Trafik Cezası Madde 75 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 75

Trafik Cezası Madde 75

Daha güvenli bir trafik ve sürüş imkanı için Kara yolları tarafından uygulamaya konan Trafik Yönetmeliği kapsamında yönetmeliğe uymayan sürücülere ceza verilmektedir. Verilen bu cezaların da ne kıstasta olacağını belirlemek amacı ile Trafik ceza kanunu oluşturulmuştur. Bu kanunda trafik ceza maddeleri bulunmaktadır. Trafik ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 75 de; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymaması halinde sürücülere ceza verilmektedir. Bu cezalar ise idari para cezasıdır. Aynı zamanda sürücüye ceza puanı da verilmektedir. Trafik Cezası Madde 75’in kapsamlı incelenmesi için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 75 de trafik ihlalinin konusu ; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymamasıdır. Trafik Cezası Madde 75 e göre bu durumun aksi her şey kural ihlali olarak kabul edilmektedir. Trafik ceza madde 75 ün ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Madde 75 e göre ; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymaması halinde bu durum trafik ihlali olarak nitelendirilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymaması durumunda ‘Sürücülere’ idari para cezası uygulanmaktadır.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 75’e göre trafik ihlali yapan sürücülere ceza verilmektedir. Bu ceza sonunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirasıdır. Eğer cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  149,25 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 75 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Kanununun Trafik Cezası Madde 75’inde ; okul taşıtlarının “DUR” işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; “DUR” işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılması, okul taşıtlarının Kara yolları Trafik Yönetmeliği ve Okul Servis Araçları Hizmet Yönetmeliğinde belirtilen hususlara uymaması dolayısıyla sürücüye ceza verilir. Bu ceza ise ”15” ceza puanı olarak ehliyete yansır. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 75 de bahsedilen kurallara riayet edilmediğinde trafik ihlali oluşur. Bu trafik ihlali de belli şekilde cezaya çarptırılır. Fakat Trafik Cezası Madde 75 de Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz