Trafik Cezası Madde 65/1-k | Trafik Cezası Sorgulama | Araç Plaka

Trafik Cezası Madde 65/1-k

Trafik Cezası Madde 65/1-k

Trafik kanununda yer alan Trafik Cezası Madde 65/1-k , trafikte bir kaza yada ceza kaynaklı çekilmesi gereken araçların, nasıl çekileceği ve alınması gereken tedbirlerden bahseden ceza maddesidir. Trafikte iken  meydana gelen kazalarda çekicilerin aracı çekerken çok dikkatli olması gerekmektedir. Aksi halde kazayı ortadan kaldırmayı amaçlar iken daha büyük kazaların meydana gelmesine neden olunabilir. Trafik mevzuatında ;
1- ”Çekilen araçların” ağırlığı, çeken aracın taşıyabileceğinden daha ağır olmamalıdır.
2- Çekilecek araç ise sürücünün yönetiminde olması gerekmektedir.
3- Şayet aracın ışık donanımı bozuk ise, arkasına gündüz 20 x 20 cm. ebadında kırmızı bez, gece kırmızı ışık veya reflektör konulmalıdır. 

Eğer bir aracı çekecek iseniz bu 3 durumu gözeterek işlemi yapmanız gerekmektedir. Ayrıca ”Çeken ve Çekilen Araçlar” ile ilgili bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar ; 
1- Her iki araç boş olmalı ve yolcu taşınmamalı,
2- İki aracın bağlantısı da çelik çubuk yahut çelik halat veya zincirlerle yapılmalı,
3- İki aracın arasındaki mesafe 5 metreyi geçmemelidir . Bu açıklık 2,5 metreyi geçtiğinde bağlantının orta kısmına gündüz kırmızı yansıtıcı veya bez, gece kırmızı ışık veya yansıtıcı konulmalıdır.
4- Çekilen aracın freni bozuk ise, çeken araç ile arasındaki açıklık 1 metreden fazla olmamalı, bağlantı, iki aracın birbirlerine yaklaşmalarını önleyecek şekilde (çeki demiri) yapılmış olmalıdır.
5- Çeken araç, freni bozuk aracı çekerken 15 km/s. hızdan, diğer hallerde ise 20 km/s. hızdan fazla hızla sürülmemelidir.
6- Kendi kendine hareket gücü olmayan römork ve benzeri arızalı araçlar ile başka bir araçla çekilmeyecek durumda olan arızalı araçlar, yalnız kurtarıcı araçlarla çekilmelidir.

Tüm bu maddeleri dikkatlice uygulamaya özen göstermek gerekmektedir. Aksi halde aşağıda da sizlere anlattığımız gibi bazı cezai durumlara maruz kalırsınız.

Trafik İhlalinin Konusu Nedir?

Trafik cezası madde 65/1-k bendinde ; çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekmek durumunda trafik cezası madde 65/1-k ihlal etmiş olunur. Bu ihlal tespit edildiğinde ise cezai yaptırım uygulanmaktadır. Cezai yaptırım ise idari para cezası şeklinde ve tespitin gerçekleştiği yerin trafik zabıtası tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki Bu Ceza Kimlere Uygulanacak?

Genel hükümlerden kaynaklı saklı kalmak üzere, çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekmek durumunda Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-k maddesine göre trafik ihlali kabul edilmektedir.

Kimlere Uygulanacak?

Çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekmek durumunda ‘Uymayanlara ‘ uygulanacak ceza idari para cezası şeklindedir.

Ceza Miktarı ve Uygulayacak Kuruluş?

Trafik cezası madde 65/1-k göre aykırı kabul edilen durumlarından uygulanacak olan idari para cezası 190 TL olarak belirlenmiştir. Fakat belirlenen ödeme tarihi içerisinde eğer cezayı ödemek isterseniz bu durumda ana ceza miktarı üzerinden % 25 İndirimli olarak  142,25 TL  olarak cezayı ödeyebilirsiniz.  Ceza 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce uygulanmamaktadır.

Trafik Zabıtasınca – İdari Para Cezası?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-k maddesine göre Trafik Zabıtasınca İdari Para Cezası 190 TL olarak belirlenmiştir.

 

Sürücüler için Ceza Puanı

Trafik cezası madde 65/1-k çeken ve çekilen araçlarla ilgili şartlar ve tedbirler yerine getirilmeden araçları çekmek durumunda uymayan sürücülere cezai işlem uygulanır. Bu ceza sonucunda sürücüler ”15” ceza puanına çarptırılır. Bu ceza puanının ehliyete yazılan sürücüler bir yıl içinde 100 ceza puanını geçtikleri takdirde ehliyete el konulması durumunda kalabilirler.

Trafikten Men Durumu

Kara yolları Trafik Kanunun 65/ 1-k  maddesi ihlal edildiğinde verilen cezalara rağmen bu ihlal tekrarlandığında ve ceza puanı 100 ve daha fazlası haline geldiğinde, hatta bazı durumlarda ihlal kazalara da sebebiyet vermiş ise  sürücüler ”Gerekli şartlar sağlanıncaya kadar” trafikten men edilirler. Ve gerekli şartlar yerine geldiğinde ancak o zaman tekrar trafiğe çıkabilirler.

Diğer Hususlar Nelerdir?

Kara yolları Trafik Kanunun 65/1-k  maddesinde 5252 sayılı Kanunun 7. maddesine göre belirlenecek idari para cezası Mülki Amirce, Trafik zabıtasınca Belgelerin Geri Alınması,  Mahkemelerce Belgelerin İptali, Araç Kullanmaktan Men durumu söz konusu değildir.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz