Trafik Cezası Madde 68/1-a-2 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-a-2

Trafik Cezası Madde 68/1-a-2

Kara Yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası  68/1-a-1’de;  trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürünmesi durumunda kişilere trafik cezası madde 68/1-a-2 gereğince cezai yaptırım uygulanmaktadır. Çünkü yaya geçitleri bizlerin daha güvenli bir şekilde yürüyebilmemiz için yapılmıştır. Fakat öyle ki çoğu zaman yaya geçidini kullanırken bazı araçların , çeşitli motorların yada başka yük yüklenen araçların park halinde olduğunu görüyoruz. Bu durum özellikle engelli vatandaşlarımız için büyük sorun teşkil etmektedir. Bu durum yüzünden yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılması mümkün olmayacaktır. Ayrıca bazı motorlu bisiklet, bisiklet veya motosikletlerin bu tür araçlara ayrılmış bölümlerden değil de yaya geçitlerini sürüş için kullanmaları durumunda da Kara Yolları Trafik Kanunun 68/1-a-2 Maddesi gereğince idari para cezası uygulanır.  Bu cezanın içeriğinde taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yol alınması kapmasında değerlendirilecektir. Kara Yolları kanunu trafik cezası madde  68/1-a-2 ayrıntıları aşağıdaki yazıda verilmiştir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 68/1-a-2 göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek,  Trafik Kanunun  68/1-a-2 maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yönetmelikte belirtilen tedbirleri almadan, yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek  Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-2 göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Yayaların yürümesine ayrılmış kısımların kullanılmasının mümkün olmadığı veya bulunmadığı hallerde, taşıt trafiğini tehlikeye düşürecek şekilde taşıt yolunda yürümek  ‘yayalara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları kanunu trafik cezası madde  68/1-a-2 maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları kanunu trafik cezası madde  68/1-a-2 göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun  68/1-a-2 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce,  Sürücüler İçin Ceza Puanı ,  Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz