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

  • Gelir İdaresi Başkanlığı Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama işleminiz İnternet Vergi Dairesi’ne ait olan resmi internet sitesinden yapılmaktadır. Öncelikli olarak yapılması gereken yazımızın sonunda paylaşılmış olan linke tıklamaktır. Arkasından açılan yeni sayfada plakanızı gerekli kutucuğa bitişik bir şekilde yazmalı ve özel plaka olup olmadığı belirtilmelidir. Daha sonra T.C kimlik numaranız veya vergi kimlik numaranızı ve tescil tarihinizi gerekli yerlere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Tüm bunların sonrasında ‘tamam’ yazısının üzerine tıklayarak plakadan trafik cezası sorgulama işlemi kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

2

Plakadan trafik cezası sorgulama işlemini yaptıktan sonra aynı sistem üzerinden trafik cezası ödemenizi de gerçekleştirebilirsiniz. Trafik cezası ödemenizi yapabileceğiniz saat dilimleri 02.00 – 22.00’dir. Bu saatler içerisinde yapacağınız ödemeler de belli bankalar üzerinden ve anlaşmalı kartlar ile yapılabilmektedir. Aşağıda size bu bankaların ve kartların listesini vereceğiz. Bu liste haricinde kalan kart ve bankalardan online ödeme gerçekleştirmeniz mümkün değildir. İşte o liste;

5

Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

  • Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Sitesinden Trafik Cezası Sorgulama

Trafik cezası sorgulama için ilk adım olarak yapılması gereken yazımızın sonunda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresine gitmenizdir. Trafik cezası sorgulama için karşınıza çıkan yeni sayfada öncelikle adınızı ve soyadınızı doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Ardından T.C kimlik numaranız ve doğum yılınızı tam olarak yazıp ‘doğrula’ butonuna tıklayarak kimlik bilgilerinizi doğrulamanız gerekmektedir.

3

Daha sonra kendi sisteminize giriş yapacaksınız ve oradan kolay bir şekilde yapacak olduğunuz işlemin gereklerini yerine getirerek trafik ceza sorgulama işleminizi kolay bir şekilde sonlandırabileceksiniz.

EGM Trafik Cezası Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ !

Trafik Cezası Nereye Ödenir?

Online olarak trafik cezası ödeme işlemini yapamıyor ya da yapmak istemiyorsanız bu işlemi yapabileceğiniz üç farklı kurum bulunmaktadır. Nakit olarak ödeme yapabileceğiniz bu kurumlar; PTT şubeleri, vergi daireleri ve banka şubeleridir. Böylelikle trafik cezası nereye ödenir sorunuzun cevabını vermiş bulunmaktayız.

Trafik Cezası İtiraz Nasıl Yapılır?

Trafik cezasına itiraz edebilmeniz için Trafik Mahkemeleri’ne bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Ancak her ilde Trafik Mahkemesi bulunmadığından ötürü bu işlere Sulh Ceza Mahkemeleri bakmaktadır. Trafik cezası itiraz işlemi için sunmanız gereken evraklar şunlardır; trafik itiraz dilekçesi, trafik cezası karar tutanağının fotokopisi, trafik cezası karar tutanağının tebligatının fotokopisi, ruhsat fotokopisi, kimlik ve ehliyet fotokopisi. Tüm bu evrakları eksiksiz bir biçimde Sulh Ceza Mahkemesi kalemine sunduktan sonra mahkemenin verdiği karar adresinize gönderilecektir. Bu itiraz süresi 2-3 ay sürebilir, bu yüzden acele etmemenizi tavsiye ederiz.

Trafik Sigortası Neye Göre Hesaplanır?

Trafik sigortası özel firmalar tarafından yapılan işlemlerdendir. Ancak aracınıza ait kasko değerini bilerek bu sigorta şirketlerine giderseniz trafik sigortası ödemeniz gereken miktarın üzerinden bir ücret ödememiş olursunuz. Trafik sigortası hesaplama işlemini yapmak için size bir link vereceğiz. Bu linke tıkladığınız durumda kasko değer listesine ulaşacaksınız. Burada yapmanız gereken aracın model yılının, aracın markasının ve aracın tipinin girilmesidir. Bilgileri girdikten sonra direkt olarak kasko değer listeniz karşınıza gelecektir. Bu bilgileri dikkate alarak trafik sigortası ödemenizi yapmanızı öneririz.

6

Trafik Sigortası Hesaplama İçin TIKLAYINIZ!

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yaz