Trafik Cezası Madde 77/1-b | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 77/1-b

Trafik Cezası Madde 77/1-b

Trafik Cezası Madde 77/1-b ye göre; gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları halinde bu madde kapsamında cezaya tabii tutulurlar. Bildiğiniz gibi görme engelli vatandaşlarımızın taşıt yolu üzerinden rahatça ilerleye bilmesine imkan sağlayan özel taşlar döşenmektedir. Bu taşlar yay geçidinde sarı renkli ve yuvarlak çıkıntıları bulunan şekildedir. Bu çıkıntıları hissederek yaya geçidinde bir kazaya uğramadan yollarına devam edebilirler. Keza taşıt yollarında da yine görme engelli vatandaşların kullanabilmesi için özel işaretler bulunmaktadır. Sürücülerin taşıt yolunda iken bu vatandaşlara ayrı ihtimam göstermesi gerekmektedir. Bu durum Trafik Cezası Madde 77/1-b kapsamında gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları halinde ceza verilecektir şeklinde anlatılmıştır. Bizlerin de hem vatandaşlık görevimizi yerine getirmek adına hem de cezaya maruz kalmamak için bu özeni göstermemiz gereklidir. Trafik Cezası Madde 77/1-b ayrıntılarına aşağıdaki yazıdan ulaşabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesinde; gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda Trafik Kanunun  77/1-b maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda ‘ Sürücülere ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 199 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  149,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Kara yolları Trafik Kanunun  77/1-b maddesinde belirtilen ; Gözleri görmeyen ve yönetmelikte gösterilen özel işaret ve benzerlerini taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerekiyorsa durmamaları ve yardımcı olmamaları durumunda bu kurala uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 57/1-c maddesinde Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz