Trafik Cezası Madde 99 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 99

Trafik Cezası Madde 99

Trafik kanununun Trafik Cezası Madde 99 ; zarar gören kişilerin kaza veya zarara ilişkin belgelerin ibrazını müteakip 8 iş günü içinde, zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları hak sahibine ödememek durumunda Trafik kanununun 99. maddesi ihlal edilmiş olur. Bu ihlali yapan tüm sigorta şirketleri ihlal sonucu idari para cezasın çarptırılır. Tüm araçların zorunlu mali sorumluluk sigortası dediğimiz yani kısaca zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir. Zorunlu mali sorumluluk sigortası hem araç sahibinin hem de diğer araçların kaza meydana geldiğinde güvence altına almaktadır. Bazı sürücüler bu sigortayı yaptırmak konusunda çekimser davranmaktadırlar. Bu durumda sadece kendi açısından düşünürken , bir kaza anında mağdur olan taraf haline geldiğinde sigorta bulunmaz ise mağduriyetin daha da artacağının farkında olunması gerekmektedir. Haliyle zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptıran araç sahipleri bir yaptıkları veya kazaya karıştıkları takdirde  kaza veya zarara ilişkin belgelerin 8 iş günü içinde sigorta şirketine ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu durumda zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları ise sigorta şirketi hak sahibine ödemek ile yükümlüdür. Bu miktar ödenmediği takdirde Trafik Cezası Madde 99 kapsamında sigorta şirketi idari para cezası alır. Bu verilen idari para cezası ise Mülki Amir tarafından tahsil edilir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 99. da ; zarar gören kişilerin kaza veya zarara ilişkin belgelerin ibrazını müteakip 8 iş günü içinde, zorunlu mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları hak sahibine ödememek durumunda Trafik Kanunun 99. maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin  ”Mülki Amiri ” tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere zarar gören kişilerin kaza veya zarara ilişkin belgelerin ibrazını müteakip 8 iş günü içinde, zorunlu  mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları hak sahibine ödememek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 99. maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Zarar gören kişilerin kaza veya zarara ilişkin belgelerin ibrazını müteakip 8 iş günü içinde, zorunlu  mali sorumluluk sigortası sınırları içerisinde kalan miktarları hak sahibine ödememek durumunda ‘Sigortacılara ‘ uygulanacak ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 99. maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası 6.415 Türk Lirasıdır. Fakat Trafik zabıtasınca İdari Para Cezası uygulanmamaktadır.

Mülki Amirce – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 99. maddesine göre Mülki Amirce İdari Para Cezası 6.415 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 99. maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Sürücüler İçin Ceza Puanı, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz