Trafik cezası madde 78/1-a | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 78/1-a

Trafik Cezası Madde 78/1-a

Trafik Cezası Madde 78/1-a’ya göre; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak halinde bu kurala uymayanlara cezai işlem uygulanmaktadır. Bildiğiniz gibi emniyet kemeri kullanıldığında kazalardaki yaralanmaları büyük ölçüde azaltmaktadır ve otomobilin ön koltuklarında kemer kullanmamanın büyük risk oluşturduğunu büyük bir çoğunluk kabul etmektedir. Kaza istatistiklerine göre emniyet kemerinin, otomobildeki hayat kurtaran araçların en önemlisi olduğunu ortaya çıkarmıştır. 30 kilometre hızda oluşan bir kazada, arka koltuktaki yetişkin bir yolcu bir filin ağırlığına eşit olan 3,5 tonluk bir güçle öne fırlatılmaktadır. Emniyet kemeri kullanılmadığında, bu durum yolcunun ölümü veya ağır yaralanmasıyla sonuçlanmasının dışında, ön koltuktaki yolcuların da zarar görmesine neden olmaktadır. Trafik Cezası Madde 78/1-a da belirtilen; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak durumunda ; çarpışma anında vücudunuzun araçla aynı hızda hareket eder. Vücudumuzun ileri hareketini emniyet kemeri durdurur. Eğer takmamış iseniz sizi aracın tavanı, direksiyon simidi ya da cam durdurur. Ancak bunun sonucu ölüm ya da yaralanma olmaktadır. Bu bağlamda emniyet kemerini takmak gerekmektedir. Aksi halde Trafik Cezası Madde 78/1-a kapsamında aşağıda belirtilen cezalara maruz kalabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesinde; emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak durumunda Trafik Kanunun 78/1-a maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesinde belirtilen ; Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak veya kullanmamak durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 78/1-a maddesinde Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz