Trafik Cezası Madde 65/4 | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/4

Trafik Cezası Madde 65/4

Trafikte seyir halinde iken, araç içindeki güvenliğimiz yahut diğer araçlardaki yolcu veya sürücülerin güvenliği bizim davranışlarımıza bağlı olarak değişir. Bizler Trafik kanununda belirtilen ölçüde kurallara uyduğumuz takdirde hem kendimiz hem de diğer yolcuların güvenliğini sağlamış olacağız. Bu yüzden şimdiki yazıda sizlere, Trafik cezası madde 65/4 bendinin önemini aktarmaya çalışacağız. Bildiğini gibi trafik ceza maddelerinin 65/4 bendi ; ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret levhaları, ışık, ses, veya görevlilerin dur ikazına rağmen TARTI, BELGE, VEYA ÖLÇÜ KONTROLÜNE girmeden seyrine devam eden araçlara 2918 sayılı kara yolları trafik kanunun trafik cezası madde 65/4 uyarınca idari para cezası kesilmesi usulüne dayanır. Bu uyarıya uymayanların ceza alacağı  konusunda denetim istasyonlarının camekanlarında uyarı yazıları bulunmaktadır. Maalesef şehirler arası taşımacılık yapan bazı araç sahipleri, ya taşıma belgesi bulunmadığından, ulaştırma bakanlığı tarafından verilen bir yetki belgesi bulunmadığından, araç muayenesiz veya sigortasız olduğundan ya da yüklenen eşyalardan dolayı ağırlık ve boyut kontrol noktalarına geldiklerinde tartı ya da ölçü kontrolünden kaçmaktadırlar. Haliyle  bu durumda aracın plakası tespit edilir ve araca trafik cezası madde 65/4 uyarınca idari para cezası verilmektedir. Hem sürücünün güvenliği hem de trafikteki diğer kişilerin güvenliği için kontrol noktalarında araçların ağırlık ve boyut kontrollerini yapmanız önem taşımaktadır. Yük taşımazdan önce aracın ağırlık ve boyut durumunun yasaya uygun hala getirilerek yola çıkılırsa bu türden bir cezai işlem ile karşılaşmak imkansız hale gelecektir.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Kara yolları Trafik Kanununun trafik cezası madde 65/4’de ; ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda Trafik Kanunun 65/4  maddesi ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

 Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda trafik cezası madde 65/4 göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Ağırlık ve boyut kontrol mahallerinde işaret, ışık, ses veya görevlilerin dur ikazına rağmen tartı veya ölçü kontrolüne girmeden seyrine devam etmek durumunda ‘İşletenlere’ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/4  maddesine göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 1.544 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  1.158 TL olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası

Kara yolları Trafik Kanunun 65/4 maddesine göre Trafik Zabıtasınca 1.544 TL İdari Para Cezası  olarak belirlenmiştir.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Tescil plakalarına göre idari para cezası uygulanır.

Kara yolları Trafik Kanunun 65/4 maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Trafikten Men, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz