Trafik Cezası Madde 74 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 74

Trafik Cezası Madde 74

Trafik Cezası Madde 74′de; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda bu maddenin ihlali söz konusudur. Haliyle trafik ihlali sonucunda sürücüye cezai işlem uygulanır. Bu cezai işlem genellikle idari para cezası ve sürücüye ceza puanı şeklinde verilir. Trafik Cezası Madde 74 kapsamında araç sürücülerinin ışıklı trafik işareti ya da görevli bir kimse bulunmadan yaya ve okul geçitlerinden geçmeye çalışmak veya oradan geçen öğrencilerin canını tehlikeye düşüren hareketlerde bulunduğunda yukarıda bahsettiğimiz cezalara tabii olurlar. Trafik Cezası Madde 74 ve kapsamına ulaşmak için aşağıdaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 74 de ; Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek halinde bu maddenin ihlali söz konusudur. Trafik ceza madde 74 ün ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Maddelerinden Madde 74 de ; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek halinde Trafik yönetmeliği tarafından bu durum trafik ihlali olarak kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek durumunda ‘Sürücülere’ idari para cezası kesilir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik Cezası Madde 74 de anlatılan durumun aksi şekilde hareket eden sürücülere trafik ihlali yaptıkları gerekçesi ile cezai işlem uygulanır.Bu ceza sonunda alınan ceza ise idari para cezası olarak 199 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  149,25 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 74 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 199 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Ceza maddelerinden Trafik Cezası Madde 74 e göre; görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken, araçlarını yavaşlatmamak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermemek halinde sürücü  ceza almalıdır. Bu ceza ise sürücüye ”20” ceza puanı olarak verilir. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 74 e göre trafik ihlali yapıldığında Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz