Trafik Cezası Madde 81/1-c | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-c

Trafik Cezası Madde 81/1-c

Trafik cezası madde 81/1-c‘de kazalarda ölen, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik ihlali yapılmış olur. Trafik cezası madde 81/1-c  ihlal edildiği ve bu durumun tespit edildiği durumda ihlal cezaya tabi tutulur. Kara yolları trafik cezası madde 81/1-c ihlal eden kişilere idari para cezası verilir. Çokça kazaya maruz kaldığımız bu dönemlerde araçların kaza sonrası kazanın anlaşılması ve hasarın tespiti çok zor yapılmaktadır. Bir kaza meydana geldiğinde; kaza sonucunda can ve mal kaybı olsun olmasın iki tarafında kazanın sorumluluğunu alacak şekilde hareket etmesi çok önemlidir. Bazı sürücüler kazayı yaşadıktan sonra eğer hatalı tarafta ise kazanın gerektirdiklerinden kaçmaya çalışırlar ya da karşı tarafa kazanın tutanağını tutulması için gereken bilgileri vermekten kaçınırlar. Bu bilgiler  sürücünün kimliği, adresi, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarası olup bunları kazaya karışan diğer tarafa bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik cezası madde 81/1-c ihlal edilmiş olur. Bu maddenin ihlali sonucunda da idari para cezası ve sürücü belgesine yazılacak olan ceza puanı ile cezalandırılır. Bu tür durumlara maruz kalmamak için , kaza meydana geldiğinde olabildiğince şeffaf olmak büyük önem arz etmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c kazalarda ölen, trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda trafik cezası madde 81/1-c ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, Trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c  maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi, durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun  81/1-c  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c  maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL olarak belirlenmiştir.

Sürücüler için Ceza Puanı

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c maddesinde belirtilen trafik kazalarına karışanların, kazaya karışan kişiler tarafından istendiği takdirde kimliğini, adresini, sürücü ve trafik belgesi ile sigorta poliçe tarih ve numarasını bildirmemesi ve göstermemesi durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”10” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-c  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz