Trafik Cezası Madde 73 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 73

Trafik Cezası Madde 73

Kara yolları trafik kanununun trafik yönetmeliğindeki ceza maddelerinden madde 73 e göre; araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak halinde trafik ihlali oluşacaktır. Trafikte her türlü insan ile karşı karşıya kalmaktayız. Güvenli ve düzgün bir biçimde hareket edebilmek için trafik kurallarına uygun hareket etmeliyiz. Trafikte yapacağımız saygısızlık veya tehlike arz eden tüm hareketler hem bizim hem de diğer yolcu ve sürücülerin güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bu amaçla Trafik Cezası Madde 73 de araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak halinde uymayanlara madde kapsamında ceza uygulanacaktır.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik Cezası Madde 73 de ; araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak halinde bu madde ihlal olur. Madde 73 ün ihlal edilmesi ile sürücüye idari para cezası verilir. Verilen idari para cezası ise trafik zabıtasınca tahsil edilir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Trafik Cezası Maddelerinden Madde 73 ; araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak durumun trafik ihlali olarak beyan etmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak durumunda ‘Uymayanlara ‘ idari para cezası veriliyor.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik ceza madde 73 de belirtilen kurallara uyulmadığı takdirde maddenin ihlali söz konusu olmaktadır. Bu ihlalin sonucunda verilecek olan ceza ise idari para cezası olarak 92 Türk Lirasıdır. Tabi cezayı belirtilen süre içinde öder iseniz bu durumda % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz. Ayrıca söz konusu ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 73 maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL  olarak belirlenmiştir.

Sürücüler İçin Ceza Puanı Nedir?

Trafik Cezası Madde 73 maddesinde belirtilen; araçları, kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürmek, araçlardan bir şey atmak veya dökmek, seyir halinde cep veya araç telefonu yada benzer haberleşme cihazlarını kullanmak durumunda sürücü ceza alınacaktır. Bu ceza sürücüye ”10” ceza puanı olarak verilir. Ayrıca ceza puanları ehliyete yazılır ve 100 ceza puanını geçen ehliyete de el konulacaktır.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Trafik Cezası madde 73 e göre trafik ihlali yapıldığında Mülki Amirce İdari Para Cezası , Belgelerin Geri Alınması  (Trafik zabıtasınca), Belgelerin İptali  (Mahkemelerce), Belgelerin İptali, Trafikten Men,  Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir. Ayrıca cep ve araç telefonları ile benzeri haberleşme cihazlarının sürücüler tarafından çeşitli elektronik sistemler vasıtasıyla ele alınmadan kullanılıyor olması halinde bu madde hükümleri uygulanmaz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz