Trafik Cezası Madde 68/1-a-1 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 68/1-a-1

Trafik Cezası Madde 68/1-a-1

Kara Yolları Trafik Kanunun Trafik Cezası Madde 68/1-a-1 bendine göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları itmek veya taşımak, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumları cezai işleme tabi tutulur. Trafik yönetmeliğinde bu konu ile ilgili gerekli tedbirlerin nasıl alınacağı ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgiler bulunmaktadır. Bu durumda bizlerin bu yönetmeliği baz alarak işlemlerimizi gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bazı mağazaların eşya taşınması veya mal yüklenmesi sırasında insanlara rahatsızlık verecek yada aşırı ses yaratacak boyutta eşyaları itmek ve yüklemek yasaktır.  Yahut tamir onarım işlerinde , yada yol veya yapı çalışmaları sırasında gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak sonucunda kazalar oluşabilir. Bu durumda kişilere cezai işlem uygulanır . Eşya taşınması sırasında  taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek durumunda diğer yayalar veya bisikletlilerin geçişlerine imkan sağlanmadığı durumlarda yine kişilere ceza verilecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları kanunu trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre trafik yönetmeliğinde belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları itmek veya taşımak, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda trafik cezası madde 68/1-a-1 ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, yönetmelikte belirtilen tedbirleri almadan, diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları itmek veya taşımak, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre trafik ihlali kabul edilmektedir. Diğer yayalar için ciddi rahatsızlık verecek boyutta eşyaları itmek veya taşımak, taşıt yolunun en sağ şeridinden fazla kısmını işgal etmek, gece ve gündüz görüşün az olduğu hallerde çarpmayı önleyici uyarıcı tedbirleri almamak durumunda ‘yayalara’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1’e  göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 92 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  69 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 bendine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 92 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları trafik cezası madde 68/1-a-1 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce,  Sürücüler İçin Ceza Puanı ,  Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz