Trafik Cezası Madde 81/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 81/1-b

Trafik Cezası Madde 81/1-b

Trafik cezası madde 81/1-b kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek amacıyla yapılan her hareket suç olarak kabul edilir. Bu suç trafik maddesi ihlali kapsamında değerlendirilerek , uymayanlara cezai işlem uygulama şeklinde verilir. Ülkemizde trafiğin en önemli problemlerden biri olduğunu biliyoruz. Özellikle kalabalık şehirlerde trafik bayram tatili zamanlarında yoğunlukta sınır noktasına gelmektedir. Bu tür zamanlarda çokça trafik kazası haberi almaktayız. Araçlara temas edip olay yerinden hızla uzaklaşanlar yahut yine park halinde olan ya da seyir halinde olana araçlara çarpıp olay yerinden kaçan araçlar veya sürücüler için bu hareketler Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-b maddesini ihlal etmiş kabul edilir. Bu ihlal sonucunda kişilere idari para cezası uygulanmaktadır. Çünkü bir kaza meydana geldiğinde iki tarafında kazanın sorumluluğunu kabul edip, üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerekmektedir. Kazada suçlu veya suçsuz olan taraf kim olursa olsun kazanın sorumluluğu gereğince , gerekli tüm işlemleri yerine getirerek diğer araç veya sürücülerin can ve mal güvenliğini tehdit edecek hal ve hareketlerden kaçınmalıdır. Bu amaçla Kara yolları kanunu trafik cezası madde 81/1-b  belirtiği üzere trafik ihlali yapıldığı zaman bu madde gereğince ihlal değerlendirilir ve ceza kesilir.  Kara yolları Kanununun trafik cezası madde 81/1-b  ayrıntıları ilgili yazıdadır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 81/1-b kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda  Trafik Kanunun 81/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda trafik cezası madde 81/1-b  göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Kazalarda ölen, yaralanan veya maddi hasar var ise bu kaza can ve mal güvenliğini etkilemiyorsa, sorumluluğunun tespitine yarayan iz ve delil dahil kaza yerindeki durumu değiştirmek durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde  81/1-b  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 412 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak 309 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları trafik kanunun trafik cezası madde 81/1-b göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 412 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik cezası madde 81/1-b  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce,  Sürücüler İçin Ceza Puanı ,  Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz