Trafik Cezası Madde 82/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 82/1-b

Trafik Cezası Madde 82/1-b

Trafik kanununda yer alan trafik cezası madde  81/3 ; kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda trafik cezası madde  81/3 ihlal edilmiş olur. Bu ihlal kapsamında da sürücüye veya sürücülere idari para cezası şeklinde ceza uygulanır. Trafikte meydana gelen kazalarda maddi hasarlı veya ölümlü kazalarda ; bu kazalar eğer diğer yolcu veya sürücülerin can ve güvenliğin tehlikeye atmıyor ise , hiç kimsenin olay yerine müdahale etmeye hakkı bulunmamaktadır. Eğer olay yerindeki yol işaretlerini düzeltmek, dağılmış parçaları toparlamak, yada delilleri yok etmek adına yapılacak olan tüm girişimler cezaya tabii tutulacaktır. Kaza sizinle ilgili olmadığı halde müdahale yetkisi ise sadece zabıt, polis memuru veya sağlık ekiplerinin elindedir. Bu yüzden bu yetkililer gelmeyinceye kadar olay yerine girmemeniz, delil ve izlere müdahale etmemeniz önerilir. Aksi halde Trafik kanununda yer alan trafik cezası madde  81/3 belirtiliği üzere ; kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda idari para cezası ile cezalandırılırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanununun trafik cezası madde  82/1-b bendinde; Kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda trafik cezası madde 82/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda trafik cezası madde 82/1-b bendine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazalarda; ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 412 TL  olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak   309 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 82/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 412 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun  81/3 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Sürücüler için Ceza Puanı, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz