Trafik Cezası Madde 82/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 82/1-c

Trafik Cezası Madde 82/1-c

Trafik cezası madde 82/1-c‘de; trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Meydana gelen trafik kazaları sonucunda;  taraflar aralarında anlaşarak tutanağı tutup , kasko sigortaları çerçevesinde sigorta şirketleri kazanın geri kalan işlemleri ile ilgileniyorlar. Bu tür durumlar polis memurlarının olay yerine gitmesine gerek olmadan taraflar arasında daha kolay hallediliyor. Fakat bazı durumlarda taraflardan biri ya da birkaçı gerekli belgeleri teslim etmeyerek olayı yokuşa sürmeye çalışmaktadır. Bu durum trafik cezası madde 82/1-c trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda kişilerin ceza maddesi kapsamında cezalandırılacağını belirtmektedir. Bu ceza ise idari para cezası şeklide uygulanmaktadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 82/1-c’de ; trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik cezası madde  82/1-c ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-c maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-c maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak   149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-c maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-c maddesinde yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”10” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun  82/1-c maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Sürücüler için Ceza Puanı, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz