Trafik cezası madde 78/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 78/1-b

Trafik Cezası Madde 78/1-b

Trafik Cezası Madde 78/1-b maddesinde; motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması halinde uymayanlara ceza verilmektedir. Bu ceza ise idari para cezası ve sürücüye ceza puanı şeklinde verilmektedir. Motorlu taşıtların kullanımında özellikle motorlu bisiklet ve türevlerinin kullanımında yolcu ve sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü kullanmaları gerekmektedir. Bu sayede bir kaza anında yaralanmaları en aza indirgemektedir.  Çünkü kast insanlar için hayati önem taşımaktadır. İstatistikler göz önüne alındığında kask kullanımı olmadan yapılan kazalarda ölüm ve ağır yaralanma olaylarının daha fazla olduğu görülmüştür. Fakat kask veya gözlük takılı oluşan kazalarda ise hasar biraz daha aza indirgenir. Bu amaçla Trafik Cezası Madde 78/1-b de;  motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmamasının ve kullanmamasının yasak olduğu belirtilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesinde;motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda Trafik Kanunun 78/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda ‘ Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesinde belirtilen ; motosiklet, motorlu bisiklet ve elektrikli bisikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-b maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz