Trafik Cezası Madde 81/3 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/3

Trafik Cezası Madde 81/3

Trafik kanununda yer alan Trafik Cezası Madde  81/3 ;  yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda bu maddenin ihlali kapsamında kişilere cezai işlem uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi trafikteki araç sayısı her geçen gün artış göstermektedir. Bu artışın doğal bir sonucu olarak da trafik ihlalleri veya trafik kazaları da artmaktadır. Trafik cezası madde  81/3’de bir trafik kazası meydana geldiğinde sürücülerin kazanın sorumluluğunu almak adına olay yerinden bulunması gerekmektedir. Olay yerinde sadece hatalı olan tarafın değil, kazayı meydana getiren tüm tarafların bulunması gerekmektedir. Televizyon ve gazetelerden aşina olduğumuz bazı haberler bulunmaktadır. Kaza yapıp kaçan araç sürücüleri, yahut yayaya veya bir bisikletliye çarpıp , ceza almamak olay yerini terk eden sürücülerin haberlerini her gün görüyoruz. Trafik kanununun  81/3 maddesinde de şayet, yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda ceza uygulanmaktadır. Örneğin bir kazaya karıştınız; kazanın akıbeti belli olup zabıta veya trafik memuru işlemlerini tamamlamadan önce olay yerinden ayrılmanız durumunda trafik ihlali yapmış olursunuz. Keza bir maddi hasarlı kaza oluştu eğer diğer araç sürücüsü veya sürücüleriyle anlaşmanız halinde pekala olay yerinden ayrılabilirsiniz. Yahut kazada yara aldınız ve hastaneye gitmeniz gerekli ise bu durumda da olay yerinden ayrılmanızda bir sakınca görülmez. Tedavi tamamlandıktan sonra trafik memurları kazanın akıbeti için sizinle iletişime geçeceklerdir. Bu durumların dışında tüm durumlarda kazayı meydana getiren taraflar olay yerinden ayrılamaz. Ayrılması durumunda  trafik cezası madde 81/3 kapsamında cezaya tabii tutulacaklardır.  Trafik cezası madde 81/3  ayrıntıları aşağıdaki yazımızda mevcuttur.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun  81/3 maddesinde; yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda Trafik Kanunun  81/3  maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun  81/3 maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.Yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda ‘Sürücülere ve Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun  81/3  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 412 TL  olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak   309 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/3 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 412 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 81/3 maddesinde yaralanmalı veya ölümlü kazalar ile anlaşma hali dışında maddi hasarlı trafik kazalarında zabıtadan izin alınmadan olay yerinden ayrılmak durumunda cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun  81/3 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz