Trafik Cezası Madde 76 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 76

Trafik Cezası Madde 76

Trafik Cezası Madde 76 da ; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri ,ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmamaları, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmelerinin yasak olduğu belirtilmektedir. Eğer bunun aksi bir durum sergilenirse o zaman trafik ihlali söz konusu olmaktadır. Trafik ihlali yapıldığı zamanlarda ise sürücüye cezai işlem uygulanmaktadır. Trafik Cezası Madde 76 kapsamında bu maddenin ihlali tespit edildiğinde sürücüye idari para cezası ve ceza puanı verilmektedir. Bu cezaları ise o yerin görevli trafik zabıtası tarafından tahsil edilmektedir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları trafik kanunun trafik ceza maddelerinden 76. maddeye göre trafik ihlalinin konusu ; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri ,ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmamaları, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleridir. Bu durumda Trafik Cezası Madde 76 ya göre trafik ihlali olarak kabul edilmektedir. Trafik ceza madde 76 ün ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 76 ya göre ; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri ,ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmamaları, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri halinde bu durum trafik ihlali olarak görülmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri ,ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmamaları, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri durumunda ‘Sürücülere’ idari para cezası verilecektir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik yönetmeliğinde bulunan ceza maddelerinden madde 76 ya göre aykırı davranan sürücüye ceza verilmektedir. Bu ceza sonunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirasıdır. Eğer cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  149,25 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 76. maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezası Madde 76 da ; sürücülerin demir yolu geçitlerini, geçidin durumuna uygun olmayan hızla geçmeleri, ışıklı veya sesli işaretin vereceği “DUR” talimatına uymamaları, taşıt yolu üzerine indirilmiş veya indirilmekte olan tam veya yarım bariyerler varken geçide girmeleri ,ışıklı işaret ve bariyerle donatılmamış demir yolu geçitlerini geçmeden önce, sürücülerin durmamaları, herhangi bir demir yolu aracının yaklaşmadığına emin olmadan geçmeleri halinde bu sürücülere ceza verilir. Bu ceza ise idari para cezası ile beraber  ”20” ceza puanıdır. Ayrıca alınan bu ceza puanları ehliyete kaydedilir. Ehliyete kaydedilen ceza puanları ise 100 ceza puanını geçtikten sonra ehliyete el konulur.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 76 kapsamında Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu yoktur.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz