Trafik Cezası Madde Ek-2/1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde Ek-2/1

Trafik Cezası Madde Ek-2/1

Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde Ek-2/1; araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda trafik ceza madde Ek-2/1 ihlal edilmiş olur. Ülkemizde motorlu araçların trafiğe çıkabilmeleri için araç tescil işlemlerini yapmaları gerekmektedir. Araç tescil işlemi ise; araçların kullanılması için bakanlık tarafından verilen izin şeklidir. Bu yüzden 2. el araç satın aldığımızda tescil işlemlerinin yapılmış olmasına yahut biz yaptırmaya özen göstermeliyiz. Motorlu araçlara tescil ve trafik belgeleri aracın sınıfı , yaşı ve motor gücü bazı özellikler baz alınarak verilmektedir. Ayrıca aracın ne amaçla kullanılacağı da göz önünde bulundurularak belgeler düzenlenir. Trafik veya tescil belgesinde bulunan durumdan farklı amaçlarla kullanılan araçlar Trafik Cezası Madde Ek-2/1 kapsamında değerlendirilir ve cezai işlem uygulanır. Örneğin pikap tarzı bir sivil aracınız ve bu aracın tescil işlemlerini bu yönde yaptınız. Fakat aracı taşımacılık alanında kullanıyorsunuz. Bu durumda araç polis memurları tarafından çevirmelerde anlaşıldığında Trafik Cezası Madde Ek-2/1 kapsamında cezalandırılır. Bu ceza ise idari para cezası şeklindedir. Ayrıca ileri durumlarda geçici olarak trafikten men cezası da verilmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1 maddesinde; araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda Trafik Kanunun Ek-2/1 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere,  Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1 maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Araçları motorlu araç tescil ve trafik belgesinde gösterilen maksadın dışında kullanmak ve sürülmesine izin vermek durumunda ‘Sürücülere ve araç sahiplerine ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1 maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 844 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak 844 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 844 TL olarak belirlenmiştir.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1  maddesi ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”15 gün” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun Ek-2/1  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Sürücü belgesine yazılan ceza puanı, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca, tescil plakasına da aynı miktar için ceza tutanağı düzenlenir.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz