Trafik Cezası Madde 81/1-d | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-d

Trafik Cezası Madde 81/1-d

Trafik cezası madde 81/1-d’de kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik kuralı ihlali gerçekleştirilmiş olunur. Aracınızla bir kazaya karıştığınız zaman suçlu siz olun veya olmayı , paniklemeden olayı çözmeye çalışmanız önemlidir. Kaza meydana geldiğinden ilk yapmanız gereken şeyleri sıraladık. Tüm sürücülerin zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca tüm araçlarda artık araç kaskoları da bulunmaktadır. Bu yüzden sigorta şirketinin müdahale etmesi için önce polis veya bir eksperin kazayı görüp raporlama yapması gereklidir.

-Var ise yaralılar için ilk yardım ekibini çağırmak önem taşımaktadır.

 Kazaya karışan kişilerin içerisinde alkollü olduğundan şüphelendiğiniz biri var ise 155 polise haber veriniz ve polisin gelmesini beklemelisiniz.

 Kazadan sonra kaza tespit tutanağını doldurunuz, herkes kendisi ile alakalı olan kısma gerekli bilgileri yazarak olay yerini çiziniz ve trafik kazasının nasıl meydana geldiğini açıklamalısınız.

-Arkanızdan gelen araçların sizi zamanında görüp hızlarını düşürmeleri ve yanınızdan daha dikkatli geçebilmeleri veya durmalarını sağlamak için dörtlü ikaz lambalarını mutlaka yakmalısınız.

-Aracınızda bulunan üçgen ikaz işaretini aracınızın arkasından itibaren; en az 100 metre gerisine koyun. Koymaya giderken yolun en sağ kenarından giderek dönmeye özen gösterin.

Bu ve buna benzer birçok şeyi kazanın ardından yapmanız gerekmektedir. Bunun aksi olan kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik cezası madde 81/1-d  trafik ihlali sonucunda cezaya çarptırılırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 81/1-d  kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda trafik cezası madde 81/1-d ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-d  maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde 81/1-d göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-d  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-d maddesinde belirtilen kazayı yetkililere bildirmemek, yetkililer gelinceye kadar veya bunların iznini almadan kaza yerinden ayrılmak durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”20” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-d  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz