Trafik Cezası Madde Ek-2/4 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde Ek-2/4

Trafik Cezası Madde Ek-2/4

Trafik kanununda bulunan trafik ceza maddeleri kişilerin ve araçların trafikte en güvenli şekilde seyredebilmesi için oluşturulmuştur. Kişiler veya araçlar trafik kurallarına uymak zorundadırlar. Bu zorunluluk güvenliğin sağlanmasına zemin hazırlar. Ayrıca trafik cezaları da suçu caydırması amacıyla yüksek ve yaptırım gücü fazla olmaktadır. Bu nedenle her  kişinin trafik kurallarına uyması gerekmektedir. Trafik kanununda bulunan Trafik Cezası Madde Ek-2/4 bendinde ; ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda Trafik Kanunun Ek-2/4 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu kural ihlali sonucunda idari para cezası verilir. İdari para cezası da Trafik zabıtası tarafından tahsil edilir. Bildiğiniz gibi araçları trafiğe çıkarmak için tescil işlemleri yaptırmak gerekmektedir. Eğer aracınızı ticari amaçlı kullanacaksanız , bu durumda aracı kullanma amacına göre gerekli belge ve izinler alınmalıdır. Trafik Cezası Madde Ek-2/4 de ise; ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda idari para cezası verilecektir. Eğer taşımacılık amacı ile araç kullanmak istiyor isek bu durumda gerekli belge ve izinler ile bu durumu yasal hale getirebiliriz. Aksi takdirde, ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda kanun kapsamında cezalar aşağıdaki gibi verilecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/4 maddesinde; ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda Trafik Kanunun Ek-2/4 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere,  Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun trafik cezası madde Ek-2/4 göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak durumunda ‘Yolculara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun trafik cezası madde Ek-2/4 göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 281 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli  210,75 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/4  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 281 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/4 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Sürücü belgesine yazılan ceza puanı, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz